MIAŻDŻYCA: objawy, skutki, profilaktyka i leczenie arteriosklerozy

34 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Miażdżyca to podstępna choroba. Zwykle zaczyna się niewinnie: szybciej się męczymy, często bolą nas nogi, mamy kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem. Ale nieleczona arterioskleroza może się skończyć zawałem serca, udarem mózgu, amputacją nogi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka miażdżycy i kontrolowanie poziomu cholesterolu.

Miażdżyca (arterioskleroza) zaczyna się już u nastolatków. Każdy nasz narząd opleciony jest siecią naczyń krwionośnych. To nimi do wszystkich tkanek dociera życiodajna krew niosąca składniki odżywcze, które zapewniają prawidłową pracę całego organizmu. Zdrowe tętnice przypominają gładkie elastyczne rurki. Kurczą się i rozszerzają, co zapewnia swobodny przepływ krwi. Niestety, z wiekiem naczynia twardnieją. Na ścianach tętnic odkładają się cząsteczki tłuszczu, białka i sole wapienne. Proces ten zaczyna się już u nastolatków.

Podstępna blaszka miażdżycowa

W naszej krwi krążą cząsteczki cholesterolu. Jest to związek tłuszczowy, który przypomina miękki wosk. Wątroba produkuje go ok. 2 gramów na dobę. Znacznie większe ilości dostarczamy organizmowi wraz z jedzeniem. Cholesterol potrzebny jest nam m.in. do dobrego trawienia, do wydzielania hormonów (głównie płciowych) oraz do produkcji i przyswajania witaminy D.

Jeśli we krwi krąży zbyt dużo cholesterolu (zwłaszcza tego o niskiej gęstości, czyli LDL), odkłada się on w ścianach tętnic w postaci tzw. złogów, inaczej blaszki miażdżycowej. Zwężają one i usztywniają naczynia. Proces ten nazywany jest miażdżycą (arteriosklerozą). Choć złogi cholesterolowe mogą się pojawić w każdej tętnicy, najczęściej powstają w wieńcowych serca, szyjnych, które zaopatrują mózg w krew oraz tętnicach doprowadzających krew do nóg.

Nie przegap

Objawy miażdżycy

Wzrost ilości cholesterolu we krwi lub nieprawidłowa proporcja jego frakcji zwykle przez długi czas nie daje żadnych niepokojących objawów. Dopiero gdy nasze tętnice zwężone są co najmniej o połowę, zauważamy, że coś jest nie tak: łatwiej się męczymy, możemy mieć trudności z koncentracją i zapamiętywaniem. W bardzo rzadkich przypadkach złogi cholesterolowe odkładają się w skórze i widać je jako żółte zgrubienia, zwykle w okolicy powiek, w zgięciu łokcia, pod piersiami. Mogą się też tworzyć w postaci guzków na ścięgnach nadgarstków i ścięgnie Achillesa.

Ważne

Ważne

Naczynia krwionośne, zależnie od pełnionej funkcji, mają różne rozmiary. Największe, czyli tętnice, mogą mieć grubość kciuka. Te, które dochodzą do serca, nazywane są wieńcowymi, bo jak wieniec otaczają nasz najważniejszy mięsień. Tętnice rozgałęziają się na tętniczki, a te przechodzą w naczynia włosowate (inaczej włośniczki lub kapilary) - najcieńsze i najliczniejsze z naczyń krwionośnych.
Z włośniczek krew wpływa do nieco szerszych naczyń zwanych żyłkami. Przechodzą one w żyły, którymi krew płynie w kierunku serca. Czyli krew z serca wypływa tętnicami, a powraca żyłami. Ciśnienie krwi w żyłach jest niższe niż w tętnicach.

