Resekcja płuc - na czym polega resekcja płuc? Jak przebiega operacja usunięcia płuca?

2013-03-18 16:54

Resekcja płuc jest to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu całości lub części płuc, z powodu raka płuc lub innych chorób. Dla osoby, która zmaga się z nowotworem płuc, resekcja płuc jest jedynym sposobem na całkowity powrót do zdrowia. Dlatego operacja usunięcia płuca bywa dobrym rozwiązaniem, jeśli inne metody leczenia raka zawodzą.

Resekcja płuc - na czym polega resekcja płuc? Jak przebiega operacja usunięcia płuca?
Autor: GettyImages Resekcja płuc jest to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu całości lub części płuc, z powodu raka płuc lub innych chorób. Dla osoby, która zmaga się z nowotworem płuc, resekcja płuc jest jedynym sposobem na całkowity powrót do zdrowia. Dlatego operacja usunięcia płuca bywa dobrym rozwiązaniem, jeśli inne metody leczenia raka zawodzą.

Resekcja płuc. Na czym polega operacja wycięcia płuca?

Resekcja płuc jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w celu usunięcia obszarów płuc, które zostały skolonizowane przez guzy nowotworowe lub inne choroby. Obecnie wykonuje się resekcję klinową, lobektomię lub pulmonektomię. Resekcja klinowa polega na wycięciu fragmentu chorego płuca w kształcie klina. Dzięki temu pozostawia się część zdrowej tkanki. W przypadku lobektomii usuwany jest jeden płat płucny wraz z otaczającą go zdrową tkanką. Z kolei pulmonektomia jest to zabieg polegający na usunięciu całego płuca wraz węzłami chłonnymi.

Resekcja płuc. Kiedy wykonuje się operację usunięcia płuca?

Resekcję płuca najczęściej wykonuje sie w celu usunięcia zaawansowanego raka płuca. Resekcja płuc może być wykonana w celu leczenia wad wrodzonych i innych problemów związanych z płucami, np. rozedmy płuc. Resekcję wykonuje się także w celu przygotowania pacjenta do przeszczepu zdrowego płuca.

Przed zabiegiem resekcji płuc, lekarz powinien wyjaśnić pacjentowi, jakie ryzyko niesie za sobą zabieg wycięcia płuca. Podczas operacji może się bowiem okazać, że należy wyciąć całe płuco, a nie tylko jego część. W takiej sytuacji, zamiast planowanej resekcji klinowej, należy wykonać labektomię.

Jak wygląda operacja usunięcia płuca?

Operacja usunięcia płuca polega na otwarciu klatki piersiowej (tzw. torakotomia) i usunięciu zmienionej chorobowo części płuca. Po zabiegu pacjent spędza w szpitalu ok. 2 tygodnie, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych. Pacjent wraca do pełnej sprawności po ok. 2 miesiącach od wykonania resekcji płuc.