Ból brzucha w ciąży: norma czy powód do niepokoju?

Konsultant: dr n. med. Andrzej Szałkowski, ginekolog
258 komentarze
Autor: Anna Guttman - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Ból brzucha w ciąży to najczęściej objaw prawidłowy. Ból to sygnał, że dziecko rośnie i się porusza. Ale ból brzucha może też oznaczać, że dzieje się coś niedobrego. Jeśli ból budzi twój niepokój, najlepiej zgłosić to lekarzowi. Kiedy ból brzucha w ciąży jest normą, a kiedy oznacza kłopoty?

Ból brzucha w ciąży, który na kolejnych etapach ciąży różnie się odczuwa, budzi często niepokój, ale zwykle jest objawem fizjologicznym, który towarzyszy zmianom, jakie zachodzą w twoim ciele. Od chwili, gdy dowiesz się, że jesteś w ciąży, na pewno będziesz z uwagą wsłuchiwała się w swój organizm i analizowała wysyłane przez niego sygnały, zadając sobie pytanie, co jest normalnym objawem ciąży, a co powinno cię skłonić do skontaktowania się ze swoim lekarzem.

Ból brzucha na początku ciąży

Pierwsze tygodnie to okres istnej burzy hormonalnej – twój organizm przestraja się na funkcję „macierzyństwo”. Po zagnieżdżeniu się w błonie śluzowej jamy macicy zarodek stopniowo przekształca się i bardzo intensywnie rośnie. Pod koniec 4. tygodnia ma około 4 milimetrów, ale tydzień później już 12 milimetrów! Jednocześnie powiększa się więc i macica. Musi się w niej bowiem zmieścić nie tylko Bardzo Ważny Lokator, ale również mieszkanko, które ma mu zapewnić komfort i bezpieczeństwo – łożysko i worek owodniowy. Dlatego w 12. tygodniu ciąży jesteś już cięższa o 2 kilogramy, chociaż twoje dziecko waży zaledwie 14 gramów.

Nie przegap

Tego nie rób

Tego nie rób

Podczas ciąży, a szczególnie w pierwszym trymestrze, nie wolno ci na własną rękę stosować żadnych leków. Uzgodnij więc ze swoim lekarzem, co możesz zażywać, by łagodzić bóle brzucha. Często wystarcza po prostu chwila odpoczynku – połóż się, nogi oprzyj nieco wyżej, np. na poduszce. Oddychaj spokojnie i głęboko. Połóż dłoń na brzuchu, jej ciepło złagodzi bolesne skurcze.

Tak gwałtownie zachodzące w twoim ciele zmiany raczej nie będą przebiegać w sposób zupełnie nieodczuwalny. I rzeczywiście:

  • Pod wpływem wzrostu poziomu hormonów do narządów rodnych dopływa więcej niż zwykle krwi, przez co są obrzmiałe i bardzo tkliwe. Dlatego możesz początkowo mieć wrażenie pełności w jamie brzusznej i odczuwać pobolewania w podbrzuszu. Wiele kobiet porównuje je do dolegliwości pojawiających się przed miesiączką.
  • Rosnąca macica rozciąga trzymające ją więzadła, co może powodować uczucie „ciągnięcia”, szczególnie w pachwinach. Ponadto zaczyna uciskać na inne narządy leżące w pobliżu, np. pęcherz moczowy, co też często wywołuje pobolewania w podbrzuszu.
  • Nie zapominaj, że w pierwszym trymestrze ciąży jest największe ryzyko poronienia. Dlatego nie wolno ci uznać, że ból w dole brzucha – nawet niezbyt dokuczliwy – jest objawem normalnym. Jeśli budzi on twój niepokój lub wątpliwości, zawsze lepiej skontaktuj się z ginekologiem, żeby rozwiać obawy. A gdy bóle mają charakter bolesnych, regularnych skurczów, sytuacja prawdopodobnie jest poważna i powinnaś jak najszybciej trafić pod opiekę lekarza.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Skontaktuj się natychmiast z lekarzem:

  • gdy bólom towarzyszy plamienie lub krwawienie z dróg rodnych – może to świadczyć o odklejaniu się łożyska, być objawem rozpoczynającego się poronienia albo przedwczesnego porodu; bóle stają się wtedy silniejsze, niejednokrotnie występują regularnie co kilka–kilkanaście minut
  • jeśli bóle mają charakter skurczowy, czyli następują rytmicznie, towarzyszy im twardnienie brzucha, a taka sytuacja powtarza się więcej niż 10 razy w ciągu doby – może to być sygnałem rozpoczynającego się porodu – o czasie lub przedwczesnego
  • gdy bólom brzucha towarzyszą wymioty, biegunka lub gorączka – to może świadczyć o zatruciu pokarmowym, zapaleniu wyrostka robaczkowego lub pęcherza moczowego.

