Ból brzucha w ciąży: norma czy powód do niepokoju?

Konsultant: dr n. med. Andrzej Szałkowski, ginekolog
268 komentarze
Autor: Anna Guttman

Ból brzucha w ciąży to najczęściej objaw prawidłowy. Ból to sygnał, że dziecko rośnie i się porusza. Ale ból brzucha może też oznaczać, że dzieje się coś niedobrego. Jeśli ból budzi twój niepokój, najlepiej zgłosić to lekarzowi. Kiedy ból brzucha w ciąży jest normą, a kiedy oznacza kłopoty?

Ból brzucha w ciąży, który na kolejnych etapach ciąży różnie się odczuwa, budzi często niepokój, ale zwykle jest objawem fizjologicznym, który towarzyszy zmianom, jakie zachodzą w twoim ciele. Od chwili, gdy dowiesz się, że jesteś w ciąży, na pewno będziesz z uwagą wsłuchiwała się w swój organizm i analizowała wysyłane przez niego sygnały, zadając sobie pytanie, co jest normalnym objawem ciąży, a co powinno cię skłonić do skontaktowania się ze swoim lekarzem.

Ból brzucha na początku ciąży

Pierwsze tygodnie to okres istnej burzy hormonalnej – twój organizm przestraja się na funkcję „macierzyństwo”. Po zagnieżdżeniu się w błonie śluzowej jamy macicy zarodek stopniowo przekształca się i bardzo intensywnie rośnie. Pod koniec 4. tygodnia ma około 4 milimetrów, ale tydzień później już 12 milimetrów! Jednocześnie powiększa się więc i macica. Musi się w niej bowiem zmieścić nie tylko Bardzo Ważny Lokator, ale również mieszkanko, które ma mu zapewnić komfort i bezpieczeństwo – łożysko i worek owodniowy. Dlatego w 12. tygodniu ciąży jesteś już cięższa o 2 kilogramy, chociaż twoje dziecko waży zaledwie 14 gramów.

Tego nie rób

Tego nie rób

Podczas ciąży, a szczególnie w pierwszym trymestrze, nie wolno ci na własną rękę stosować żadnych leków. Uzgodnij więc ze swoim lekarzem, co możesz zażywać, by łagodzić bóle brzucha. Często wystarcza po prostu chwila odpoczynku – połóż się, nogi oprzyj nieco wyżej, np. na poduszce. Oddychaj spokojnie i głęboko. Połóż dłoń na brzuchu, jej ciepło złagodzi bolesne skurcze.

Tak gwałtownie zachodzące w twoim ciele zmiany raczej nie będą przebiegać w sposób zupełnie nieodczuwalny. I rzeczywiście:

  • Pod wpływem wzrostu poziomu hormonów do narządów rodnych dopływa więcej niż zwykle krwi, przez co są obrzmiałe i bardzo tkliwe. Dlatego możesz początkowo mieć wrażenie pełności w jamie brzusznej i odczuwać pobolewania w podbrzuszu. Wiele kobiet porównuje je do dolegliwości pojawiających się przed miesiączką.
  • Rosnąca macica rozciąga trzymające ją więzadła, co może powodować uczucie „ciągnięcia”, szczególnie w pachwinach. Ponadto zaczyna uciskać na inne narządy leżące w pobliżu, np. pęcherz moczowy, co też często wywołuje pobolewania w podbrzuszu.
  • Nie zapominaj, że w pierwszym trymestrze ciąży jest największe ryzyko poronienia. Dlatego nie wolno ci uznać, że ból w dole brzucha – nawet niezbyt dokuczliwy – jest objawem normalnym. Jeśli budzi on twój niepokój lub wątpliwości, zawsze lepiej skontaktuj się z ginekologiem, żeby rozwiać obawy. A gdy bóle mają charakter bolesnych, regularnych skurczów, sytuacja prawdopodobnie jest poważna i powinnaś jak najszybciej trafić pod opiekę lekarza.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Skontaktuj się natychmiast z lekarzem:

  • gdy bólom towarzyszy plamienie lub krwawienie z dróg rodnych – może to świadczyć o odklejaniu się łożyska, być objawem rozpoczynającego się poronienia albo przedwczesnego porodu; bóle stają się wtedy silniejsze, niejednokrotnie występują regularnie co kilka–kilkanaście minut
  • jeśli bóle mają charakter skurczowy, czyli następują rytmicznie, towarzyszy im twardnienie brzucha, a taka sytuacja powtarza się więcej niż 10 razy w ciągu doby – może to być sygnałem rozpoczynającego się porodu – o czasie lub przedwczesnego
  • gdy bólom brzucha towarzyszą wymioty, biegunka lub gorączka – to może świadczyć o zatruciu pokarmowym, zapaleniu wyrostka robaczkowego lub pęcherza moczowego.