Skutki miażdżycy

Na skutek osadzania się blaszki miażdżycowej naczynia krwionośne zwężają się i krew ma coraz większe trudności, by się przez nie przecisnąć. Serce, które działa jak pompa, przyspiesza pracę i krew płynie szybciej. Dzięki temu do poszczególnych narządów dociera tyle krwi, ile trzeba, ale jednocześnie jest to nadmierny wysiłek dla samego serca. Mięsień rozrasta się więc, żeby sprostać zadaniu i... domaga się większej porcji utlenowanej, odżywczej krwi. Tymczasem zwężone blaszką miażdżycową tętnice wieńcowe są zbyt wąskie, by rozrośnięty mięsień dostał tyle krwi, ile potrzebuje. Dochodzi do niedotlenienia serca. Powoduje to bóle w klatce piersiowej zwane wieńcowymi (tzw. dusznicę bolesną). Z czasem ból taki pojawia się nawet po niewielkim wysiłku. W zaawansowanej miażdżycy złogi cholesterolowe mogą zajmować więcej niż połowę przekroju naczynia. Pod wpływem np. podwyższonego ciśnienia wewnętrzna ściana naczynia może pękać. Szybko sklejające się w miejscu pęknięcia płytki krwi tworzą skrzep, który w każdej chwili może się oderwać od ścianki i z krwią popłynąć np. w kierunku serca (dochodzi wtedy do zawału), mózgu (dochodzi do udaru), płuc (powstaje zator).
Na skutek miażdżycy zarostowej tętnic często dochodzi także do znacznego niedokrwienia nóg. Może to doprowadzić do martwicy części tkanek. Powstają wówczas niegojące się owrzodzenia, które w skrajnych przypadkach mogą być przyczyną amputacji nogi.

Miażdżyca: badania

Niestety, nie ma jednego specjalistycznego badania, które pozwoliłoby z całą pewnością potwierdzić miażdżycę. Gdy w tętnicach jest już bardzo dużo blaszki miażdżycowej, można ją wykryć za pomocą USG. Na monitorze widać wtedy poszerzenie oraz pogrubienie ścian naczyń. Przydatne jest badanie USG z przystawką Dopplera, dzięki któremu lekarz może ocenić zaburzenia przepływu krwi przez naczynia.  Stan tętnic wieńcowych pozwala ocenić tomografia komputerowa i koronarografia. Ryzyko zagrożenia miażdżycą można też oszacować, badając poziom całkowitego cholesterolu, jego frakcji LDL (złej) i HDL (dobrej) oraz stężenie triglicerydów we krwi.

Leki i zabiegi stosowane przy miażdżycy

By obniżyć poziom cholesterolu, lekarze zalecają odpowiednie leki. Z preparatów nowszej generacji mają do dyspozycji fibraty, które podnoszą poziom dobrego cholesterolu (np. lipanthyl, lipostat, bezamidin) i statyny (np. vasilip, zocor), które obniżają poziom złego cholesterolu oraz triglicerydów, a podnoszą stężenie dobrego. Statyny przyczyniają się do spowolnienia, a nawet cofania się zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych. Bywa jednak, że leki to zbyt mało, by uratować nas np. przed zawałem serca czy udarem mózgu. Czasem lekarze muszą zastosować radykalne środki:

  • Balonikowanie. Przez niewielkie nacięcie (najczęściej w pachwinie) wprowadza się cewnik do tętnicy. Jego ruchy lekarz śledzi na monitorze. Gdy cewnik dotrze do miejsca największego zwężenia, specjalny balonik wprowadzony przez cewnik zwiększa swoją objętość i w ten sposób kruszy złogi cholesterolowe. Okruchy wyciąga się cewnikiem na zewnątrz i tętnica się rozszerza.
  • Stenty. Żeby tętnica nie zarastała na nowo blaszką miażdżycową, umieszcza się w jej wnętrzu tzw. stent. To krótka rurka wykonana z cienkiej siateczki. Często stenty nasącza się specjalnymi substancjami (np. rapamycyną), by na siatce nie osadzała się blaszka miażdżycowa.
  • By passy. Jeżeli nie udaje się udrożnić tętnicy, niezbędny bywa zabieg tzw. pomostowania. Pobiera się fragment zdrowej żyły, np. z nogi pacjenta, i wszywa się jednym końcem powyżej, a drugim poniżej przeszkody (czyli nagromadzenia blaszki miażdżycowej) blokującej przepływ krwi. Po zabiegu pomostowania drożnym by-passem krew będzie wartko płynąć.

Ważne

Ważne

Zbadaj poziom cholesterolu

Nie ma jednej, wspólnej dla wszystkich ludzi normy poziomu cholesterolu. Jego stężenie zależy bowiem, m.in. od tego, ile człowiek ma lat, czy jest ogólnie zdrowy, czy cierpi np. na cukrzycę, nadciśnienie, czy pali papierosy, czy prowadzi aktywny tryb życia. W krajach europejskich przyjęto, że u dorosłego człowieka stężenie całkowitego cholesterolu we krwi nie powinno być wyższe niż 200 mg/dl (np. w USA - 220 mg/dl). Jeśli jest większe - trzeba wykonać badania frakcji cholesterolu (LDL i HDL) oraz stężenia triglicerydów.

