Domowe sposoby na wrastający paznokieć

55 komentarze
Autor: Monika Majewska

Domowe sposoby na wrastający paznokieć są przeznaczone dla osób, u których nie widać jeszcze pierwszych oznak infekcji. Z problemem wrastających paznokci mogą sobie poradzić dzięki metodom stosowanym w tradycyjnej medycynie ludowej. Dzięki nim proces dalszego wrastania paznokcia zostanie zahamowany, a istniejący ból i związany z nim dyskomfort wyraźnie zmniejszony. Sprawdź, jak domowymi sposobami wyleczyć wrastające paznokcie.

Domowe sposoby na wrastający paznokieć pozwolą ci na dłuższy czas zapomnieć o dyskomforcie związanym z wrastaniem paznokci. Jednak zaproponowane przez nas zabiegi przynoszą ulgę tylko wtedy, gdy proces wrastania paznokcia w skórę nie jest jeszcze zaawansowany. W przeciwnym razie konieczna jest wizyta u podologa, a nawet chirurga, ponieważ brak interwencji lekarskiej w skrajnych przypadkach może skutkować amputacją części, a nawet całego palca. Sprawdź, jak domowymi sposobami wyleczyć wrastające paznokcie. Domowe sposoby na wrastający paznokieć. Jak domowymi sposobami wyleczyć wrastający paznokieć?

Kąpiel z solą na wrastający paznokieć

Dodaj kilka łyżek soli do miski z gorącą wodą i dokładnie rozmieszaj. Mocz stopę z wrastającym paznokciem przez 15-20 minut, raz dziennie. Gorąca woda zmiękczy skórę wokół paznokcia, a sól pomoże redukować obrzęk i zwalczyć ewentualny stan zapalny.

Zdaniem eksperta
maska Joanna Kaczorowska - stylistka paznokci
Joanna Kaczorowska - stylistka paznokci

Wrastające paznokcie

Mam wrastające paznokcie. Dotyczy to 2 największych palców u stóp. Staram się wycinać wrastająca część płytki tak, aby jednocześnie paznokieć nie stracił kwadratowego kształtu, ponieważ słyszałam, że nie powinno się obcinać paznokci tak, aby miał on kształt owalny. Jednak problem nie ustępuje i co 2 tygodnie wrastająca część odrasta.

Joanna Kaczorowska: Kolejne „domowe” wycinanie paznokci zapewne nie pomoże ci w opanowaniu wrastania paznokci tym bardziej, że to już nie pierwszy raz. Polecam metodę stosowaną coraz częściej w salonach - jest to bezbolesny zabieg polegający na założeniu na paznokieć lub paznokcie klamry korygującej (metalowa cienka blaszka). Założenie jej przynosi bardzo szybką ulgę dla bolących paznokci. Nie przeszkadza ona w codziennym życiu. Taki zabieg można wykonać w salonie kosmetycznym, który oczywiście proponuje takie zabiegi. Nie jest to drogi zabieg, a bardzo skuteczny i polecany przez wielu specjalistów. Warto również by paznokieć zobaczył specjalista ds.paznokci, który zadecyduje, jaka metoda w tym konkretnym przypadku jest najlepsza. Może się okazać, że wystarczy profesjonalny pedicure, czyli właściwe opiłowanie i fachowe wycięcie wrastającego paznokcie i po takim zabiegu może się okazać, że problem zniknie. I ostatnia rada – również godna polecenia – typowo domowa to: namoczenie nóżek w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Do miseczki wlej ciepłą wodę i wsyp jedno opakowanie sody. Mocz minimum 30 min. Takie „zabiegi” zrób około 3 razy. Ta ciepła woda z sodą potrafi zdziałać cuda. Moim dwóm klientkom – pomogło, więc warto spróbować. Na pewno jedna z powyższych moich metod powinna pomóc chorym paznokciom.

Woda z płatkami mydlanymi na wrastający paznokieć

Sprawdzonym sposobem na wrastający paznokieć jest wymoczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków mydlanych do prania. Alternatywą dla płatków mydlanych jest szare mydło, które ma właściwości antybakteryjne.

  • Wymocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem 2 łyżek stołowych płatków mydlanych. Kąpiel dla stóp powinna trwać ok. 20 minut. Następnie, po dokładnym osuszeniu stopy, zdezynfekuj chore miejsce i pod zagłębiony w skórze brzeg paznokcia delikatnie wsuń kawałek sterylnej waty. Dzięki temu paznokieć lekko się uniesie i przestanie wbijać się w tkankę skórną. Pamiętaj, aby codziennie zmieniać watę do czasu, aż paznokieć wyrośnie poza palec. Wówczas możesz go delikatnie obciąć, aby jego brzeg pozostał prosty.

