7 rad, które chronią pęcherz przed infekcją

2007-05-18 13:31

Zakażeniom pęcherza można zapobiec. Wystarczy, że zmienisz niektóre swoje nawyki. Pij dużo wody, dbaj o higienę, ubieraj się ciepło, a może unikniesz infekcji pęcherza.

7 rad, które chronią pęcherz przed infekcją
Autor: Thinkstockphotos.com

1. Pij dwa litry płynów dziennie. Przepłukując pęcherz, nie dopuścisz do osiedlenia się bakterii.

2. Nie zwlekaj z pójściem do toalety, gdy poczujesz taką potrzebę. Bakterie obecne w moczu mają idealne warunki do rozmnażania się. Przetrzymywanie moczu prowadzi też do tego, że z czasem nie jest on całkowicie wydalany z pęcherza. Pozostała ilość jest dobrą pożywką dla zarazków. 3. Podmywaj się 2 razy dziennie pod prysznicem albo z użyciem dużej ilości wody i delikatnego mydła. Unikniesz wówczas przenoszenia bakterii z odbytu do cewki moczowej i narządu rodnego. Pamiętaj jednak, że przesadna higiena (zbyt częste podmywanie się, stosowanie mydeł toaletowych i dezodorantów oraz irygacji i płukanek pochwy bez porozumienia z lekarzem) też jest szkodliwa. W ten sposób można zniszczyć florę fizjologiczną, która stanowi naturalną ochronę przed infekcjami. 4. Po zbliżeniu umyj dokładnie okolice intymne. Bakterie bytujące w cewce moczowej mężczyzny, choć u niego nie dają żadnych objawów chorobowych, w organizmie kobiety mogą prowadzić do zapalenia dróg moczowych. Dobrze wyrobić sobie nawyk oddawania moczu po stosunku, żeby w ten sposób wypłukać zarazki.

5. Jeśli cierpisz na suchość pochwy, stosuj pianki lub żele nawilżające miejsca intymne (Intimel, Feminum). Unikniesz podrażnienia śluzówki i zmniejszych ryzyko zakażenia bakteryjnego.

6. Ubieraj się ciepło od dołu, ponieważ zimno sprzyja zapaleniom. Krótkie spódnice, odsłonięte nerki i brzuch oraz cienkie majtki w zimie nie są dobrym pomysłem. Czasami chorobę powoduje przemarznięcie stóp, dlatego nie wolno chodzić boso po kamiennej posadzce. W chłodnie dni pamiętaj o założeniu odpowiednich butów i skarpetek czy grubych rajstop. Infekcją kończy się chodzenie w przemoczonym obuwiu czy rajstopach.

7. Nie noś bielizny z włókien sztucznych. Nie przesadzaj również z noszeniem obcisłych spodni. Powoduje to bowiem przegrzanie i zapocenie miejsc intymnych, a to też, podobnie jak przechłodzenie, sprzyja rozmnażaniu się bakterii.

miesięcznik "Zdrowie"