Ból brzucha w późniejszym okresie ciąży

Wszystkie narządy są już wykształcone i teraz trwa ich dalszy rozwój. Twoje dziecko rośnie znacznie szybciej niż dotychczas, niemal z godziny na godzinę. W 24. tygodniu ciąży mierzy już ok. 30 centymetrów i waży blisko 800 gramów. Szybki wzrost dziecka wiąże się oczywiście z równie szybkim wzrostem macicy i dalszym rozciąganiem jej więzadeł. Może to powodować występowanie okresowego, czasami dość silnego bólu w podbrzuszu i pachwinach. Ale w tym okresie ciąży mogą pojawić się także innego rodzaju niegroźne bóle, choć słuszniej byłoby je nazwać pobolewaniami.

  • Około 18.–20. tygodnia ciąży zaczniesz odczuwać ruchy swojego dziecka. Czasem będzie to dość gwałtowne wiercenie się, ale nie są to bolesne kopnięcia. Początkowo możesz je uznać za skurcze i zaniepokoić się, ale szybko zorientujesz się, w czym rzecz.
  • Po 20. tygodniu ciąży pojawiają się tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, których zadaniem jest przygotowanie cię do porodu. Są to wyczuwalne, ale niebolesne skurcze – macica twardnieje, a potem wraca do normy. Czasem towarzyszy temu złe samopoczucie lub ból krzyża. Skurcze mogą pojawić się i występować dość regularnie przez kilka godzin, po czym nagle zniknąć.
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
monika.wiacek, 22.10.2015 16:40
do lekarza jak najszybciej, nie mozna zwlekac z takimi objawami, moja siostra po wizycie u lekarza, musiala lezec na supermami ortopedycznej poduszce, ktora pomagala jej przybrac jak najlepsza pozycje i lezala az do 9go mieisaca to gdzie te supermami poduszke kupila wiesz moze?
Nie zarejestrowany, 19.10.2015 21:51
moja siostra obkladala sie poduszkami a mi polecano zakup supermami poduszki ortopedycznej, ale nie wiem do konca czy to dobry wybor. moze ktos mi poleci jakas poduszke dla ciezarnej? Heej;) może podkładaj sobue zwykłego jaska zwinietego w ruLon gdy siedzisz, a gdy lezysz to bez zwijania;) mi pomaga a bez sensu pieniążki na specjalną poduche wydawac;)
 

Ból brzucha pod koniec ciąży

Początek trzeciego trymestru to w dalszym ciągu bardzo szybki wzrost dziecka, co oznacza, że rosnąca jednocześnie macica zwiększa nacisk na okoliczne narządy. W dodatku twoje maleństwo jest coraz bardziej ruchliwe i silniejsze, ma coraz mniej miejsca, więc bardziej odczuwasz jego ruchy. Po 36. tygodniu pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające, które objawiają się twardnieniem brzucha i bywają bolesne. Możesz je odczuwać kilka razy w tygodniu. Cechą charakterystyczną tych skurczów jest to, że występują nieregularnie. Skurcze przepowiadające to znak, że macica intensywnie trenuje przed godziną zero. Ale dopiero regularne, trwające kilka godzin bóle, których częstotliwość i siła wzrasta z każdym skurczem, są oznaką, że nareszcie zaczyna się poród.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 03.08.2015

Komentarze (1 - 10 z 258)
hexa, 19.04.2016 14.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mnie lekko pobolewa i chociaż piszecie że to nic złego to wciąż się boję. Nie wiem czy nie lepiej by było iść od razu do lekarza, obawiam się że mnie spławi. Zadzwoniłam i powiedziałam że mam bóle brzucha, to mi powiedziała pielęgniarka że wszystkie kobiety czekają i żebym nie siała wokół siebie paniki bo to normalne. Tak w woli szczegółu powiedziałam jej, że to moja pierwsza ciąża i nie wiem czy wobec tych boleści powinnam iść do lekarza dodatkowo szybciej. Służba zdrowia Ożarów mazowiecki! Jesteście the best ^^
 
Lily, 03.02.2016 15.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ból brzucha w ciąży nie zawsze oznacza coś złego, czasem jest to wręcz pozytywny objaw, który świadczy o prawidłowym rozwoju naszej pociechy :)
 
Electra32, 01.02.2016 21.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej dziewczyny! Mniej więcej od 16 tygodnia czułam ból w dole brzucha, ale wszędzie jest mowa o tym, że brzuch w ciąży może boleć, więc chodziłam sobie do pracy i cierpliwie znosilam wszystko. Niestety ból był coraz silniejszy i budził mnie w nocy, dokuczal z rana, wieczorami trochę ustepowal. W 19 tygodniu pojechałam do szpitala z samego rana - wtedy najsilniejszy ból objawił się w lewym boku podbrzusza. Podczas usg wykryto u mnie zastój w nerkach - pierwsza kroplowka z nospą wywołała jeszcze większy ból, potrm 3-4 litry wody przez 2 dni i puscilo dosłownie wszystko! Od tego momentu zaczęłam czuć ruchy dziecka :-) i wiem, że ciąża w ogóle nie boli... Czasami czuje jak brzuch mi się rozciąga podczas gwałtownego ruchu, ale trudno porównać to do bólu - to raczej naciaganie mięśnia... Pamiętajcie dziewczyny... Według mnie Brzuch nie może boleć bez przerwy bez powodu... Pozdrawiam!
 
