Kręgosłup szyjny – skutki przeciążenia kręgów szyjnych

Konsultant: dr n.med. Adam Ogonowski, ortopeda
70 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Kręgosłup szyjny pełni w naszym organizmie niezwykle ważną funkcję. To od niego zależy bowiem sprawność naszych zmysłów. Z wiekiem kręgosłup szyjny ulega zwyrodnieniom, które mogą powodować m.in. ból głowy, drętwienie karku czy zawroty głowy.

Ta delikatna konstrukcje łącząca głowę z klatka piersiowa tworzy siedem kręgów, które układają się w łuk lekko wygięty do przodu. Są one mniejsze niż pozostałe kręgi kręgosłupa, ale pełnią bardzo ważną rolę. Od nich zależy m.in. sprawność zmysłów, np. równowagi, wzroku. Pierwszy – szczytowy – podtrzymuje czaszkę, drugi – obrotowy – umożliwia poruszanie głową w górę, w dół i na boki.

Przyczyny zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego

Kręgosłup szyjny, podobnie jak inne jego odcinki, z wiekiem ulega zwyrodnieniom. Wynikające z tego dolegliwości możesz odczuwać jako niedomaganie serca, oczu, mózgu, a nawet postępujący paraliż. Dlaczego? Przez wąskie otwory w kręgach szyjnych przebiegają wszystkie najważniejsze nerwy. Jeśli są uciskane przez zniekształcone kręgi, takie odnosisz wrażenie. Na zmiany zwyrodnieniowe i mikrourazy najbardziej narażony jest 3., 4., 5. i 6. kręg kręgosłupa szyjnego. Kręgowi 3. szczególnie szkodzi siedzenie z pochyloną głową. Dla wszystkich zabójcza jest adrenalina, która wydziela się w dużych ilościach, kiedy przeciążymy mięśnie, np. siedząc kilka godzin w jednej pozycji. Pod jej wpływem mięśnie mocno się naprężają, a to szkodzi kręgom. Początkowo zmiany zwyrodnieniowe obejmują przestrzeń miedzy 5. a 6. kręgiem szyjnym. Zniekształcenie wszystkich krążków międzykręgowych to spondyloza. Pierwsze stadium odczuwasz jako małą elastyczność szyi, z czasem pojawia się silny ból mięśni w okolicy karku. Następnie spłaszczone krążki międzykręgowe coraz mocniej uciskają na nerwy, co jest przyczyną nie tylko silnego bólu, ale też czasowego niedowładu ręki. Dyski mogą także naciskać na naczynia krwionośne i powodować niedokrwienie mózgu.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Jak chronić kręgosłup szyjny

Krzesło przy biurku powinno mieć regulowaną wysokość i boczne podpórki, na których można porządnie się wesprzeć, odciążając cały kręgosłup. Całe stopy muszą dotykać podłogi, siedzisko nie może uciskać uda i kolan.Siedząc przy stole czy biurku, nie pochylaj się zbytnio do przodu, nie wyciągaj przed siebie głowy. Ekran monitora umieść na wprost, na wysokości oczu, by patrzeniem w bok nie obciążać mięśni szyi, ramion.Podczas długiej podróży samochodem zakładaj na szyję poduszkę-rogalik z miękkiej gąbki, która podtrzyma głowę.Zapinaj pasy bezpieczeństwa i na odpowiedniej dla twojego wzrostu wysokości ustaw zagłówek.Wybierz dla siebie poduszkę ortopedyczno-korekcyjną, która podtrzymuje szyję.Nie śpij na siedząco. Jeśli musisz spać na wysokiej poduszce, drugą włóż pod kolana. Podczas rozmowy nie podtrzymuj barkiem słuchawki telefonicznej.

