Kręgosłup szyjny – skutki przeciążenia kręgów szyjnych

Konsultant: dr n.med. Adam Ogonowski, ortopeda
89 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Kręgosłup szyjny pełni w naszym organizmie niezwykle ważną funkcję. To od niego zależy bowiem sprawność naszych zmysłów. Z wiekiem kręgosłup szyjny ulega zwyrodnieniom, które mogą powodować m.in. ból głowy, drętwienie karku czy zawroty głowy.

Ta delikatna konstrukcje łącząca głowę z klatka piersiowa tworzy siedem kręgów, które układają się w łuk lekko wygięty do przodu. Są one mniejsze niż pozostałe kręgi kręgosłupa, ale pełnią bardzo ważną rolę. Od nich zależy m.in. sprawność zmysłów, np. równowagi, wzroku. Pierwszy – szczytowy – podtrzymuje czaszkę, drugi – obrotowy – umożliwia poruszanie głową w górę, w dół i na boki.

Przyczyny zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego

Kręgosłup szyjny, podobnie jak inne jego odcinki, z wiekiem ulega zwyrodnieniom. Wynikające z tego dolegliwości możesz odczuwać jako niedomaganie serca, oczu, mózgu, a nawet postępujący paraliż. Dlaczego? Przez wąskie otwory w kręgach szyjnych przebiegają wszystkie najważniejsze nerwy. Jeśli są uciskane przez zniekształcone kręgi, takie odnosisz wrażenie. Na zmiany zwyrodnieniowe i mikrourazy najbardziej narażony jest 3., 4., 5. i 6. kręg kręgosłupa szyjnego. Kręgowi 3. szczególnie szkodzi siedzenie z pochyloną głową. Dla wszystkich zabójcza jest adrenalina, która wydziela się w dużych ilościach, kiedy przeciążymy mięśnie, np. siedząc kilka godzin w jednej pozycji. Pod jej wpływem mięśnie mocno się naprężają, a to szkodzi kręgom. Początkowo zmiany zwyrodnieniowe obejmują przestrzeń miedzy 5. a 6. kręgiem szyjnym. Zniekształcenie wszystkich krążków międzykręgowych to spondyloza. Pierwsze stadium odczuwasz jako małą elastyczność szyi, z czasem pojawia się silny ból mięśni w okolicy karku. Następnie spłaszczone krążki międzykręgowe coraz mocniej uciskają na nerwy, co jest przyczyną nie tylko silnego bólu, ale też czasowego niedowładu ręki. Dyski mogą także naciskać na naczynia krwionośne i powodować niedokrwienie mózgu.

Ważne

Ważne

Jak chronić kręgosłup szyjny

Krzesło przy biurku powinno mieć regulowaną wysokość i boczne podpórki, na których można porządnie się wesprzeć, odciążając cały kręgosłup. Całe stopy muszą dotykać podłogi, siedzisko nie może uciskać uda i kolan.Siedząc przy stole czy biurku, nie pochylaj się zbytnio do przodu, nie wyciągaj przed siebie głowy. Ekran monitora umieść na wprost, na wysokości oczu, by patrzeniem w bok nie obciążać mięśni szyi, ramion.Podczas długiej podróży samochodem zakładaj na szyję poduszkę-rogalik z miękkiej gąbki, która podtrzyma głowę.Zapinaj pasy bezpieczeństwa i na odpowiedniej dla twojego wzrostu wysokości ustaw zagłówek.Wybierz dla siebie poduszkę ortopedyczno-korekcyjną, która podtrzymuje szyję.Nie śpij na siedząco. Jeśli musisz spać na wysokiej poduszce, drugą włóż pod kolana. Podczas rozmowy nie podtrzymuj barkiem słuchawki telefonicznej.