Podczas okresu gojenia się palucha, jak najczęściej chodź boso. Jeśli nie nasz takiej możliwości, koniecznie noś wygodne obuwie z szerokimi noskami. WAŻNE! Zmieniaj skarpetki jak najczęściej (nawet kilka razy dziennie). W ten sposób unikniesz zakażenia. Pamiętaj, że ani buty, ani skarpetki nie mogą być zbyt ciasne.

Okład z lodu na wrastający paznokieć

Po wymoczeniu stóp w ciepłej wodzie i ich dokładnym osuszeniu, przyłóż do palucha okład z lodu. Trzymaj go do czasu aż paluch zdrętwieje (ok. 3 minuty). Następnie wysterylizowanymi (wodą utlenioną lub alkoholem) cążkami wytnij wrastającą część paznokcia. W tym celu przyłóż cążki pod brzeg paznokcia pod niewielkim kątem i wytnij wystającą część, uważając, by nie uszkodzić otaczającej tkanki. Potem załóż na palec gazik nasączony roztworem płynu dezynfekującego (np. wody utlenionej) i zabandażuj go.

Ważne

Ważne

Domowe sposoby na wrastające paznokcie sprawdzą się tylko we wczesnej fazie rozwoju schorzenia, kiedy tylko dokucza lekki dyskomfort. Tego typu zabiegów nie należy wykonywać, jeśli wokół wrośniętego paznokcia pojawiły obrzęk i zaczerwienienie. Wtedy należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Domowe sposoby na wrastający paznokieć. Jak obcinać paznokcie, by nie wrastały?

1. Paznokcie przycinaj zgodnie z ich naturalnym kształtem, czyli w linii prostej.

2. Nie obcinaj paznokci zbyt krótko. Powinny mieć długość 2-3 mm.

3. Masz problem z obcięciem paznokci, ponieważ są zbyt twarde? Zmiękcz je w misce z ciepłą wodą tuż przed zabiegiem.

4. Nie wyrywaj zadartych skórek wokół paznokcia.

5. Nie usuwaj nieczystości zgromadzonych pod paznokciami za pomocą czubka nożyczek. W tym celu można użyć wacika zwilżonego spirytusem.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 29.06.2015

Komentarze (1 - 10 z 55)
Carolina, 31.01.2017 22.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, od października 2016 borykam się z wrastajacym paznokciem u stopy duży palec, niestety z mojej winy... podczas obcinania paznokci trochę krzywo obcielam no i się zaczęło... pewnego dnia obudziłam się z takim bólem ze szok lekko dotklam się poduszki ból mnie sam obudził więc podotykalam palca ledwo co ( palec opuchniety ) tego samego dnia udałam się po skierowanie i do chirurga za 3 dni... lekarz stwierdził że zaczyna paznokiec się wrastac Ale można samemu jeszcze go uratować i moczyć go codziennie w gorącej wodzie z szarym mydłem...więc tak też robiłam przez ponad tydzień...Ale coraz to gorzej bolało i do tego zaczęła wydzielac się biała gęsta ropa palca już nie dotykalam z bólu ... udałam się do innego chirurga lekarz wyciął mi skórę wokół paznokcia zaszyl po 9 dnia miałam zdjete szfy wszystko w miarę ładnie się zagoilo. Zabieg miałam 12.12.16r palec znów zacza mnie boleć tylko ze z drugiej strony znów ropa itp. Nie czekałam od razu poszłam do tego samego chirurga pokazać mu co się dzieje lekarz zrobił mi kolejny taki ddam zabieg tylko ze po tej drogiej stronie ( bo też już powoli paznokiec zacza się wrastac ) tyle ze z drugiej strony zabieg miałam wykonany 31.01.17r i mam wielką nadzieję ze teraz już będzie wszystko ok ; ) a to wszystko przez zbyt krótkie obclecie płytki paznokciowej ... pamiętajcie zawsze lepiej mieć troszkę dłuższe paznokcie u stóp niż zbyt krótko obciąć i później męczyć się miesiącami...pozdrawiam
 
maniek, 09.10.2016 20.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie zniszczy mizrobili jeden paluch kulkanascie lat temu chirurg uciał kawałek palca potem robili fenolowanie brzegu paznokcia i nie odrósłdotejpory za to drugi wrasta
 