Ból brzucha w późniejszym okresie ciąży

Wszystkie narządy są już wykształcone i teraz trwa ich dalszy rozwój. Twoje dziecko rośnie znacznie szybciej niż dotychczas, niemal z godziny na godzinę. W 24. tygodniu ciąży mierzy już ok. 30 centymetrów i waży blisko 800 gramów. Szybki wzrost dziecka wiąże się oczywiście z równie szybkim wzrostem macicy i dalszym rozciąganiem jej więzadeł. Może to powodować występowanie okresowego, czasami dość silnego bólu w podbrzuszu i pachwinach. Ale w tym okresie ciąży mogą pojawić się także innego rodzaju niegroźne bóle, choć słuszniej byłoby je nazwać pobolewaniami.

  • Około 18.–20. tygodnia ciąży zaczniesz odczuwać ruchy swojego dziecka. Czasem będzie to dość gwałtowne wiercenie się, ale nie są to bolesne kopnięcia. Początkowo możesz je uznać za skurcze i zaniepokoić się, ale szybko zorientujesz się, w czym rzecz.
  • Po 20. tygodniu ciąży pojawiają się tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, których zadaniem jest przygotowanie cię do porodu. Są to wyczuwalne, ale niebolesne skurcze – macica twardnieje, a potem wraca do normy. Czasem towarzyszy temu złe samopoczucie lub ból krzyża. Skurcze mogą pojawić się i występować dość regularnie przez kilka godzin, po czym nagle zniknąć.
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 13.08.2016 22:59
Bardzo prosze o odpowiedz mam bule brzucha od tygodnia i nwm co to moze byc
Sieć Diagnostyka, 19.05.2016 12:22
W przypadku bólów brzucha powinno się wykonać badania laboratoryjne: morfologię krwi, poziom elektrolitów, glukozy, mocznika, kreatyniny, ALAT, ASPAT, GGTP, amylazy, troponiny sercowej. Należy także wykonać posiew i badanie ogólne moczu, a w przypadku określonych wskazań, badanie na obecność krwi utajonej w stolcu.
 

Ból brzucha pod koniec ciąży

Początek trzeciego trymestru to w dalszym ciągu bardzo szybki wzrost dziecka, co oznacza, że rosnąca jednocześnie macica zwiększa nacisk na okoliczne narządy. W dodatku twoje maleństwo jest coraz bardziej ruchliwe i silniejsze, ma coraz mniej miejsca, więc bardziej odczuwasz jego ruchy. Po 36. tygodniu pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające, które objawiają się twardnieniem brzucha i bywają bolesne. Możesz je odczuwać kilka razy w tygodniu. Cechą charakterystyczną tych skurczów jest to, że występują nieregularnie. Skurcze przepowiadające to znak, że macica intensywnie trenuje przed godziną zero. Ale dopiero regularne, trwające kilka godzin bóle, których częstotliwość i siła wzrasta z każdym skurczem, są oznaką, że nareszcie zaczyna się poród.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 31.07.2017

Komentarze (1 - 10 z 268)
CRS, 07.08.2017 08.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam dodatek do przeglądarki - Ublock - zero reklam
 
zirytowana, 03.04.2017 16.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
po lewej stronie wyskakują reklamy google które zasłaniają treść. Czy możecie coś z tym zrobić? tak jest na każdej podtronie a szkoda bo strona fajna.....
 
