Ten znak na uchu to pierwszy objaw zawału. Nie lekceważ go

Okazuje się, że zbliżający się zawał można rozpoznać po uchu, a dokładniej po pojawiającej się na nim bruździe. Nigdy nie lekceważ tego znaku i natychmiast idź do lekarza. O co chodzi? Jak wygląda bruzda Franka?

Zbliżenie na ucho mężczyzny
Autor: Getty Images

Bruzda Franka może niestety zwiastować zawał serca, czyli stan bezpośrednio zagrażającym zdrowiu. W Polsce zawał dotyka 90 tys. pacjentów rocznie. Mało osób wie, jak się zachować w sytuacji zagrożenia, jak rozpoznać pierwsze objawy zawału serca, wreszcie - że doprowadzić do niego mogą nieleczone lub źle leczone schorzenia.

Poradnik Zdrowie: zawał serca

Zawał serca rozpoznasz po uchu?

Odkrycia dokonał lekarz Sanders Frank w 1973 roku - zaobserwował on, że pionowa bruzda na płatku ucha była powtarzalna u pacjentów chorych na miażdżycę. Widoczny znak na uchu został nazwany "znakiem Franka", ale mało kto wie, jakiej zmiany należy na uchu szukać.

Znak Franka, czyli wspominana już bruzda na płatku ucha, była już przedmiotem wielu badań potwierdzających jej związek z chorobami układu krążenia. Badanie przeprowadzone US National Library of Medicine National Institutes of Health, wykazało związek bruzdy ze śmiertelnymi schorzeniami sercowo-naczyniowymi - naukowcy porównywali znaki na ciałach zmarłych z powodu chorób układu krążenia. Niestety, zmarli z powodu chorób sercowo-naczyniowych mieli znak na uchu. Dlatego warto się obserwować!

Osoby posiadające na uchu bruzdę Franka, są znacznie bardziej narażone na wystąpienie zawału w najbliższym czasie - pamiętajcie o tym. Ale nie tylko - ostatnio pojawiają się także badania potwierdzające jej związek z łysieniem androgenowym.