Akcja profilaktyczna „Tarczyca. Badaj i lecz.” w Sejmie RP

2019-02-27 9:54

Profilaktyka jest bardzo ważna, o ile nie najważniejsza, bo pozwala nam szybko wykryć chorobę i uchronić się przed jej poważnymi konsekwencjami – powiedziała podczas akcji edukacyjnej „Tarczyca. Badaj i lecz” Elżbieta Rafalska, minister Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej. Inicjatywa, która odbyła się w lutym br. w Sejmie RP pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu, jest częścią stworzonej przez stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny kampanii na rzecz chorych na nowotwory tarczycy – „Motyle pod ochroną”.

Akcja profilaktyczna „Tarczyca. Badaj i lecz.” w Sejmie RP
Autor: Materiały prasowe fot. PARS/ Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny podczas akcji edukacyjnej „Tarczyca. Badaj i lecz.” w Sejmie RP

Nowotwór tarczycy wykryty we wczesnym stadium to 90 proc. szans na wyleczenie

Według statystyk, już co czwarty Polak może zachorować na nowotwór. Chociaż u większości osób diagnoza budzi strach, leczenie nowotworów jest coraz skuteczniejsze, a rokowania tym pomyślniejsze, im wcześniej wykryta choroba. Przykładem są nowotwory tarczycy, których zdiagnozowane we wczesnym stadium, daje ponad 90 proc. szans na wyleczenie.

Ważną rolę we wczesnym wykrywaniu choroby odgrywają regularne badania diagnostyczne, które po zdrowym trybie życia, stanowią najważniejszą część profilaktyki nowotworowej. Jednym z podstawowych badań profilaktycznych tarczycy jest badanie USG - pozwala ono wykryć wszelkie zmiany w obrębie tego gruczołu, także te o charakterze nowotworowym.

- Niestety zachorowalność, w tym na poważne choroby onkologiczne, wciąż wzrasta. Dlatego warto znaleźć wolną chwilę, nie odkładać tego na później, nie szukać wymówek i regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Jeśli mamy możliwości przebadania się, korzystajmy z tego – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej biorąc udział w akcji.

Warunkiem powrotu do zdrowia jest szybkie wdrożenie leczenia

- Kluczem do sukcesu, nie tylko w przypadku chorób nowotworowych, jest profilaktyka i wczesna diagnostyka. Cieszymy się, że dzięki nowoczesnemu leczeniu w onkologii, możemy powstrzymywać rozwój choroby nawet przez 10 lat. Tego typu terapie są coraz częściej dostępne w Polsce, ale wciąż jest wiele do zrobienia, jak np. w przypadku pacjentów z rakiem rdzeniastym tarczycy, którzy czekają na leczenie – wyjaśniła Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Ponad 50 posłów wzięło udział w badaniach profilaktycznych w kierunku chorób tarczycy

Dzięki akcji edukacyjnej „Tarczyca. Badaj i lecz” stan swojej tarczycy sprawdziło ponad 50 parlamentarzystów. - Tego rodzaju inicjatywy są bardzo potrzebne, bo przypominają, jak istotną sprawą jest nasze zdrowie. Pozwalają też szybko wychwycić niepokojące zmiany i w razie potrzeby reagować. Dzięki badaniom profilaktycznym możemy kontrolować stan naszego zdrowia i przynajmniej w pewnym stopniu mieć wpływ na naszą przyszłość – powiedziała Ewa Tomaszewska, posłanka na Sejm RP.

Prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny Elżbieta Kozik podkreśliła, że na choroby tarczycy cierpi obecnie blisko 22 proc. Polaków. - Tym bardziej cieszy nas tak duże zainteresowanie parlamentarzystów naszą akcją. Świadomość, że przestajemy bać się badań profilaktycznych, a traktujemy je jako inwestycję w nasze zdrowie, jest mobilizująca. Mam nadzieję, że podobne akcje oraz postawa posłów zachęci innych do wykonywania badań, w tym do regularnego badania swojej tarczycy – zaznaczyła.

Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny od czterech lat prowadzi kampanię edukacyjną na temat raka tarczycy „Motyle pod ochroną”. Projekt wspiera budowanie świadomości na temat tego nowotworu, a także dostarcza potrzebnych informacji zdiagnozowanym już pacjentom.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 4 tarczyca
Warto wiedzieć

Więcej informacji na temat kampanii edukacyjnej „Motyle pod ochroną” oraz bezpłatny poradnik dla pacjentów dostępnych jest na stronie: http://motylepodochrona.pl/

Akcja edukacyjna „Tarczyca. Badaj i lecz” została objęta honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP, Marka Kuchcińskiego.