Piotr, 27.12.2016 13.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam moja siostra jest w 16 tygodniu ciazy i ma bole u spodu brzuch. Od czego one moga byc ??? Z gory dziekuje za odpowiedziec
 
sfrustrowana, 12.12.2016 17.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Urodziłeś tak późno bo nikt Ciebie w częściej nie chciał albo może miałaś z tym problem z gdybyś była dobrze wychowana to byś nie osadzala i się nie wypowiadała .To że tak późno urodziłeś nie oznacza że jesteś lepszą matką niż inni.A kościoła w to nie mieszaj
 
malutka, 11.11.2016 11.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Okres w normalnym trybie życia może być 5 dni wcześniej lub 5 dni później niż ostatni. Idź do drogerii lub apteki kup test ciążowy. Jeśli jesteś w ciąży będzie pozytywny, jeśli nie to negatywny. w obu przypadkach warto iść do ginekologa bo jeśli to nie ciąża może być to problem i musisz zasięgnąć porady lekarza.
 
lidia wcisło, 02.11.2016 10.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam chciałam za pytać czy jak się okres zpóżnia z miesiać po powinnam dostać 21 pażdziernika a do tej pory nie mam . do mogę być w ciaży? ii czy brzuch może boleć ?
 
Marta, 10.10.2016 22.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam silny ból ( promieniująco - skurczowy) odczuwalny po lewej stronie jakby od jelita grubego w dół do pachwin podbrzusza i ciągnący czasami do nogi i z tyłu do pleców w okolicy nerek wszystko po jednej stronie .. mam problem z miednica jedną nogą jest krótsza ( właśnie ta lewa) miednicę mam wysunięta do przodu czy jakoś tak ... chodziłam do fizjoterapeuty przed ciążą i moje bóle kręgosłupa skierował pod tym kontem. Ponoc teraz ból który odczuwam jest problemem rozciagajacych się wiązadeł a przy mojej dolegliwosci wiązania tkanek jedt naruszony stąd te nerwobóle .. naszczescie mam je max 3 razy dziennie ale lzy się Cisna do oczu i nie da się złapać powietrza sa tak intensywne mam nadzieję tylko że nie zagraza to dzidziusiowi :( nie eiem za barfzo gdzie iść do specjalisty moja gin. Powiedziała ze takie typu bóle to raczej jelito grube z kolei fizjoterapeuta że to ucisk na nerw poprzez to rozciąganie wiązadeł .. a ja od wizyty do wizyty modlę się zeby z malenstwem bylo ok. Może któraś z was miała podobnie?
 
Ania, 26.08.2016 07.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam ten sam problem z bolem brzucha. Ciagly bol :( martwię się ze coś nie tak. W poniedziałek miałam wizytę ale wszystko ok,tylko wtedy nie miałam tych boleści brzucha
 
S., 14.08.2016 11.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie od samego początku ciąży boli. Nigdy się tak nie nacierpiałam fizycznie jak w czasie ciąży, teraz zaczynam 9 miesiąc, z dzieckiem jest wszystko ok, ze mną też. Po prostu tak jak jedne kobiety mają bezbolesne miesiączki, a inne cierpią co miesiąc, tak też jest w przypadku ciąży. Niektóre kobiety straszą, że bóle brzucha w ciąży to powód do natychmiastowego kontaktu ze szpitalem. Mnie boli mocno codziennie przez całą ciążę, a wszystko jest prawidłowo. Badana jestem bardzo często, bo chodzę prywatnie do ginekologa i na każdej wizycie mam USG.
 
Aneta, 12.07.2016 00.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja w pierwszym tremestrze najpierw miałam lekkie bóle brzucha a potem zaczęłam plamić i PORONIŁAM !!!!!!!!......
 
następne »
strona 1 z 27
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Jakie jest teraz moje dziecko? Jak wygląda, jakie ma narządy, czy coś czuje lub słyszy? – te...

więcej

139

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens? Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens?

Nie wiesz, czy jesteś w ciąży? Kiedy zrobić test ciążowy? Kupiony w aptece test ciążowy,...

więcej

127

Co to jest konflikt serologiczny? Co to jest konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny może się pojawić, gdy matka ma krew z czynnikiem Rh-, a ojciec Rh+. Wtedy...

więcej

103

Kiedy i jak dochodzi do zapłodnienia? To musi się stać, by doszło do zapłodnienia Kiedy i jak dochodzi do zapłodnienia? To musi się stać, by doszło do zapłodnienia

Kiedy dochodzi do zapłodnienia? Często nie wiemy, czy doszło do zapłodnienia. Niby wszystko jest...

więcej

94

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.