Jak rodzi się dziecko - FAZY PORODU

Konsultant: mgr Magdalena Witkiewicz, położna
64 komentarze
Autor: Małgorzata Wesołowska

Choć matka natura przygotowała każdą z nas do urodzenia dziecka, to jednak pierwszy poród zawsze jest przeżyciem nowym i nieznanym. Byś nie była zaskoczona i nie wpadła w panikę, dowiedz się jak najwięcej o jego przebiegu i fazach porodu.

Urodzenie dziecka jest ogromnym wysiłkiem – i to nie tylko dla kobiety, ale też dla noworodka. Zanim malec wydostanie się na świat, ty będziesz walczyć ze skurczami, a on, poddawany wielkiemu ciśnieniu, będzie przeciskał się przez wąski kanał rodny. Zamiana ciepłej i bezpiecznej macicy na chłodne i na razie niezbyt przyjazne środowisko musi być dla dziecka potężnym szokiem. Dlatego warto zapoznać się z przebiegiem porodu i sprawdzić, co będzie działo się z dzieckiem i twoim ciałem w poszczególnych jego okresach. Jeśli będziesz świadoma tych zmian, łatwiej ci będzie pomóc sobie i maleństwu w narodzinach. Ze względu na zadania, które ma spełnić twój organizm w poszczególnych etapach porodu, specjaliści podzielili go na cztery fazy porodu.

Nie przegap

Pierwsza faza porodu

O postępie porodu decydują między innymi bolesne skurcze macicy, które przygotowują kanał rodny kobiety do urodzenia dziecka. To o nich głównie mówią matki, wspominając swój poród.

  • Co się dzieje z tobą? Pierwsze skurcze, przypominające ból menstruacyjny, są sygnałem, że poród się zaczyna. Najpierw możesz je odczuwać dość rzadko i słabo, np. co 10 minut, dopiero po jakimś czasie skurcze będą występować regularnie – co 5 minut, potem jeszcze częściej, co 3 lub co 2 minuty. Jeśli rodzisz po raz pierwszy, powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy skurcze będą powtarzać się co 5 minut. Czasami poród rozpoczyna się odpłynięciem wód płodowych (ale bywa i tak, że pęcherz płodowy pęka dopiero pod koniec pierwszego okresu porodu); jeśli towarzyszą temu regularne skurcze – pora do szpitala. Gdy skurczów nie ma, a wody płodowe są czyste bądź różowe – nie ma powodu do pośpiechu, ale do szpitala należy przyjechać. Zadaniem skurczów jest skracanie i otwieranie szyjki macicy na szerokość aż do 10 cm (bo taka jest zwykle średnica główki dziecka). Przez pierwszy okres porodu położna będzie cię co jakiś czas badać, by ocenić stopień rozwarcia szyjki macicy. Całkowite rozwarcie otworzy malcowi drogę na świat i zakończy pierwszy okres porodu. Zanim to jednak nastąpi, może minąć nawet kilkanaście godzin, zwłaszcza jeśli rodzisz swoje pierwsze dziecko. Pierwszy etap porodu trwa zwykle krócej w przypadku tzw. wieloródek, czyli kobiet, które rodzą po raz kolejny.
  • Co się dzieje z dzieckiem? Zwykle już pod koniec ciąży malec przygotowuje się do narodzin i obraca się główką w dół, a w ostatnich tygodniach przed porodem główka dziecka wstawia się we wchód miednicy kostnej bokiem. Może temu towarzyszyć uczucie obniżenia się brzucha, chociaż nie jest to regułą. Skurcze macicy sprawiają, że dziecko naciska na szyjkę macicy, co powoduje jej otwieranie się i przesuwanie malca w dół kanału rodnego. Aby przecisnąć się przez wąski kanał, jego główka musi dostosować się do kształtu miednicy. Kości czaszki dziecka są miękkie jak chrząstka, a poza tym nie są jeszcze zrośnięte, dlatego główka może się zmniejszyć i w ten sposób przystosować do ciasnego przejścia w miednicy.
  • Co możesz zrobić? Oddychaj przeponą, tak jak uczono cię w szkole rodzenia. Rób długie, głębokie wdechy, tak aby unosił ci się brzuch, a nie klatka piersiowa. Dzięki temu dotlenisz dziecko. Odczuwane przez ciebie skurcze zwykle są bolesne; możesz sobie pomóc, korzystając z ciepłej kąpieli – woda rozluźnia napięte mięśnie i relaksuje. Długość kąpieli dopasuj do zaleceń położnej, gdyż zbyt długie przebywanie w wannie może spowolnić akcję skurczową. Bardzo korzystnie na postęp porodu wpływa twoja aktywność – spaceruj, skacz na piłce lub skorzystaj z worka sako. Także pozycja pionowa sprzyja przesuwaniu się dziecka w dół kanału rodnego i przyspiesza rozwieranie się szyjki macicy.