Bóle głowy mogą być skutkiem zmian w kręgosłupie szyjnym

Te, które pojawiają się z tyłu głowy, w tzw. części potylicznej, są łączone z wysokim ciśnieniem krwi. Często jednak jest to skutek zmian w kręgosłupie szyjnym. Ból pochodzący od kręgosłupa szyjnego nasila się przy odchyleniu głowy w przód lub do tyłu. Znalezienie przyczyny dolegliwości jest trudne, zwłaszcza gdy boli połowa głowy, a ból przemieszcza się od czoła w kierunku pleców. Jest wtedy mylony z migreną. Jeszcze trudniej postawić diagnozę, gdy występują bóle twarzy i drętwienie skóry (charakterystyczne dla zapalenia nerwu trójdzielnego) lub uczucie dławienia w gardle (zdarzające się także przy zawale serca). Zanim takie dolegliwości zostaną przypisane zwyrodnieniom lub przeciążeniom szyjnego kręgosłupa, bywają leczone jako schorzenia mózgowia, zatok, ucha środkowego, serca, a nawet jako... zatrucia pokarmowe. 
Co robić?
Obserwuj organizm, by podczas wizyty u lekarza dokładnie opisać sytuacje, w których pojawia się silniejszy ból. Nie nadużywaj środków przeciwbólowych, by nie zaciemnić obrazu dolegliwości.

Drętwienie rąk może wynikać ze zmian zwyrodnieniowych

Bolesne drętwienie ręki, ramienia, które promieniuje aż do barku, to również skutek zmian zwyrodnieniowych w szyjnym odcinku kręgosłupa, a zwłaszcza 7. kręgu. Gdy tzw. rwa ramienna rozwinie się na dobre, tracimy pewność chwytu, nie możemy wykonać precyzyjnych ruchów palcami. Powodem jest ucisk, jaki zmiany zwyrodnieniowe (osteofity) wywierają na splot nerwów odpowiadających za sprawność rąk, a wychodzących przez otwory międzykręgowe właśnie z szyjnego odcinka kręgosłupa. Ulgę przynoszą środki przeciwbólowe. Skuteczne, aczkolwiek niepozbawione wad (osłabianie mięśni szyi), jest noszenie miękkiego kołnierza ortopedycznego. Dobrze tez brać magnez z witaminą B6 i stosować zimne okłady. Bolesne miejsca należy smarować maścią przeciwzapalną lub olejkiem lawendowym, który rozluźnia mięśnie.

Zobacz na wideo zestaw ćwiczeń na ból karku

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Ćwiczenia izometryczne na ból karku

Skutecznie rozluźniają mięśnie szyjne kręgosłupa po długim pisaniu, siedzeniu przy komputerze. Każde ćwiczenie powtórz trzykrotnie.

  • Połóż na szyi z tyłu głowy wyprostowane palce obu dłoni, delikatnie uciskaj nimi szyję, następnie skłaniaj głowę do prawego i lewego ramienia, potem w tył i do przodu. Unikaj okrężnych ruchów głową, bo są niezgodne z fizjologicznym poruszaniem głową. Przy zwyrodnieniach lub przeciążeniu mogą być bardzo szkodliwe.
  • Patrz prosto przed siebie. Trzymając głowę na tym samym poziomie, wykonuj skręty w lewo, z jednoczesnym delikatnym uniesieniem brody do góry. To samo powtórz, skręcając głowę w prawo.
  • Patrz prosto przed siebie. Skłaniaj głowę raz w lewo, raz w prawo, jakbyś chciała dotknąć uchem barku.
  • „Przytul” brodę do klatki piersiowej. Następnie wysuń brodę jak najdalej ku przodowi, a potem unoś ją do góry, jakbyś chciała „narysować” nią okrąg.

Ból karku może być spowodowany przeciążeniem mięśni szyi

Długa jazda samochodem, wyziębienie organizmu, silny stres, a nawet zmęczenie mogą być powodem ostrego bólu karku i ograniczenia poruszania głowa. To tzw. kręcz szyi. Bywa, że głowa zostaje unieruchomiona w nienaturalnej pozycji, za co odpowiadają przeciążone mięśnie szyi. Unieruchamiając szyję, organizm broni się przed dodatkowym drażnieniem receptorów bólowych i włókien nerwowych. O kierunku skręcenia głowy decyduje sam organizm, wybierając taką pozycję, w której mięśnie będą jak najmniej obciążone.
Co robić? Zrób ciepły okład na cały kark lub wetrzyj maść przeciwbólową. Śpij na profilowanej poduszce podtrzymującej szyję lub na wałku zrobionym z ręcznika. Jeżeli po trzech dniach nie odczujesz ulgi, idź do lekarza. Być może potrzebne będą leki zmniejszające napięcie mięśni. Lekarze przypuszczają, ze kręcz szyi może wynikać z niedoboru magnezu i witamin z grupy B. Przy nawracających bólach warto je zażywać regularnie.