  • Cholesterol całkowity – stężenie prawidłowe poniżej 200 mg/dl
  • Frakcja LDL (zły cholesterol) – stężenie prawidłowe poniżej 130 mg/dl
  • Frakcja HDL (dobry cholesterol) – stężenie prawidłowe powyżej 45 mg/dl
  • Triglicerydy – stężenie prawidłowe poniżej 200 mg/dl

Operacyjne leczenie miażdżycy [wideo]

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Skuteczna broń przeciw MIAŻDŻYCY

Skuteczna broń przeciw MIAŻDŻYCY

Miażdżyca (arterioskleroza) - objawy i leczenie

Miażdżyca (arterioskleroza) - objawy i leczenie

Miażdżyca dotyczy każdego. Sprawdź co robić, by ograniczyć miażdżycę

Miażdżyca dotyczy każdego. Sprawdź co robić, by ograniczyć miażdżycę

Nie daj się MIAŻDŻYCY - stosuj DIETĘ o niskiej zawartości cholesterolu

Nie daj się MIAŻDŻYCY - stosuj DIETĘ o niskiej zawartości cholesterolu

Miażdżyca - objawy. Sprawdź jakie mogą być objawy miażdżycy

Miażdżyca - objawy. Sprawdź jakie mogą być objawy miażdżycy

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 10.04.2015

Komentarze (1 - 10 z 34)
Azazeel, 14.01.2016 20.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Statystyki - miażdrzyca przy cholesterolu w "normie" jest 4 krotnie częstsza niż przy wysokim - po wyżej " normy" - Modne teksty lekarzy pierwszego kontaktu : musi pan/i prać statyny bo nie pożyjesz - ale o ubocznych skutkach obniżających produkcje Q10 co skraca życie + rozpad mięśni szkieletowych + utrata pamięci : brałem to g... 11 lat i mam załatwiony kręgosłup . HOMOCYSTEINA - to ona uszkadza i osłabia naczynia krwionośne - a ten NIBY zły LDL jest po to aby nasze naczynia krwionośne nie przeciekały - a który z lekarzy kazał zbadać poziom homocysteiny - żaden - bo do jej obniżenia nie potrzeba koncernów farmaceutycznych . Mając 25 lat pirwszy raz miałem badany holesterol - wyszło 380 teraz mam 60 lat a cholesterol dalej 380 - pół roku temu robiłem doplera - przepływy bardzo dobre - - 11 lat robili mnie w człona skutki opisałem wyżej . Na koniec mała dygresja : lekarze MAJĄ nas LECZYC - a nie WYLECZYĆ - pozdrawiam logicznie myślących
 
Marek, 23.12.2015 19.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Lekarze znają niestety tylko jedną witaminę K która jest K1 odpowiedzialna za krzepliwość krwi. K2 to zupełnie inna witamina ( to tak jakby ktoś mylił wit B6 z B12) która wspomaga odpowiedni transport wapnia z krwiobiegu do kości. Niestety tego na studiach medycznych nie ma. Trzeba radzić sobie samemu i być swoim lekarzem.
 
Homocysteina, 05.12.2015 12.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A jaką rolę odgrywa homocysteina? Vit b6, b12, kwas foliowy, likopen?
 
mona, 26.11.2015 13.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dieta nisko węglowodanowa,dobre tłuszcze nasycone, a więc pochodzenia zwierzęcego, niewielka ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych w odpowiednich proporcjach- to właściwa droga do zapobiegania miażdżycy. Miażdżyca, to choroba całego organizmu, której sprzyja propagowane odżywianie z przewagą węglowodanów i ograniczaniem a nawet eliminowaniem tłuszczów nasyconych. O roli tłuszczów nasyconych w codziennej diecie można przeczytać w książce włoskiego lekarza F.P Billi " Jedz tłusto i bądź zdrowy".
 
tomekemgeoka, 08.11.2015 10.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Coś czuję że treść twojego komentarza nic nie wnosi. Ba, nawet zalatuje mi tu zwykłym konsumpcjonizmem. wygodniej jest oczywiście wierzyć że leki a obniżenie choresterolu są w stanie zmienić przyszłość. Sory, jeśli krytykujesz to napisz dlaczego jak widać niczym konkretniejszym nie zabłysłeś.
 