LuckySonia, 27.09.2016 14.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W moim przypadku paznokieć na paluchu jest tak mocno osadzony, że obcinanie na prosto powoduje właśnie wrastanie. Jeśli chciałabym obcinać na prosto to musiałabym chirurgicznie wyciąć niezły kawałek palucha i to nie po bokach tylko z przodu na samym kancie (gdybym chciała podnieść paznokieć ponad skórę to różnica wyniosłaby prawie 0,5cm i szybciej wyrwałabym paznokieć niż to zrobiła). Także wnerwia mnie gadanie "aaa wrasta bo obcinasz na okrągło". Nie! Wrasta jak nie obcinam na okrągło. Jakaś rada na to? -,-
 
Podolog, 31.05.2016 16.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ciekawy artykuł, choć porada, że moczeniem można wyleczyć wrastający paznokieć nieco na wyrost. Wrastające paznokcie przede wszystkim należy pokazać dobremu podologowi (specjaliście od stóp) - to dość nowa w Polsce dziedzina z pogranicza medycyny, kosmetologii i ortopedii. Zabieg u chirurga może okazać się niezbędny tylko w 10-20% przypadków i niestety wiąże się z co najmniej (!) kilkudniowym zwolnieniem z pracy oraz dużym ryzykiem, że operowany paznokieć odrośnie w znacznie gorszym kształcie niż przed chirurgiem lub nie odrośnie wcale. Co do domowych sposobów: często dają ulgę, ale wszystko zależy od konkretnego przypadku. Nie pomogą na niedocięty fragment paznokcia wbijający się ciało, przy suchej skórze moczenie stóp w roztworze soli czy sody, choć daje ulgę, może prowadzić do wysuszania płytki paznokcia i jego większego wkręcania itd. Bez fachowej oceny można sobie zrobić krzywdę. Najbardziej skuteczna metoda niechirurgiczna - odpowiednia do przypadku klamra na wrastający paznokieć założona w gabinecie podologicznym. Pozwala normalnie funkcjonować bezpośrednio po założeniu, chodzić, jeździć samochodem, pracować. Generalnie wrastający paznokieć u nogi to mały, ale bolesny problem, który nie zawsze da się skutecznie wyleczyć domowym sposobem... O błędnej pielęgnacji można poczytać też na stronie http://zdrowa-stopa.pl/index.php/galeria-przypadkow/. Większość gabinetów podologicznych w Polsce oferuje bezpłatne konsultacje, gdzie można uzyskać ocenę co trzeba konkretnie zrobić z danym przypadkiem, aby nie trafić do chirurga i wrastający paznokieć opanować. Najtrudniej oczywiście Paniom pozbyć się ładnych, ale zabójczo dla paznokci, ciasnych butów...
 
Podolog, 31.05.2016 15.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wrastające paznokcie przede wszystkim należy pokazać dobremu podologowi (specjaliście od stóp). Zabieg chirurgiczny może okazać się niezbędny tylko w 10-20% przypadków i niestety wiąże się z co najmniej (!) kilkudniowym zwolnieniem z pracy oraz dużym ryzykiem, że operowany paznokieć odrośnie w znacznie gorszym kształcie niż przed chirurgiem lub nie odrośnie wcale. Co do domowych sposobów: często pomagają, ale wszystko zależy od konkretnego przypadku. Nie pomogą na niedocięty fragment paznokcia wbijający się ciało, przy suchej skórze moczenie stóp w roztworze soli czy sody, choć daje ulgę, może prowadzić do wysuszania płytki paznokcia i jego większego wkręcania itd Bez fachowej oceny można sobie zrobić krzywdę. Najbardziej skuteczna metoda niechirurgiczna - odpowiednia do przypadku klamra na wrastający paznokieć, założona w gabinecie podologicznym. Pozwala normalnie funkcjonować bezpośrednio po założeniu, chodzić, jeździć samochodem, pracować. Generalnie wrastający paznokieć u nogi to mały, ale bolesny problem, który nie zawsze da się skutecznie wyleczyć domowym sposobem... O błędnej pielęgnacji można poczytać też na stronie http://zdrowa-stopa.pl/index.php/galeria-przypadkow/. Większość gabinetów podologicznych w Polsce oferuje bezpłatne konsultacje, gdzie można uzyskać ocenę co trzeba konkretnie zrobić z danym przypadkiem, aby nie trafić do chirurga.
 