Zawroty i omdlenia mogą być wynikiem zaburzeń przepływu krwi przez tętnice kręgowe

Są przypisywane schorzeniom układu krwionośnego. Ale takie omdlenia i zawroty mogą również być skutkiem upośledzenia przepływu krwi przez tzw. tętnice kręgowe, które w wąskich kanałach kostnych są przygniatane przez wyrostki zwyrodniałych kości. U osób z rozwiniętą miażdżycą nawet niewielkie lub chwilowe ograniczenie dopływu krwi do mózgu kończy się zawrotami głowy lub omdleniem.
Co robić? Badanie dopplerowskie pokaże przepływ krwi przez tętnice szyjne. Wykonuje się je w fizjologicznym ułożeniu głowy i mocnym skręceniu w lewo lub w prawo.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 27.07.2017

Komentarze (1 - 10 z 89)
Okrężne ruchy głową, 23.05.2017 15.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie. nie można wykonywać okrężnych ruchów głową/
 
anonim, 21.03.2017 21.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziękuję za ten artykuł. żaden lekarz mi tego nie wyjaśnił tak dobrze.
 
EWA, 29.01.2017 08.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
od jakiegoś czasu mam "chrupanie" w kręgach szyjnych, i przy skrętach głową nagły ból,zawrotów nie mam,kiedyś miałam robiony rtg i doopler kr.sz. i wyniki były w normie, może trzeba powtórzyć badania? a może to już wiek? {60+}...
 
zdr., 28.01.2017 19.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
potwierdzam! witamina C, D3< K2!!!! wszystkie razem z odrobinką np. masła kokosowego (olej do rozpuszczenia witamin). działa na mnie (mam 62 lata)
 
dfffr, 17.01.2017 05.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie jak wczoraj nagle złapał ból w szyi to głową prawie nie mogę ruszać. Ze spaniem taki sam problem.
 
Bea, 18.08.2016 12.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mdlosci mozesz miec od zastrzykow przeciwbolowych, bo ja tak mialam.
 
Tomm, 04.06.2016 20.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, mam 28lat. Wypadek komunikacyjny, uderzenie w tył mojego auta co spowodowało uderzenie w samochód ciężarowy przede mną. Po zrobieniu tomografii i Rtg, chyba standardowo, rozpoznanie "whiplash". Od wypadku minął dokładnie rok, pracuję fizycznie jako robotnik drogowy. Kilka razy w miesiącu miewam okropne bóle zlokalizowane "we wierzchołku" głowy, wtedy czuję jakby krew w tym miejscu pulsowała, zakładam miękki kołnierz ortopedyczny łykam coraz mocniejsze przeciwbólowe i kładę się czekając jak minie... Ból pojawia się po powrocie z pracy jeśli prędzej wykonywalem czynności związane z odchylaniem głowy ku tyłowi, lub mocne skręcanie na boki. Ostatnio też podczas malowania sufitu w domu. Neurolog twierdzi że neurologicznie jest ok i odsyła dalej, ortopeda stwierdza zmiany zwyrodnieniowe i każe wracać do neurologa i tak w kółko. Wtedy zostaje lekarz medycyny sportowej który stwierdza ograniczenie ruchomości w Lewo. Dostaje 2 tyg. rehabilitacji, która i tak prawie nic nie wnosi... I zaczynam wizyty od początku... Ktoś, coś? Jakiś pomysł gdzie jeszcze można szukać doraźnej pomocy?
 
Ann, 29.04.2016 00.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Afn, drętwienie nóg przypisywane jest zmianom zwyrodnieniowym w okolicach kręgosłupa lędźwiowego. Zaś drętwienie ręki przypisuje się zmianom w karku. Powinnaś jak najszybciej udać się na konsultację lekarską.
 
