Kto ma silniejszy popęd seksualny - kobiety czy mężczyźni? Padła jednoznaczna odpowiedź

2022-10-27 13:56

To, czego dowiedli niemieccy psycholodzy w najnowszych badaniach raczej nikogo nie zaskoczy. Potwierdzili przekonanie, że mężczyźni mają większy popęd seksualny niż kobiety. Natomiast… jest jedna rzecz, na którą uczeni zwrócili szczególną uwagę.

Szczęśliwa para zakochanych w łóżku
Autor: Getty Images

Libido to nic innego jak wewnętrzny apetyt seksualny lub popęd seksualny. Każdy z nas ma inne potrzeby seksualne. Dlatego też pożądanie jest różne u różnych ludzi. Jest spora grupa osób, które mają większą ochotę na seks, a są też takie, które w sumie jej aż tak bardzo nie odczuwają. I ku niczyjemu zaskoczeniu grupa naukowców z Uniwersytetu Saarland w Saar Saarbrücken w Niemczech potwierdziła przekonanie, iż mężczyźni mają silniejszy popęd seksualny niż kobiety. Uczeni przejrzeli ponad 200 analiz z udziałem ponad 621 tys. osób, z których wynika, że seks częściej zaprząta umysł panów i zdecydowanie częściej się masturbują niż kobiety.

"To, co nas zaskoczyło, to skala spójności tych odpowiedzi, a przecież to byli mężczyźni, którzy różnili się pod wieloma względami, m.in. miejscem zamieszkania, wiekiem, pochodzeniem etnicznym i orientacją seksualną" – wyjaśniła autorka badania psycholog Julius Frankenbach. Dodała: "to, że panowie mają wyższy popęd seksualny, niż kobiety wydaje się dość uniwersalnym wzorcem psychologicznym.

Choć, jak zaznaczyła ekspertka, są kobiety (od 24 do 29 proc.), które mogą mieć jednak silniejsze libido od "przeciętnych" mężczyzn.

Zdrowo Odpytani: Swinging, kobiecy wytrysk, BDSM . Sprawdziliśmy, czego Polacy szukają w sieci

Mężczyźni mają silniejszy popęd seksualny niż kobiety

Podczas badania uczeni zwrócili uwagę na pewien problem. Dokładnie chodzi o to, czy ludzie w rozmowach na temat własnych skłonności seksualnych, są po prostu szczerzy. Jak przyznała sama Frankenbach, "seksualność jest wrażliwym tematem" i odpowiedzi badanych w tej kwestii nie były w pełni dokładne, na przykład w kwestii ilości partnerów/partnerek seksualnych.

Doniesienia naukowe skomentowała ekspertka Carole Hooven z Uniwersytetu Harvada. "Nie jestem wcale zaskoczona, że naukowcy potwierdzili to, co większość z nas już wie, że jest prawdą z racji dojrzałości seksualnej" – stwierdziła. Pochwaliła też to, jak autorzy podeszli do tej analizy. Według niej prześledzili i podsumowali wyniki ze wcześniejszych badań na temat różnic poziomu libido między płciami. Uczeni wywnioskowali, że "z pewnością kultura odgrywa silną rolę w kształtowaniu zachowań i preferencji seksualnych w relacjach interpersonalnych".

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach "Psychological Bulletin".