Twoje oczy są bardziej suche niż zwykle? Te witaminy ci pomogą

2022-06-09 12:11

Suchość oczu to częsty problem. W pierwszej kolejności, by sobie z nim poradzić, sięgamy po sztuczne łzy. Jednak niektóre witaminy mogą pomóc ci pozbyć się przyczyn tej uciążliwej dolegliwości. Jakie witaminy warto zastosować, by pozbyć się tego problemu?

kobieta
Autor: Getty Images

Problemy związane z suchością oczu dotykają wielu osób. Przyczyną dolegliwości może być fakt, że twoje oczy nie produkują odpowiedniej ilości łez bądź nie wytwarzają ich odpowiedniego rodzaju. Wówczas mówimy o zespole suchego oka. Jeśli czujesz, że twoje oczy są zmęczone, podrażnione, odczuwasz kłucie i pieczenie, powodem może być fakt, że są zbyt suche.

Przyczyną problemów związanych z suchością oczu może być także niedobory konkretnych witamin. Sprawdź, jakie witaminy warto przyjmować na zmęczone i suche oczy.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 3 Okulistyka

Witamina A

To jedna z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, która jest kluczowa dla zdrowia twoich oczu. Dlatego jej niedobór może powodować różne problemy związane ze zmysłem wzroku, w tym także suchość oczu. Nieodpowiednie ilości witaminy A w organizmie skutkują wadą wzroku taką jak kurza ślepota, czyli problemy z widzeniem po zmierzchu lub w kiepsko oświetlonym pomieszczeniu.

W opinii ekspertów to właśnie witamina A poprawia gładkość filmu łzowego - cienkiej powłoki, która ochrania oko. Jednak pamiętaj, że z tą witaminą nie można przesadzać. Jeśli w twoim organizmie będzie jej za dużo, stanie się dla niego toksyczna.

Witamina B12

To witamina rozpuszczalna w wodzie, która również ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witamina B12 jest ważna dla układu nerwowego i wspomaga funkcje mózgu. Analizy naukowe wykazały, że jej niedobór wiąże się z ciężką chorobą suchego oka oraz bólem oczu.

Eksperci wykazali, że witamina B12 może pozytywnie wpływać na nerw wzrokowy. Jedno z badań potwierdziło, że połączenie suplementacji tej witaminy oraz sztucznych łez okazało się skuteczne w leczeniu schorzenia takiego jak zespół suchego oka.

Witamina D

Inaczej określana witaminą życia. Rzeczywiście jest kluczowa dla naszego zdrowia i podobnie jak witamina A – także rozpuszczalna w tłuszczach. Tę witaminę możesz dostarczyć do organizmu dzięki ekspozycji na słońce, ale również suplementacji i odpowiedniej diecie.

Badania wykazują, że niedobór witaminy D może powodować objawy suchego oka, a jej suplementacja może okazać się skuteczna w zmniejszeniu stanu zapalnego oczu. Co więcej, jedno z badań wykazało, że doustna suplementacja witaminy D poprawia jakość łez, a tym samym niweluje objawy suchych oczu.

Jeśli zmagasz się z problemami związanymi z suchością oczu, pamiętaj, by najpierw skonsultować się z lekarzem, który zaleci ci odpowiednie dawki witamin. Prawdopodobnie zleci ci także badania niedoborów kluczowych witamin, jednak ważne, aby najpierw uzyskać opinię specjalisty, a nie suplementować różnego rodzaju witaminy i minerały bez konsultacji z ekspertem.