ucolk, 22.05.2016 02.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sprawdzony sposób na wrastające paznokcie: odciąć kawałek (1 cm) grubej(jak ołówek) plastikowej (ze śliskiego plastiku) słomki do picia, spłaszczyć i zgiąć wzdłuż robiąc "rynienkę", można rogi minimalnie ściąć żeby nie były ostre. Następnie tak przygotowaną "rynienkę" wsuwamy pod wrastający brzeg paznokcia jak najdalej i zostawiamy. Na początku będzie jeszcze ropieć i boleć ale już po kilku dniach powinno być znacznie lepiej, nie wyciągać rynienki nawet po zagojeniu. Nie zakładać skarpet i kapci bo słomka ma tendencje do wypadania zahaczona o materiał. Starać sie założyć taką słomkę bez wycinania na siłe tego paznokcia w miejscu wrastania, bo będzie wypadać, a powinna być przytrzymywana paznokciem. Może można by zakroplić super glue żeby słomki nie wypadały w butach ,albo okleić plastrem. Sposób naprawde działa, żadne namaczania w mydle jeszcze nikomu nie pomogły na takie rzeczy
 
Doswiadczony, 24.02.2016 09.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
50% brakuje w tych poradach. kiedy wytniesz te czesc paznokcia czekaj odrosnie, w tym czasie musisz wyleczyc stan zapalny. jezeli tego nie zrobicsz to musisz wyciac to co odroslo i leczyc infekcje. kiedy to juz jest zalatwione to biezesz material T taki z jakiego robia teraz chysty trujkatne, taki paroprzepuszczalny i wpychasz mala kuleczke pod odrastajacy kawalek. w ten sposob odpychasz rosnacy paznokiec od walu przypaznokciowego. ten proces trwa ok 1-2miesiecy. dobrze miec takie narzedzie z kuleczka na koncy wtedy nie boli wpychanie. Kazdemu jednak polecam isc do dobrej kosmetyczki, tam wam doradza i sprzedadza odpowiedni material, moze nawet narzedzie. porada kosztuje az 50 wyskrobcie, bo chirurg zniszczy wam palce i paznokcie bezpowrotnie. dodatkowo bedzie bolalo i jezeli muslisze ze teraz cie boli bo dopiero sie przekonasz
 
mexxu, 15.01.2016 22.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na wrastający paznokieć u dużego palucha stopy używałam płynu na wrastające paznokcie. wkładałam tampony z waty i używałam maści ichtiolowej. Raz spróbowałam lapisu, ale nic nie dał-może dlatego, że nie miałam jeszcze rany. I w końcu spróbowałam moczenia stopy w ciepłej wodzie z solą. Liczy się systematyczność! Co wieczór przez ponad tydzień moczyłam stopę w wodzie przez około 20 minut. Pomogło! Polecam!
 
Edyta , 11.01.2016 02.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja tez miałam ten problem, pojawil sie po porodzie, nogi puchły,do tego waga większa itd. Pomimo rad znajomych próbowałam w domu, kilka razy dziennie a nawet i w nocy jak karmiłam maleństwo , i udało sie , problem nie wrócił a minęło kilka lat dlatego próbujcie w domu , ciepła woda i mydło szare
 
Gośka, 13.12.2015 21.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do jolka: Ja byłam w poradni chorób stopy. Tam podają znieczulenie. Dzwoniłam w kilka miejsc ale ze znieczuleniem jest ciężko bo podobno to tylko lekarz może podać. Jak masz jakieś pytania to śmiało:)
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka

Grzybica paznokci jest chorobą, którą bardzo łatwo jest się zarazić, a znacznie trudniej wyleczyć....

więcej

309

Łuszczyca: objawy i leczenie łuszczycy. Komu grozi łuszczyca? Łuszczyca: objawy i leczenie łuszczycy. Komu grozi łuszczyca?

Łuszczyca to choroba skóry, której jeszcze nie udaje się wyleczyć. Ale można łagodzić przykre...

więcej

276

KURZAJKI - jak wykurzyć WIRUSA HPV ze skóry? KURZAJKI - jak wykurzyć WIRUSA HPV ze skóry?

Krępujemy się podać usianą kurzajkami dłoń. A pozbyć się ich jest niełatwo, bo są uparte i...

więcej

242

Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się...

więcej

242

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Cykle prawidłowo powinny trwać od 25 do 35 dni. Jeśli sporadycznie zdarza się, że cykl nie mieści się w tych granicach, nie ma powodów do obaw; jeśli zdarza się to częściej niż 4 razy w roku, radzę...

Rzekome schorzenie skórne mające charakteryzować się szpecącymi ranami, obecnością na skórze i pod nią różnokolorowych włókien nieznanego pochodzenia oraz odnoszeniem przez pacjenta wrażenia pełzania...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.