kasia, 28.01.2016 00.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mi bardzo pomaga na bol brzucha i bioder wiec polecam
 
Beata, 13.12.2015 12.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo mądry komentarz, popieram w stu procentach! :)) Wszystkiego dobrego dla maluszka i całej rodzinki!:)))
 
demono, 13.11.2015 13.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie lubię, jak kobiety śmieją się, gdy ktoś pisze o większym brzuchu.Większy brzuch może być nawet, gdy dziecko jest schowane jeszcze za spojeniem łonowym. Przyczyna: silne rozluźnienie mięśni gładkich. Efekt: wizualnie większy brzuch bez przybrania na wadze. Nawet wieloródki o tym często nie wiedzą. Zdarza się rzadko
 
Magda, 21.09.2015 13.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziewczyny!! Najlepsze co możecie zrobić dla siebie to jak najszybciej opuścić to forum i wszystkie inne To tylko niepotrzebny stres dla Was i maluszków Z każdym problemem udajcie się do ginekologów Każda ciąża jest inna Nie porównujcie się do nikogo Dla pocieszenia tylko : bóle brzucha i plamienia w pierwszym trymestrze ciąży to całkowicie powszechna i naturalna sprawa! Ja tak miałam łącznie z dreszczami a teraz patrze na mojego spokojnie śpiącego zdrowego synusia urodzonego 6 tygodni temu A propos naturalny poród też do przeżycia :) dużo łatwiej poszło niż naczytałam się na debilnych forach Trzymam kciuki za Was wszystkie a teraz a sio :)
 
Aleks, 25.08.2015 11.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w 23/24 tygodniu mialam bole podbrzusza i krzyza, do tego brzuch sie napinal... przejrzalam internet i zaniepokoilam sie podwojnie. W panice udalam sie na pogotowie. Okazalo sie, ze to normalne przeciazenie. Dziecko i ja mielismy sie dobrze, zero objawow przedwczesnego porodu. Jeden dzien bardziej sie porozpieszczalam i wszystko minelo. Pisze, bo malo kto (gdy kwestia konczy sie szczesliwie) informuje o tym w internecie. Najlatwiej znalezc tragedie i to dodatkowo nas stresuje mamuski. DLatego pamietajcie, co ma sie stac to sie wydarzy, ale najwazniejsze to myslec pozytywnie :)
 
Ann, 23.08.2015 08.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To normalne uczucie na początku ciąży. Też tak miałam z początku przez jakiś miesiąc, Dzis jestem już w drugim trymestrze i wszystko jest ok. :)
 
malaczarna, 21.08.2015 07.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wczoraj dowiedziałam się że jestem w ciąży. Dzisiaj od momentu wstania poczułam bóle w podbrzuszu takie same jak bym miała miesiączkę. I stąd moje pytanie czy muszę się nimi martwić??
 
następne »
strona 1 z 26
DlaPacjentow24.pl
Sposób na atopowe zapalenie skóry:
jak dbać o skórę z AZS
Sposób na atopowe zapalenie skóry: jak dbać o skórę z AZS
Najpopularniejsze artykuły
Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu na sens? Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu na sens?

Nie wiesz, czy jesteś w ciąży? Kiedy zrobić test ciążowy? Kupiony w aptece test ciążowy,...

więcej

23157

Ból brzucha w ciąży: norma czy powód do niepokoju? Ból brzucha w ciąży: norma czy powód do niepokoju?

Ból brzucha w ciąży to najczęściej objaw prawidłowy. Ból to sygnał, że dziecko rośnie i się...

więcej

13769

Co to jest konflikt serologiczny? Co to jest konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny może się pojawić, gdy matka ma krew z czynnikiem Rh-, a ojciec Rh+. Wtedy...

więcej

13373

Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Jakie jest teraz moje dziecko? Jak wygląda, jakie ma narządy, czy coś czuje lub słyszy? – te...

więcej

10753

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Trzeba koniecznie dokończyć dokładną, lekarską diagnostykę - badanie przecież przerwano. Jeśli nie wskaże ona przyczyny zaburzeń, wtedy warto poprosić o radę fizjoterapeutę. Może problem generowany...

Tak, kardiomiopatia jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Nie zawsze ujawnia się jednak już przy urodzeniu, a często - w zależności od rodzaju - w wieku późniejszym. Natomiast co do kwestii...

Książeczkę ciążową powinna mieć Pani założoną na pierwszej lub drugiej wizycie. Zakres zalecanych badań do wykonania w ciąży znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia. Wszystkie badania na...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.