Druga faza porodu

Gdy szyjka macicy osiągnie pełne rozwarcie, zaczyna się kolejny etap porodu. Trwa on zwykle kilkadziesiąt minut, ale czasami nawet dwie godziny.

  • Co się dzieje z tobą? Kiedy w pełni otwarta szyjka nie stanowi już przeszkody, główka dziecka, popychana przez skurcze macicy, może obniżać się poprzez pochwę i kości miednicy. Jeśli główka dziecka jest na dnie kanału rodnego, to skurcze zmieniają charakter i stają się skurczami partymi. Gdy zaczynasz przeć, też pomagasz malcowi przesuwać się. W pewnej chwili główka zaczyna naciskać na tkanki krocza, stopniowo je rozciągając. Jeśli krocze nie jest wystarczająco elastyczne, położna może je naciąć. Przy tak dużym rozciągnięciu tkanki te są odnerwione i zwykle zabieg nie jest bolesny. Główka dziecka powinna wyłaniać się powoli. Najpierw pojawia się jej czubek, podczas skurczu widać go w wyjściu z pochwy, ale w przerwie między skurczami znika i możesz czuć, że dziecko się cofa i parcie nie dało efektu. Wykaż cierpliwość – jest to fizjologiczna część procesu wyłaniania się główki. Gdy główka się urodzi, najtrudniejsze masz za sobą, już przy kolejnym skurczu urodzą się barki i reszta ciała dziecka. Maluszek jest na świecie!
  • Co się dzieje z dzieckiem? Ponieważ kanał rodny nie ma regularnie okrągłego kształtu i dziecko również nie, maluszek, żeby się urodzić, musi dokonać kilku obrotów. Najpierw, wchodząc bokiem w miednicę, musi przygiąć główkę do klatki piersiowej, żeby w ogóle się tam zmieścić, a przesuwając się ku dołowi, obraca twarz w stronę kości krzyżowej. W tej pozycji główka wychodzi na zewnątrz i po raz kolejny musi się obrócić w stronę jednej z nóg mamy, aby umożliwić barkom (które ciągle są jeszcze w środku) dostosowanie się do kształtu miednicy i wydostanie się na zewnątrz.
  • Co możesz zrobić? Także w tej fazie porodu korzystna jest pozycja pionowa, bo wtedy w rodzeniu pomaga ci siła grawitacji. Poza tym, kiedy nie leżysz na plecach, miednica ma większą pojemność, dzięki czemu malec ma więcej miejsca, przeciskając się przez kanał rodny. W czasie skurczów będziesz miała silne uczucie parcia i wystarczy z tym odczuciem współpracować. Twoje ciało samo wie, co robić. Z powodu ogromnego wysiłku możesz czuć potrzebę wydawania różnych dźwięków, a nawet krzyczeć – niejednokrotnie to bardzo pomaga. Rób przede wszystkim to, co podpowiada ci twoje ciało i instynkt. A jeśli one zawodzą, posłuchaj sugestii położnej.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: East News

Aktualizacja: 25.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 64)
hgi , 09.01.2015 12.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Gratulacje. Okazalo sie wiec, ze to maz byl bezplodny i jesli ktos komus zmarnowal zycie to on Tobie. Przede wszytskim wyrzutami, ze jestes bezplodna. Co za nieczuly, egoistyczny buc! Powiedz mu wprost, odwroc sie na piecie i zyj swoim nowym zyciem.
 
olla, 31.03.2013 19.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
z czego się rodzi dziecko
 
malgoska, 27.06.2012 00.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
urodzilam czworke dzieci ! ale jestem juz babcia dzis o 19.35 trzeci raz.przezycia niesamowite i ten okropny strach. Jak one to wytrzymaja. moje corki.Sa dzielne.
 
tina, 21.05.2012 13.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem 18 lat mężatka do tej pory nie miałam dzieci mąż nie raz mi zarzucał ze jestem bezpłodna ze zmarnowałam mu życie , podjełam prace za granica zmieniłam klimat i poznałam jego .jestem w 6 mscu ciązy :) teraz najgorsze przede mna jak powiedziec meżowi o ciazy i o tym ze to nie on jest ojcem mojego maluszka
 
naga_prawda, 08.11.2011 10.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam :) Urodzilam dwoje dzieci, za 3 miesiace urodze trzeciego chlopca. Przed porodami powtarzalam sobie, ze przechodzily to miliony, miliardy kobiet, dam rade i ja :D Mi pomoglo.. jednak strach jest czyms normalnym, naturalnym..o przebieg, zdrowie dziecka. Jako, ze jest to moje ostatnie dziecko i mam 37 lat, tym razem zdecydowalam sie na cesarke, mam moziwosc wyboru (mieszkam w Niemczech) 16 lat temu w Polsce bylo to nie do pomyslenia.. musialam lezec i przec :D Wiem czym jest bol porodowy, rodzilam po 20 h, stad moja decyzja. Choc 2 miesiace temu moja przyjaciolka rodzila swoje pierwsze dziecko 2 godziny.. szczesciara :D W chwili kiedy podaja dziecko, by przytulic po porodzie zapomina sie o calym tym bolu :) Szczesliwego rozwiazania :)
 
Doris, 07.11.2010 17.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Boże!rodzenie dzieci jest straszne...nigdy nie chciałam i nie chce mieć dzieci chociaż mam męża i mam już 39 lat.
 