Bóle głowy mogą być skutkiem zmian w kręgosłupie szyjnym

Te, które pojawiają się z tyłu głowy, w tzw. części potylicznej, są łączone z wysokim ciśnieniem krwi. Często jednak jest to skutek zmian w kręgosłupie szyjnym. Ból pochodzący od kręgosłupa szyjnego nasila się przy odchyleniu głowy w przód lub do tyłu. Znalezienie przyczyny dolegliwości jest trudne, zwłaszcza gdy boli połowa głowy, a ból przemieszcza się od czoła w kierunku pleców. Jest wtedy mylony z migreną. Jeszcze trudniej postawić diagnozę, gdy występują bóle twarzy i drętwienie skóry (charakterystyczne dla zapalenia nerwu trójdzielnego) lub uczucie dławienia w gardle (zdarzające się także przy zawale serca). Zanim takie dolegliwości zostaną przypisane zwyrodnieniom lub przeciążeniom szyjnego kręgosłupa, bywają leczone jako schorzenia mózgowia, zatok, ucha środkowego, serca, a nawet jako... zatrucia pokarmowe. 
Co robić?
Obserwuj organizm, by podczas wizyty u lekarza dokładnie opisać sytuacje, w których pojawia się silniejszy ból. Nie nadużywaj środków przeciwbólowych, by nie zaciemnić obrazu dolegliwości.

Drętwienie rąk może wynikać ze zmian zwyrodnieniowych

Bolesne drętwienie ręki, ramienia, które promieniuje aż do barku, to również skutek zmian zwyrodnieniowych w szyjnym odcinku kręgosłupa, a zwłaszcza 7. kręgu. Gdy tzw. rwa ramienna rozwinie się na dobre, tracimy pewność chwytu, nie możemy wykonać precyzyjnych ruchów palcami. Powodem jest ucisk, jaki zmiany zwyrodnieniowe (osteofity) wywierają na splot nerwów odpowiadających za sprawność rąk, a wychodzących przez otwory międzykręgowe właśnie z szyjnego odcinka kręgosłupa. Ulgę przynoszą środki przeciwbólowe. Skuteczne, aczkolwiek niepozbawione wad (osłabianie mięśni szyi), jest noszenie miękkiego kołnierza ortopedycznego. Dobrze tez brać magnez z witaminą B6 i stosować zimne okłady. Bolesne miejsca należy smarować maścią przeciwzapalną lub olejkiem lawendowym, który rozluźnia mięśnie.

Zobacz na wideo zestaw ćwiczeń na ból karku

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Ćwiczenia izometryczne na ból karku

Skutecznie rozluźniają mięśnie szyjne kręgosłupa po długim pisaniu, siedzeniu przy komputerze. Każde ćwiczenie powtórz trzykrotnie.

  • Połóż na szyi z tyłu głowy wyprostowane palce obu dłoni, delikatnie uciskaj nimi szyję, następnie skłaniaj głowę do prawego i lewego ramienia, potem w tył i do przodu. Unikaj okrężnych ruchów głową, bo są niezgodne z fizjologicznym poruszaniem głową. Przy zwyrodnieniach lub przeciążeniu mogą być bardzo szkodliwe.
  • Patrz prosto przed siebie. Trzymając głowę na tym samym poziomie, wykonuj skręty w lewo, z jednoczesnym delikatnym uniesieniem brody do góry. To samo powtórz, skręcając głowę w prawo.
  • Patrz prosto przed siebie. Skłaniaj głowę raz w lewo, raz w prawo, jakbyś chciała dotknąć uchem barku.
  • „Przytul” brodę do klatki piersiowej. Następnie wysuń brodę jak najdalej ku przodowi, a potem unoś ją do góry, jakbyś chciała „narysować” nią okrąg.

Ból karku może być spowodowany przeciążeniem mięśni szyi

Długa jazda samochodem, wyziębienie organizmu, silny stres, a nawet zmęczenie mogą być powodem ostrego bólu karku i ograniczenia poruszania głowa. To tzw. kręcz szyi. Bywa, że głowa zostaje unieruchomiona w nienaturalnej pozycji, za co odpowiadają przeciążone mięśnie szyi. Unieruchamiając szyję, organizm broni się przed dodatkowym drażnieniem receptorów bólowych i włókien nerwowych. O kierunku skręcenia głowy decyduje sam organizm, wybierając taką pozycję, w której mięśnie będą jak najmniej obciążone.
Co robić? Zrób ciepły okład na cały kark lub wetrzyj maść przeciwbólową. Śpij na profilowanej poduszce podtrzymującej szyję lub na wałku zrobionym z ręcznika. Jeżeli po trzech dniach nie odczujesz ulgi, idź do lekarza. Być może potrzebne będą leki zmniejszające napięcie mięśni. Lekarze przypuszczają, ze kręcz szyi może wynikać z niedoboru magnezu i witamin z grupy B. Przy nawracających bólach warto je zażywać regularnie.

