Reumatyzm: jak powstrzymać rozwój chorób reumatycznych

29 komentarze
Autor: Bożena Zwolińska

Najgorsze są poranki, gdy ból stawów i kości nie pozwala ci wstać z łóżka, a każdy ruch ciała staje się torturą. Czujesz się zmęczona, bezradna, a myśl, że musisz wykonać najprostsze nawet czynności życiowe napełnia cię strachem. Bo każda z nich wywołuje cierpienie nie do wytrzymania. Tak objawia się zespół około 200 schorzeń kości i stawów, określanych wspólną nazwą: reumatyzm.

W całej Europie cierpi na reumatyzm ok. 100 mln ludzi, w naszym kraju – 9 mln. czyli co 5. Polak, a rentę z tego powodu pobiera półtora miliona. Schorzenia, choć różnią się objawami lub przebiegiem, atakują nieoczekiwanie wszystkich: kobiety, mężczyzn, dzieci, bez względu na wiek. Według naukowców z bostońskiego Harvard University w ciągu najbliższego dwudziestolecia liczba zgonów spowodowanych chorobami reumatycznymi może wzrosnąć nawet o 40 proc. Już obecnie pacjenci żyją średnio krócej o 10 lat niż pozostali.

Rehabilitacja ruchowa powstrzymuje rozwój reumatyzmu

Terapia reumatyzmu ma charakter kompleksowy i obejmuje indywidualny, w zależności od stopnia rozwoju choroby, dobór środków farmakologicznych, dietę oraz cały zespół metod rehabilitacyjnych. Leki zmniejszają wytwarzanie przez organizm mediatorów zapalenia, a więc substancji wywołujących chorobę oraz hamują ich uwalnianie. Konieczna jest też rehabilitacja ruchowa, a więc układ ćwiczeń, bez których stawy ulegają coraz większym zniekształceniom. Brzmi to jak paradoks, ale to ruch, mimo że sprawia  ból, powstrzymuje rozwój choroby. Jego brak wpływa niekorzystnie na odżywianie chrząstki stawowej i wytwarzanie specjalnego płynu przez błonę maziową, którego zadaniem jest zmniejszanie tarcia między elementami tworzącymi staw. Dla sprawności stawów bardzo ważna jest odpowiednia rehabilitacja: masaże, leczenie ciepłem i zimnem, elektroterapia, ultrasonoterapia, magnetoterapia oraz aktywność fizyczna. Ale, by móc się rehabilitować, konieczne jest pozbycie paraliżującego bólu.

Ważne

Ważne

Za bolesne i długotrwałe objawy zapalenia stawów i tkanek wokół odpowiadają substancje wytwarzane przez organizm, nazywane mediatorami zapalenia, m.in. prostaglandyna i histamina. Są one produkowane i uwalniane przez komórki zapalenia: granulocyty i limfocyty ( białe ciałka krwi), płytki krwi, makrofagi oraz komórki tuczne.

Sposoby na ból stawów

Zmienił się sposób podejścia do choroby oraz metody jej leczenia.  Kiedyś polegało ono tylko na zwalczaniu objawów: bólu, zapalenia i ograniczenia ruchów w zaatakowanych stawach. Przepisywane przy tym środki farmakologiczne miały wiele działań ubocznych niebezpiecznych dla przewodu pokarmowego. Stosowano przy tym tzw. piramidę terapeutyczną, czyli najpierw podawano leki najsłabsze, ale najmniej szkodliwe, a dopiero w miarę postępu choroby, coraz silniejsze. Dziś w np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów już na początku wprowadza się silne leki cytostatyczne, blokujące podziały komórkowe, na przykład metotrest lub cyklosporynę, które u wielu chorych potrafią całkowicie zahamować postęp choroby. W ciężkich przypadkach mogą pomóc tylko medykamenty najnowszej generacji, tzw. leki biologiczne. Wiążą one rozwijające się w sposób niekontrolowany białe ciałka krwi, które niszczą stawy. Dzięki tym środkom białe krwinki stają się biologicznie nieaktywne, a rozwój choroby jest zahamowany

Zdaniem eksperta
prof. dr hab. med. Jacek Szechlińki, krajowy konsultant w dziedzinie reumatologii