Afn, 15.04.2016 23.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam! Dwa dni temu uszkodziłam sobie kręgi szyjne. I drętwieje mi albo prawa albo lewa noga mam 15 lat. Podczas bólu jakiego dokonałam nadwyrężonymi kręgami szyjnymi strasznie bolała mnie lewa ręka. Nogi wciąż mi mrówkują nie wiem co mam zrobić proszę odpisać. Chodzę w kołnierzu ortopedycznym. Nie wiem czy te nogi mi drętwieją od kręgów szyjnych czy jest tego inna przyczyna.
 
DOMIKKA, 11.04.2016 16.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie rozumiem, kto zlecił Ci sollux - przeciez nadcisnienie to 1. przeciwskazanie! Rozumiem Cię, bo tez od lat cierpię z powodu kr/szyj. Czy miałaś Dopplera -badanie tętnic szyjnych i kregowych? Stad moga byc zawroty i omdlenia. A tak szczerze -"przez sport do kalectwa" -porzekadło czasami sie potwierdza w zyciu...Dlaczego tak mówię ? Bo na rehabilitacji czy w szpitalu uzdrowiskowym spotkalam wielu sportowców - i byłych i aktualny6ch. Nikt sie tobą nie przejmował ,gdy ćwiczyłaś intensywnie - może lekceważono objawy ze strony kr.szyj.? Masz zniszczone kręgi ? A czy badałaś swoje kości - może masz osteoporozę? A jak z jądrami miażdżystymi( dyskami) ? Nie masz przepuklin albo protruzji? JESLI zniszczone są KRĘGI ( KOŚCI) - to znaczy, że w młodści ćwicząc nie brałaś wit D, wapnia ?? Jesli masz osteoporozę to trzeba natychmiast ją leczyć ! Powinnaś dostać PROLIĘ!! ( lek biologiczny) oraz DUUUUŻO witaminy D, K2, wapnia( dieta mleczna ) - K2 potrzebna do WPROWADZANIA WAPNIA Do KOŚCI , a nie do nerek czy tętnic !! Długoletnie branie leków NPZL (p./bolowych, p/zapalnych) niszczy serce, ukł krwionośny, nerki, zołądek . Powinnaś dostawać prądy Tens - mają działanie p/bólowe i LASER !! NADCISNIENIE tęz JEST spowodowane częściowo przez te NLPZ . OGRANICZ SÓL ( sód zwiéksza BÓL). Bierz MAGNEZ+B6, potas.PIJ herbatki z POKRZYWY, MELISY, KRWAWNIKA LEKARSKIEGO . Ja juz prawqie w ogóle nie bioré beta-blokerów na nadcisnienie WALCZ !
 
następne »
strona 1 z 9
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia Dna moczanowa (podagra, artretyzm): przyczyny, objawy, leczenia

Dna moczanowa, podagra i artretyzm to nazwy jednej choroby. Dna moczanowa, nazywana kiedyś "chorobą...

więcej

237

Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty Ostroga piętowa - przewlekły stan zapalny powodujący ból pięty

Ostroga piętowa może naprawdę obrzydzić życie. Najpierw dotkliwy ból pięty czujesz tylko przy...

więcej

229

BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy? BÓL STOPY - przyczyny. Jaka choroba objawia się bólem stopy?

Ból stopy to dolegliwość, której przyczyny mogą być nie tylko miejscowe, związane z samą stopą. Ból...

więcej

191

RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej? RWA KULSZOWA. Jak sobie radzić z atakiem rwy kulszowej?

By pojawiła się rwa kulszowa wystarczy jeden nagły ruch: dźwignięcie, pochylenie się, potknięcie...

więcej

184

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Do miesiączki, która powinna pojawić się 4-6 tygodni po poronieniu, nie radzę współżyć. Po miesiączce radzę zgłosić się na badanie do lekarza prowadzącego i porozmawiać o optymalnym czasie na...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Istotą stosowania tabletek antykoncepcyjnych przy terapii izotretynoina doustną jest zapobieganie ciąży, gdyż lek ten ma działanie teratogenne. Jeśli pacjentka nie współżyje, nie ma takiej...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.