郭霞, 29.08.2010 05.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jest to ciaza nie planowana wczesniej miesiac zazywalam atybiotyki pastylki odchodzajace i teraz martwie sie co bedzie z dzieckiem partner chce ze bym usunela wogole jestem w chinach .partner wymyslil ze do ameryka porod to dziecko bedzie mialo amerykanski paszport
 
Eryka, 26.08.2010 20.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na 27 sierpnia mam wyznaczoną datę porodu ,strasznie się boję.Chciałabym mieć to już za sobą,to moja 2 ciąża.Ale jak pomyślę o szpitalu to ogarnia mnie panika.Te bóle są koszmarne,jakby rozrywało Cię na strzępy,,,masakra dlatego tyle lat 12 lat nie mogłam zdecydować się na 2dziecko.Wiem że to nieodwracalne....Jak się urodzi córcia będzie to nasz sukces.Pamiętam jak urodziłam 1 dziecko -niesamowita satysfakcja,duma .
 
justysia, 19.08.2010 17.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
z optymizmem bedzie lepiej nie ma sie czego bac !!! my kobiety jesteśmy stworzone do tego , a nasz próg bólu jest wiekszy nioz u męzczyzn. Jestem w 36 tyg ciąży i wiem ze dam rade bo musze nie mam innego wyjścia.
 
MW, 11.08.2010 04.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja miałam termin na 14 czerwca a urodziłam 11 i jestem szczęśliwą mamusia:D cieszę sie, że urodziłam przed terminem bo najgorsze jest to czekanie i oczywiście strach przed porodem. Ale jak jest już po, to kobieta ma duża satysfakcję, że wydała na świat takie cudo jakim jest dziecko. pozdrawiam
 
następne »
strona 1 z 7
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
CESARSKIE CIĘCIE: kiedy jest konieczne, a kiedy robi się je na życzenie? CESARSKIE CIĘCIE: kiedy jest konieczne, a kiedy robi się je na życzenie?

Statystycznie już niemal co trzecia Polka rodzi dziecko przez cesarskie cięcie, mimo że "cesarkę"...

więcej

7713

PORÓD bez bólu - ZNIECZULENIE przy porodzie PORÓD bez bólu - ZNIECZULENIE przy porodzie

Przyjściu na świat dziecka nie musi towarzyszyć cierpienie. Są już takie metody uśmierzania bólu...

więcej

9966

PORÓD - prawa kobiety rodzącej w szpitalu PORÓD - prawa kobiety rodzącej w szpitalu

O pobycie na porodówce wiele kobiet opowiada mrożące krew w żyłach historie. Zamiast ich słuchać,...

więcej

6337

PORÓD ze wspomaganiem - kleszcze i próżnociąg (vacuum) PORÓD ze wspomaganiem - kleszcze i próżnociąg (vacuum)

Opowieści o porodach kleszczowych czy z użyciem próżniociągu mrożą krew w żyłach przyszłych mam....

więcej

9480

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Zwapnienia to odkładanie się soli wapnia w tkance. Najczęściej związane są ze starzeniem się tkanki, ale nie zawsze. Mikrozwapnienia, w odróżnieniu od makrozwapnień, to drobne zmiany, często...

Venoforton nie ma wpływu na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

Powszechnie stosowane leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym nie mają wpływu na płodność. Być może jednak choroba, z powodu której je pani stosowała, ma wpływ.

Grupy wsparcia
data

Marzec 29, 2015

Mam wrażenie, że to była przenośnia z tą alergią, bo stwierdziła, że unika chemicznych suplementów, ale za to pije ten AloeLive BIO, który jest w zasadzie naturalnym wyrobem :)

data

Marzec 29, 2015

http://maciejszramka.bodybyvi.com/ Dni nareszcie stają się coraz dłuższe, robi się cieplej, przyroda budzi się do życia. To czas, by zrzucić ciepłe ubrania i cieszyć się słońcem. Ale wiem, co teraz powiesz: najpierw to ja muszę zrzucić zimowe zapasy tłuszczu, zanim zrzucę...

data

Marzec 28, 2015

ja schudłam 4 kg i sie bardzo ciesze bo moge robic to na co mam ochote..

data

Marzec 29, 2015

Według mnie jest to ściema jak połowa reklamowanych produktów w TV, luzdie nie dajcie sobie też wmówić tych wszystkich szajstw, chemia to chemia. Lepiej wyjść i pobiegąć :)

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.