CYKLODIATERMIA to operacja jaskry. Na czym polega?

2015-03-31 9:23

Cyklodiatermia to operacja jaskry, podczas której wykorzystuje się prąd. Celem cyklodiatermii – podobnie jak innych operacyjnych metod leczenia jaskry – jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, którego nadmierny wzrost jest przyczyną niszczenia i zanikania nerwu wzrokowego, a dalej ślepoty. Jakie są wskazania do cyklodiatermii? Na czym polega operacja?

CYKLODIATERMIA to operacja jaskry. Na czym polega?
Autor: Thinkstockphotos.com Cyklodiatermia to  operacja jaskry , podczas której wykorzystuje się prąd.

Spis treści

  1. Cyklodiatermia – wskazania
  2. Jakie są objawy jaskry?
  3. Cyklodiatermia – przygotowanie do zabiegu
  4. Cyklodiatermia – na czym polega?
  5. Cyklodiatermia – powikłania
  6. Jaskra - sposoby leczenia jaskry [wideo]

Cyklodiatermia pod płatkiem twardówki to jedna z operacyjnych metod leczenia jaskry. Cyklodiatermia - obok cyklofotokoagulacji i cyklokrioterapii - należy do grupy zabiegów cyklodestrukcyjnych, czyli takich, których celem jest zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej, a co za tym idzie - obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. To właśnie jego nadmierny wzrost jest przyczyną niszczenia i zanikania nerwu wzrokowego, co jest istotą jaskry.

Cyklodiatermia – wskazania

Cyklodiatermia jest jedną z operacyjnych metod leczenia jaskry wtórnej. Jednak można wykonać ją tylko wtedy, gdy inne metody leczenia jaskry (np. farmakologiczne) okazały się nieskuteczne lub nie można było ich zastosować (np. działanie niepożądane kropli do oczu).

Jakie są objawy jaskry?

Czego nie wiesz o jaskrze?

Cyklodiatermia – przygotowanie do zabiegu

Pacjent nie musi się przygotowywać do zabiegu. Jedynie lekarz powinien wcześniej wykonać szereg badań okulistycznych, takich jak badanie pola widzenia (perymetria), zmierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego (tonometria), badanie określające odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej (tonografia).

Cyklodiatermia – na czym polega?

Operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Najpierw lekarz za pomocą cienkiej elektrody przebija się do twardówki, by dostać się do ciała rzęskowego. Następnie stosuje prąd, by spowodować anemizację (obkurczenie) jego naczyń krwionośnych.

Po zabiegu może wystąpić podrażnienie oka i przez pewien czas obraz może być rozmyty.

Cyklodiatermia – powikłania

Po cyklodiatermii mogą się pojawić hipotonia, spadek ostrości wzroku i wylewy krwi do ciała szklistego. Właśnie z tego powodu cyklodiatermia została wyparta przez cyklokrioterapię (w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego wykorzystuje się niską temperaturę). Jest to bardziej bezpieczny (mniejsze ryzyko powikłań) i przewidywalny w wynikach zabieg operacyjny.

Jaskra - sposoby leczenia jaskry [wideo]

W zależności od zaawansowania choroby jaskrę można leczyć różnymi metodami. Począwszy od specjalnie dedykowanych zestawów kropel do metod operacyjnych. Jaka metoda leczenia przynosi najlepsze efekty? Kiedy stosujemy leczenie bezoperacyjne, a kiedy konieczna jest operacja? Więcej o tym opowie nasz ekspert prof. Iwona Grabska-Liberek, ordynator oddziału okulistyki Szpitala Klinicznego im. W. Orłowskiego w Warszawie.

Jaskra - sposoby leczenia jaskry