Zawroty i omdlenia mogą być wynikiem zaburzeń przepływu krwi przez tętnice kręgowe

Są przypisywane schorzeniom układu krwionośnego. Ale takie omdlenia i zawroty mogą również być skutkiem upośledzenia przepływu krwi przez tzw. tętnice kręgowe, które w wąskich kanałach kostnych są przygniatane przez wyrostki zwyrodniałych kości. U osób z rozwiniętą miażdżycą nawet niewielkie lub chwilowe ograniczenie dopływu krwi do mózgu kończy się zawrotami głowy lub omdleniem.
Co robić? Badanie dopplerowskie pokaże przepływ krwi przez tętnice szyjne. Wykonuje się je w fizjologicznym ułożeniu głowy i mocnym skręceniu w lewo lub w prawo.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 05.02.2015

Komentarze (1 - 10 z 70)
syl, 24.03.2015 22.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy jak mi szczyka w szyji to oznacza pogorszenie się objawów? Mam też drętwienie prawej ręki.
 
Zenia, 05.02.2015 22.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kochani poradzcie mi co mam robić ? Oto diagnoza z drugiego rezonansu magnetycznego z dnia 12 listopada 2013. "Zniesiona lordoza szyjna (w pozycji badania) . Przedni kręgozmyk 1-go stopnia \ niestabilność więzadłowa na poziomie C4-C5. Trzony kręgowe o zachowanej wysokości , bez złamań kompresyjnych . Cechy dehydratacji i obniżenia wysokości krążka międzykręgowego C-5-C6.Szerokopodstawna wypuklina tylna krążka międzykręgowego C-4-C-5 powodująca modeloeanie worka oponowego.Szerokopodstawna wypuklina tylna krążka międzykręgowego C5 -C6 z obustronną lateralizacją , wypuklająca się do otworów międzykręgowych oraz osteofity na krawędziach trzonów kręgów na tym poziomie wypuklające się do kanału kręgowego i otworów międzykręgowych powodują ucisk na worek oponowy , rdzeń kręgowy i korzenie nerwów rdzeniowych obustronnie . Wypuklina tylna centralna \ szeropodstawna krążka międzykręgowego C6-C7 powodująca ucisk na worek oponowy . Zwężona rezerwa płynowa wewnątrzkanałowa na poziomach C4-C5 i C5-C6. Rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych . W porównaniu z poprzednim badaniem z 2008 r. zmiany zwyrodnieniowe nieznacznie się nasiliły."" Wszystko przepisałam z opisu rezonansu magnetycznego . W marcu zacznę 56 lat . Kochani poradzcie mi jaką mam podjąć decyzję ? Czy mam się poddać te operacji? Ps. Jestem bez pracy, gdyż lekarz medycyny pracy nie dopuścił mnie do wykonywania zawodu asystenta osoby niepełnospawnej . Sprawa o rentę i świadczenie rehabilitacyjne jest w Sądzie Pracy . Nie mam żadnego dochodu . Mieszkam w Warszawie. Bardzo proszę o radę na moją pocztę mailową pomaranczka1000@o2.pl Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
 
superuser, 14.01.2015 09.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam serdecznie, mam dokładnie to samo, co Pani opisała. Czy mógłbym prosić o jakąś wskazówkę co do hipopraktyka, diagnosty, rehabilitanta lub kontakt mail. Będę ogromnie zobowiązany
 
renata, 08.01.2015 08.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie słuchaj lekarzy bo się nie znają albo nie chcą się znać i nie przyjmuj leków bo to niszczy kości a w konsekwencji kręgi. zrób badania, prześwietlenia i idź do hiropraktyka. on ustawi kręgi, potem lecznicze masaże kręgosłupa i gimnastyka. wszystko wróci do normy. ja miałam podobną sytuację i teraz ćwiczę jogę, schylam głowę i nie upadam. wcześniej miałam silne zawroty głowy i częste upadki, oczywiście lekarze nic nie widzieli, ani neurolog, ani laryngolog ani nawet ortopeda. sama widzisz po co oni potrzebni. tylko do wystawiania skierowań i odbierania zapłaty. sam sobie jesteś najlepszym lekarzem i nie oddawaj obcym ludziom najcenniejszego daru jaki masz - zdrowia. powodzenia
 