Janina, 30.10.2015 23.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pani Halino mam problem ze zwężoną tętnicą szyjną - prawą - 50-60% biorę Polocard 75mg i Atoris 40mg. Dziś zapytałam lekarkę rodzinną o vit.k2 powiedziała mi ,że raczej by nie polecała bo ona wpływa na krzepliwość krwi , a w ogóle to ona nie słyszała by vit.k2 mogłaby pomóc w miażdżycy. Poza tym dowiedziałam się, że jestem osobą schorowaną i biorę za dużo leków. Owszem biorę leki na nadciśnienie tętnicze Noliprel Forte i Nebilenin. Mam jeszcze osteopemię , ale na to nic nie biorę. Proszę mi powiedzieć co Pani o tym myśli.
 
ds, 20.08.2015 01.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Amen
 
Halina, 24.04.2015 09.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Stosuję połączenie witamin K2 z D3. Witamina K2 jest w postaci najlepiej wchłanialnej dla organizmu. To właśnie witamina K2 sprawia,że wapń wchłania się do kości, a nie odkłada w tętnicach. Teraz nie martwię się o to,że będę zmagać się z osteoporozą lub miażdżycą.
 
Mika60, 13.03.2015 11.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja rozprawilam miazdzyce nog dieta dr Ewy Dabrowskiej warzywno - owocowa. Wychowalam sie na rafinowanym oleju, bialej mace, bialym cukrze, bialym mleczku, kurczakach i wieprzowinie hodowlanej itd no i "wychodowalam" miazdzyce, rzs. A i zaczelam sie leczyc....na wysokie cisnienie tabletki, na bole stawow - tabletki, powolutku stawalam sie wrakiem czlowieka, endoproteza wstawiona. Ocknelam sie i stwierdzilam, ze nie tedy droga....Zaczelam od diety dr Ewy, pije codziennie soki swiezo zrobione (marchew, czerwone b, jablka, seler), owoce , surowki, salatki, ryby ale nie hodowlane (obejrzyjcie film "Cala prawda o rybach") czasami jagniecina, olej rydzowy z lnianki (omega 3), olej z wiesiolka, olej z ogorecznika,..........Naprawde warto dokonac zmian w naszym odzywianiu: cisnienie 80/120, calkowicie ustapila miazdzyca i bole stawow .....organizm oczyscil sie z toksyn i zaczal prawidlowo funkcjonowac : )
 
Teresa, 22.02.2015 19.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pani Beato! "W naszej krwi krążą cząsteczki cholesterolu. Jest to związek tłuszczowy, który wyglądem przypomina miękki wosk".Czy za pomocą wzrokubada się twardość, czy miękkość? Czy Pani dotykała cholesterol? Jeżeli jest miękki, jak Pani pisze, a może to stwierdzić lekarz chirurg, kardiolog czy każdy anatom to twardnienie tętnic nie jest spowodowane cholesterolem, a odkładaniem wapnia. Czy w Polsce rozpoczęto badania nad możliwością powstrzymania odkładania się wapnia w tętnicach?
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy ma co drugi Polak. A przecież żylaki odbytu da się pokonać prostymi metodami. Dlatego nie...

więcej

48494

Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale terapię trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniem...

więcej

33928

Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej Ból w klatce piersiowej to objaw choroby. Przyczyny bólu w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej występuje w przebiegu wielu schorzeń, nie tylko tych układu...

więcej

33325

Zakrzepica: przyczyny, objawy i leczenie Zakrzepica: przyczyny, objawy i leczenie

Zakrzepica - żylna choroba zakrzepowo-zatorowa czyli zakrzepowe zapalenie żył głębokich, może się...

więcej

31695

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Obecność pokarmu w piersiach jest fizjologiczna w ciąży. Nie należy ściskać brodawek ani ściągać pokarmu, ponieważ to może indukować czynność skurczową macicy.

W przypadku stosowania izotretynoiny bezwzględnie przeciwwskazana jest ekspozycja na ultrafiolet - należy stosować krem z filtrem (faktor 30-50). Po zakończeniu leczenia - w ciągu około 1 miesiąca...

Depilacja laserowa jest w pełni bezpieczna. Oczywiście dużo zależy przede wszystkim od osoby, która ją wykonuje i jakości sprzętu. Głównymi skutkami ubocznymi, jakie pojawiają się przy nieumiejętnym...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.