Wczesna i prawidłowa diagnoza daje olbrzymią szansę na powstrzymanie rozwoju choroby. Leczenie może być bardzo skuteczne, ponieważ wprowadzono wiele leków modyfikujących przebieg choroby. W wielu przypadkach szansę powodzenia dają metody leczenia biologicznego. Jeśli rozpoznanie nastąpi zbyt późno, zmiany staja się nieodwracalne. Jednak kuracja lekami biologicznymi jest bardzo kosztowna, ich miesięczna wartość dla pacjenta wynosi ok. 5 tysięcy złotych, co oznacza, że dostępność jest mocno ograniczona. W ubiegłym roku tylko 200 pacjentów mogło korzystać z tego dobrodziejstwa.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 31.03.2016 10:17
Przeczytałam dużo wpisów na tym i innych forach, nie znalazłam odpowiedzi stąd, moje pytanie. Moja mama cierpi na reumatologiczne zapalenie stawów. Lekarz polecił jej leczenie biologiczne warszawa . Dostała nawet skierowanie na kwalifikacje, bo podobno nie wszyscy z tego programu mogą skorzystać. Czy ktoś w Was się z tym zetknął? Czy ktoś przechodził taką kwalifikację?
Nie zarejestrowany, 12.04.2015 15:26
Witam trafiłem do lekarza kilka dni temu, na wizytę u reumatologa na nfz trzeba czekać miesiąć jedna z pielęgniarek poleciła mi https://recepcjamedyczna.pl/jforum/reumatolog stwierdzono sjogrena,u mnie charakteryzuje sie obrzękiem slinianek ,suche oczy ,ogólne osłabienie organizmu,może ma ktoś te same dolegiwosci i ma jakiś wspaniały lek? niestey leki przeciwzapalne czy sterydy mi nie pomagają!jest jeszcze gorzej wiec niemam jakwalczyć z tą chorobą!!!dzieki pozdrawiam Witam, mnie bardzo pomogly probiotyki- zaczelam je brac na grzybice a przy okazjii pozbylam sie suchych oczu. Teraz raz dziennie lykam kapsulke i jest OK. Niestety nie pomaga na reumatyzm.
 

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

To choroba układu immunologicznego, który zamiast bronić organizmu przed szkodliwymi bakteriami, wirusami oraz innymi zagrażającymi czynnikami, wytwarza substancje, tzw. mediatory zapalenia, a one zaczynają niszczyć tkanki własnego ciała. Atakują błonę maziową, która wyścieła stawy, powodując jej zniszczenie i zapoczątkowując procesy zapalne. Najpierw pojawia się ból i obrzęk jednego stawu – kolana, ręki lub stopy. Liczba niszczących komórek wzrasta w sposób niekontrolowany, a choroba rozprzestrzenia się na inne stawy oraz narządy. Na pytanie, co sprawia, że układ immunologiczny zwraca się przeciw swojemu organizmowi, nikt jeszcze nie odpowiedział. Wiadomo jednak, że prawdopodobieństwo pojawienia się choroby mogą zwiększać pewne defekty genetyczne w rodzinie. Czynnikiem wywołującym mogą być przebyte wcześniej zakażenia wirusowe, stres, zaburzenia endokrynologiczne. RZS pojawia się zupełnie nieoczekiwanie, atakuje osoby między 30. a 50. rokiem życia, przy czym ofiarami są trzykrotnie częściej kobiety niż mężczyźni (przypuszcza się, że ma to związek z zaprzestaniem produkcji pewnych hormonów). W większości przypadków uszkadza lub niszczy stawy i uszkadza narządy wewnętrzne, prowadząc do trwałego kalectwa. Chory czuje się zmęczony, nie ma apetytu, ma trudności z poruszaniem, wywołanymi deformacją i usztywnieniem stawów, a przede wszystkim stale cierpi. Ból uniemożliwia mu poruszanie się i wykonywanie prostych czynności życiowych, zakłóca sen. Wszystko to sprawia, że co trzeci pacjent cierpiący na RZS traci zdolność  do pracy w ciągu dwóch lat od chwili rozpoznania choroby. Groźne w skutkach są też zmiany psychiczne. Poczucie bezsilności wobec choroby, lęku przed cierpieniem sprawiają, że chory zamyka się w sobie, izoluje od otoczenia i często popada w depresję. 

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Materiały prasowe Heel

Aktualizacja: 11.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 29)
Maria, 11.12.2016 09.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój reumatyzm to kilka lat bólu. Niedawno zmieniłam opiekę medyczną i nowa Pani Doktor przepisała mi lek urarthone, nie jest jeszcze super, ale stosuje go od prawie 3 tygodni i widze poprawe. Moczenie nóg w soli mi nie pomagało tak jak te wszystkie przeciwbólowe leki. Tu nie chodzi tylko o ból, ale też rozluźnienie tych kłujących miejsc. Poprawde odczuwam tez w samopoczuciu, moge tez spokojniej spac w nocy co nie bylo mozliwe wczesniej.
 
