Resekcja płuc - na czym polega resekcja płuc? Jak przebiega operacja usunięcia płuca?

2013-03-18 16:54 Monika Majewska

Resekcja płuc jest to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu całości lub części płuc, z powodu raka płuc lub innych chorób. Dla osoby, która zmaga się z nowotworem płuc, resekcja płuc jest jedynym sposobem na całkowity powrót do zdrowia. Dlatego operacja usunięcia płuca bywa dobrym rozwiązaniem, jeśli inne metody leczenia raka zawodzą.

Resekcja płuc. Na czym polega operacja wycięcia płuca?

Resekcja płuc jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w celu usunięcia obszarów płuc, które zostały skolonizowane przez guzy nowotworowe lub inne choroby. Obecnie wykonuje się resekcję klinową, lobektomię lub pulmonektomię. Resekcja klinowa polega na wycięciu fragmentu chorego płuca w kształcie klina. Dzięki temu pozostawia się część zdrowej tkanki. W przypadku lobektomii usuwany jest jeden płat płucny wraz z otaczającą go zdrową tkanką. Z kolei pulmonektomia jest to zabieg polegający na usunięciu całego płuca wraz węzłami chłonnymi.

Posłuchaj na czym polega resekcja płuc. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Resekcja płuc. Kiedy wykonuje się operację usunięcia płuca?

Resekcję płuca najczęściej wykonuje sie w celu usunięcia zaawansowanego raka płuca. Resekcja płuc może być wykonana w celu leczenia wad wrodzonych i innych problemów związanych z płucami, np. rozedmy płuc. Resekcję wykonuje się także w celu przygotowania pacjenta do przeszczepu zdrowego płuca.

Przed zabiegiem resekcji płuc, lekarz powinien wyjaśnić pacjentowi, jakie ryzyko niesie za sobą zabieg wycięcia płuca. Podczas operacji może się bowiem okazać, że należy wyciąć całe płuco, a nie tylko jego część. W takiej sytuacji, zamiast planowanej resekcji klinowej, należy wykonać labektomię.

Jak wygląda operacja usunięcia płuca?

Operacja usunięcia płuca polega na otwarciu klatki piersiowej (tzw. torakotomia) i usunięciu zmienionej chorobowo części płuca. Po zabiegu pacjent spędza w szpitalu ok. 2 tygodnie, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych. Pacjent wraca do pełnej sprawności po ok. 2 miesiącach od wykonania resekcji płuc.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
To tylko ja
|

Mój tato miał wczoraj operacje . Wycieli mu guza z płuc , to był złośliwy nowotwór . Przyjęliśmy guz wraz z kawałkiem płuca. Guz był malutki , lekarze sami sie dziwlii , że został szybko wykrytu , miał około 1,5 cm. Operacja trwała 5 godzin. Właśnie zaraz sie wybieram do klinik onkologicznej. Proszę Was o trzymanie kciuków i modlitwę , żeby wszystko dobrze się skończyło:( tak bardzo się boję =(

Dora
|

Ale po operacji zadbaj aby nie bylo dalszych przerzutòw ,czyli progresji choroby.Poczytaj sboie na necie: "ORGANOTERAPIA-opinie"
Polecam,bo moja kuzynka jest po operacji i stosuje po raz drugi Organoterapie i od czterech lat nie ma przerzutòw komòrekm rakowych,
rak jest trzymany w szachu.

Karolina
|

Wczoraj odebrałam wyniki rtg klatki piersiowej wynik jest ok oprócz jednego wpisu : twardy pozapalny guzek w przywnękowych partiach prawego płuca. Dodam, że mam robione rtg co roku i nie byłam chora od ostatniego badania więc czemu guzek jest pozapalny? Wizytę mam we wtorek u pulmonologia ale tak bardzo się boję, dziś w nocy praktycznie nie spałam. Pomóżcie proszę.

Marek
|

dlatego,bo ZAPOBIEGA DALSZEMU rozwojowi choroby,zabobiega przerzutom kom`porek rekowych do ORGANIZMU.Czytajcie pod
"Organorerapia " co to wogòle jest za terapia.Czytajcie jeszcze komentarze ludzi wyleczonych z raka.Jest taki lekarz dr.Gordon,ktòry
od wielu lat stosuje Organoterapie.Kliknijcie Jego nazwisko w necie,to wyczytacie wiele komentarzy na temat tej terapii.
Polecam,bo warto !

Malwina
|

Witam! Jestem pol roku po udanej operacji guza pluca Adecarcinoma G1.
Kontrolna wizyta byla 3 miesiące po operacji-bronchoskopia i rtg.Nastepna wyznaczono za 8 miesiecy.
Boje sie ,ze to za dlugo ,dlatego umowilam sie na spotkanie z pulmonologiem,ktory byl zdziwiony po co do niego przyszlam i czego oczekuje.
Twierdzi,ze wizyty kontrolne wystarcza i nie ma potrzeby przeswietlac sie tak czesto.
TK robilam we wlasnym zakresie.
Moje pytanie brzmi-czy mam na tym poprzestac i spokojnie zyc czy byc bardziej czujną.
Do jakiego lekarza ewentualnie zglosic sie jezeli nie do pulmonologa? onkolog?nie byla wdrazana chemia.
Prosze o porade.
Dzikękuje i pozdrawiam

Edyta
|

Witam, jestem miesiąc po resekcji guza śródpiersia tylnego, czuję się bardzo dobrze - nie sądziłam że będę tak szybko dochodziła do siebie. Usunięcia guza miałam metodą mniej inwazyjną, tzw. widetorakoskopia. Obecnie czekam na wyniki histopatologiczne, wcześniej miałam robioną bronchoskopię i biopsję węzłów chłonnych, podejrzenie padło na sarkoidozę. Operowana byłam w Instytucie w Wawie, dodam że była wspaniała opieka i wspaniali lekarze. Pozdrawiam

honorat
|

Witam, minęło już 30 lat jak nie mam lewego płuca. Mam zdeformowane ciało,ale kto go nie ma w moim wieku. To ja p.Henryku mogę powiedzieć,że byłam króliczkiem doświadczalnym bo leczono mnie, nie posiadając takiej aparatury jaką w chwili obecnej kliniki posiadają i od 1983 roku jestem na rencie inwalidzkiej, bo stan mojego zdrowia nie pozwalał mi podjąć jakiejkolwiek pracy.

Barbara
|

Polecam Oddział Torakochirurgii w Poznaniu. Super szpital. W lipcu miałam klinowe wycięcie płuca i czuję się świetnie. Po półtora miesiąca wróciłam do pracy. Male nacięcie. Personel super . Tam nie pozwolą żeby ciebie coś bolało. Podają środki przeciwbólowe na życzenie. 5 dni po operacji - do domu. Operują nowoczesną metodą. Na całym oddziale nie spotkałam niezadowolonych pacjentów. Pozdrawiam personel. Dziękuję

ela
|

najpierw ci wytną płuca, potem po 2 miesiącach jesteś już zdrowy i silny, możesz iść do pracy której nie ma, skoro nie umarłeś im na stole to umrzesz z głodu, na jedno wychodzi

ADAM
|

PISZE PAN GŁUPOTY