beata, 29.12.2014 23.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja jestem już po kilku rtg i tomografach komputerowych w rtg wyszło mi zniesienie fizjologicznej lordozy odcinka kręgosłupa szyjnego. Zwężenie tarczy międzykręgowej c5/c6 przemawiające za dyskopatią. Dodatkowo dostałam skierowanie na kolejne badanie TK z kontrastem bo ciągle mam bóle głowy i kręgosłupa boli w tej chwili tak że nie jestem w stanie ruszać głową. Z kręgosłupem mam problemy od 2005r jestem już po kilku rehabilitacjach i nic żadnej poprawy tylko rtg coraz gorsze już mam dość leków za bardzo nie mogę bo jestem alergiczką i przez to cierpię z bólu. Czekam na wynik z TK bo robiłam na dniach. Dopytywałam się już lekarza czy to operują i odpowiedz była że tak tylko jeszcze muszę przejść neurochirurga bo w tej chwili chodzę do neurologa i po wszystkich wynikach jak będę miała to zadecyduje neurolog czy skierowac mnie dalej . Wolałabym żeby było po wszystkim bo mam dość bólu.
 
czak, 24.11.2014 11.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Po tych ćwiczeniach to mi tak trzeszczą kręgi szyjne, że zgroza.
 
malinka, 05.10.2014 11.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jejku biegam , biegłam i nagle zabolał mnie kark skręciłam głową w lewo zaczął się ostry ból kręgów szyjnych ... Dopiero 15 min to trwa ale boli i nie wiem co mam robić ;/
 
Szymon03, 12.09.2014 11.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam udać do kompetentnego rehabilitanta pracującego technikami manualnymi. Rehabilitanci z Rehmedis zawsze stawiają mnie na nogi http://rehmedis.pl/
 
ola, 26.08.2014 04.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a czy moga to byc zmiany nowotworowe?
 
ina, 18.08.2014 21.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na spondylozę tylko fizykoterapia
 
następne »
strona 1 z 7
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kręgosłup – jak wzmocnić mięśnie pleców Kręgosłup – jak wzmocnić mięśnie pleców

Dbanie o kręgosłup nie wymaga wielu specjalnych zabiegów. Wystarczy co drugi dzień wykonać kilka...

więcej

28318

BÓLE KRĘGOSŁUPA o jakiej chorobie świadczą BÓLE KRĘGOSŁUPA o jakiej chorobie świadczą

Kręgosłup utrzymuje nas w pionowej pozycji, dźwiga głowę oraz umożliwia wykonywanie codziennych...

więcej

28951

Leczenie kolana - zachowanie sprawności ruchowej Leczenie kolana - zachowanie sprawności ruchowej

Kolano jest jednym z najbardziej przeciążanych i narażonych na urazy stawów, a w efekcie często...

więcej

25491

ŚCIĘGNO ACHILLESA - urazy i leczenie ŚCIĘGNO ACHILLESA - urazy i leczenie

Ścięgno Achillesa jest największe w naszym ciele, co wcale nie chroni go przed uszkodzeniem....

więcej

29333

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Nie wiadomo, który to ząb. Czy pacjentka ma wszystkie trzonowce? To może być przeciążenie w zgryzie albo mikropęknięcie korzenia. Przeciążenie w zgryzie jest najczęstszym powodem odcementowania się...

Lordozę lędźwiową ma fizjologicznie każdy człowiek - rozumiem, że chodziło ci o ewentualną hiperlordozę (czyli jej pogłębienie). Kwestia odstającego brzucha może mieć związek z tzw. zespołem...

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną nie powinny przekraczać jednorazowej dawki 1000 mg witaminy C.

Grupy wsparcia
data

Marzec 31, 2015

ja dopiero mam dostac te tabletki. jak to jest prawda to wszystko co tu pisza ze nie dziala to sie powiesze z rzalu :(

data

Marzec 30, 2015

Moja siostra to stosowała i nic nie pomagało. To chyba tylko placebo ;]

data

Marzec 30, 2015

no wszystko zależy od potrzeb :) zanim się zacznie coś brać to warto poczytać. Ważna jest długość brania - zarzucanie czegoś po tygodniu, bo jest nieskuteczne to kpina...

data

Marzec 30, 2015

Witam. Niezależnie od tego, czy ktoś stosuje jakąś dietę, czynie, warto wspomóc swój organizm odpowiednią suplementacją diety. Ze swojej strony mogę polecić Błonnik Witalny. Błonnik jest substancją włóknistą, która wspomaga proces trawienia. Pomaga oczyścić organizm z toksyn i złogów,...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.