Tvuu, 17.11.2016 23.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W Polsce Lidia Szadkowska wyleczyła się Apropo rosołu z organicznego kurczaka - fakt pomaga wyleczyć jelita L GLUTAMINA także regeneruje jelito Probiotyki Sa ludzie na swiecie ktorzy sie wyleczyli wiec w i moga sie wyleczyc w Polsce Niestety jest albo albo Albo kochasz jeść chleb , cukier, słodycze , makarony i inne polskie przysmaki albo zmieniasz tryb życia i dietę i zdrowiejesz. Bedziesz albo plakac z bolu albo plakac ze nie mozesz zjesc typowego chleba( gluten) i kotleta smazonego(toksyczne tluszcze) i herbaty i kawy z cukrem i mleka i nabiału i gotowe dania- oto prawdziwe przyczyny bólów.żaden magiczny lek nie usunie obżarstwa truciznami
 
Tvuu, 17.11.2016 22.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Chcialam napisac degeneruja mikroflore
 
Tvuu, 17.11.2016 22.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przyczyna chorob autoimmunologicznych jest nieszczelne jelito. Spozywanie pokarmow ktore gegeneruja mikroflore jelita sprzyjaja rozwojowi pasożytow ktore współtworza dziury w jelitach i wypuszczają toksyny prosto do krwiobiegu. Kto rozumie jezyk angielski warto wklepac w youtube cure rheumatoid arthitis albo cure autoimmuno disease .znajdziecie wielu swiadkow ze choroba jest uleczalna jesli wyleczy sie jelito i bedzie sie unikac produktow ktore dzialaja toksycznie na scianki jelita plus unikac trzeba produktow ktore zywia pasozŻyty Nsjgorsze dla rzs to Gluten Nabiał Mleko Kofeina- herbaty kawy Przetworzone żarcie
 
Maryśka, 16.11.2016 22.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja babcia ma reumatyzm. W internecie znalazłam informację o żywej soli magnezowej i chyba kupię jej taką do kąpieli. Ponoć naprawdę działa. Może ktoś o niej słyszał ?
 
Maryla_W, 25.10.2016 14.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Reumatyzm generalnie jest chorobą autoimmunologiczną i jak wszystkie tego typu choroby wynika z atakowania tkanki stawów przez układ immunologiczny. Leczy się tylko objawy, ale to tylko odwleka katastrofę w czasie bo tak czy siak się skończy inwalidztwem. Mało ludzi wie, że można się trwale wyleczyć i ból mija bezpowrotnie pod warunkiem usunięcia alergenów z diety.
 
aladsss, 13.10.2016 10.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Teraz trafić na dobrego lekarza, a zwłaszcza na fundusz..to jest cud. Jak miałam problemy z bólami reumatycznymi to wszędzie szukałam pomocy i wszędzie mnie z kwitkiem odsyłali. Faktyczny efekt przyniósł dopiero biorezonans
 
Ziom, 05.03.2016 22.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Twoja mama cierpi bo niema nogi jak najszybciej protezę to sie trochę poprawi to bol organizmu po stracie wiec boli terapia alepsych może pomoc
 
AddA, 28.01.2016 19.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Największą skuteczność w leczeniu RZS ma jad żywej pszczoły. Aplikuje sie go przez specjalną metalową siateczkę, aby pszczoła nie zostawiała żądła. Od pojedycznych ukłuć dziennie, stopniowo zwiększając. Ze względu na możliwość alergii koniecznie pod nadzorem lekarza. Nie wolno stosować na kręgosłupie i na głowie. W niektórych prywatnych klinikach stosowane są takie zabiegi.
 
Obikey, 25.12.2015 02.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej, poczytaj blog akademiawitalnosci.pl
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Stawy - jak zatrzymać degradację stawów? Stawy - jak zatrzymać degradację stawów?

Z powodu stawów cierpią młodzi, starsi, wysportowani i „kanapowcy”. O tym, jak chorują...

więcej

297

Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Ostroga piętowa może naprawdę obrzydzić życie. Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy...

więcej

297

Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. Dna moczanowa, nazywana kiedyś "chorobą...

więcej

278

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

235

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Wazelina może być zbyt ciężka i zatykająca ujścia gruczołów łojowych. Sugeruję zastosowanie specjalnych kremów ochronnych przeznaczonych na zimę (zawierają kompleksy lipidowe) dostępnych w aptekach.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.