Pokaż oczy, a powiem ci, kim jesteś. Naukowcy odkryli związek między kolorem oczu a cechami charakteru

2022-10-18 14:54

Często mówi się, że oczy są odzwierciedleniem duszy. Po nich można również poznać, czy ktoś jest z nami szczery, czy mija się z prawdą. Szkoccy psychologowie postanowili zweryfikować to znane powiedzenie i doszli do ciekawych wniosków. Odkryli, że kolor oczu jest "nośnikiem informacji" na temat naszych cech charakteru. Na przykład osoby z piwnymi oczami mają silne poczucie własnych możliwości i niezależności.

Zbliżenie na oko kobiety
Autor: Getty Images

Kontakt wzrokowy jest jedną z ważniejszych warunków szczerej i efektywnej komunikacji między dwiema dorosłymi osobami. Niejednokrotnie podczas rozmów pada zdanie "Spójrz mi w oczy i powiedz to jeszcze raz". Oczy niczego nie ukryją – zdradzają wiele informacji o nas, naszych emocjach, uczuciach i przeżyciach. Sztab psychologów ze Szkocji dowiódł, że istnieje silne powiązanie między kolorem oczu a cechami charakteru. Swoim odkryciem uczeni pochwalili się ma łamach magazynu "Current Psychology".

Kolor oczu zdradza cechy charakteru 

To zagadnienie dokładnie podjął dr Anthony Fallone wraz ze swoim zespołem badawczym z Uniwersytetu w Edynburgu. W ramach analizy chcieli sprawdzić, jakie informacje można wyczytać z konkretnego koloru oczu. Na jej podstawie wysunęli wiele zaskakujących wniosków, na przykład brązowy kolor oczu, który według statystyk ma aż 79 proc. ludzi na całym świecie, kryje w sobie wyjątkowe cechy charakteru. Brązowookich wyróżnia niebywała wrażliwość, empatia oraz większa skłonność i chęć do niesienia pomocy innym. Mało tego umieją zabawić całe towarzystwo – są tak zwanymi prawdziwymi duszami towarzystwa. Ale niestety łatwiej ulegają wpływowi osób lub grup, od których wcześniej coś otrzymały.

Osoby z szarymi oczami mają niezwykłą umiejętność odczytywania otoczenia. Dzięki zdobytej wiedzy potrafią dostosować postawę i zachowanie wobec zaistniałej sytuacji. Poza tym cechuje je życiowy spryt, spostrzegawczość, pracowitość oraz tolerancja wobec ludzi i otaczającego świata.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 3 okulistyka

O czym informują nas pozostałe kolory oczu? 

W przypadku właścicieli zielonych oczu sytuacja nieco się komplikuje. Z jednej strony są niesłychanie atrakcyjni seksualnie, a z drugiej – drzemią w nich pokłady złości lub stanów ogólnego rozdrażnienia i irytacji bez żadnego powodu. Zielonoocy uważani są za osoby kreatywne i na swój sposób przebiegłe.

Jedynie 5 proc. ludzi posiada piwne oczy. Ale jest to grupa ludzi, która potrafi znaleźć złoty środek między byciem niezależnym a życiem "na spontanie". Do tego są to osoby, jak określił dr Fallone, wyjątkowo nieprzewidywalne – w tym kontekście, że nie czekają, co im przyniesie los, tylko cieszą się każdą chwilą.

Posiadacze niebieskich oczu mają mniej rozwiniętą zdolność do empatii. Według badania, przeprowadzonego przez szkockich naukowców, te osoby kierują się w życiu przeważnie własnym dobrem i interesem, nie zwracając uwagi na potrzeby innych. Mało tego rywalizacja to ich żywioł, ale przez to mogą mieć trudności w nawiązywaniu relacji interpersonalnych.