Bigoreksja - obsesja na punkcie muskulatury

2019-11-18 13:49 Anna Jarosz

Bigoreksja to uzależnienie. Doskonale uformowane bicepsy, widoczny każdy mięsień brzucha. Nie zawsze jest to powód do dumy. Zdarza się bowiem, że za sylwetką rzeźbioną w morderczym trudzie kryje się bigoreksja, czyli zaburzony obraz własnego ciała. Bigorektyk intensywnie ćwiczy na siłowni i koncentruje się wyłącznie na własnym wyglądzie, stosuje rygorystyczną dietę, nadużywa sterydów i suplementów diety.

Bigoreksja swoim mechanizmem przypomina anoreksję - obie choroby zaczynają się w głowie, a kończą wyniszczeniem organizmu. Sezon na siłownię zaczyna się wiosną. Są tacy, dla których stają się one drugim domem. Wszystko po to, by uzyskać idealną rzeźbę ciała. Ale mimo wielu godzin spędzonych na treningu ponad siły, ciągle są niezadowoleni ze swojej muskulatury. A to już nie jest zamiłowanie do pięknej sylwetki. To uzależnienie, które lekarze nazywają bigoreksją.

W fascynacji kulturystyką nie ma niczego groźnego, dopóki nie zaczyna działać jak narkotyk. Systematyczne ćwiczenia na siłowni nie szkodzą organizmowi. Wręcz przeciwnie, chronią przed wieloma schorzeniami. Jak mawiał profesor Wiktor Dega, wybitny polski ortopeda, ruch to najlepsze, najdoskonalsze lekarstwo na wszystkie beznadziejne przypadki. Tyle że bigorektykowi nie zależy na sprawności ciała, która umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Lekarze oceniają, że aż 10 proc. mężczyzn intensywnie trenujących kulturystykę cierpi na bigoreksję - od zupełnie łagodnej do wyniszczającej organizm.

Bigoreksja, czyli brak akceptacji własnego wyglądu

Bigorektyk chce osiągnąć ideał sylwetki, który w rzeczywistości nie istnieje. Godzinami sterczy przed lustrem, wpatruje się w każdy kawałek swego ciała i wciąż widzi chuderlaka, któremu brakuje odpowiedniej masy mięśni lub ich rzeźba jest niedoskonała.

Podobnie jest z anorektyczką - patrząc w lustro, też nie jest zadowolona, wciąż jej się bowiem wydaje, że jest za gruba, choć od dawna przypomina szkielet. Rozwojowi bigoreksji niewątpliwie sprzyja wszechobecny kult ciała i moda. Podstawową bowiem przyczyną choroby jest pogłębiający się brak akceptacji dla swojego wyglądu. Ten problem jednak ma większość z nas, dlaczego więc nie chorujemy?

Wśród dotkniętych bigoreksją najwięcej jest osób, które w dzieciństwie miały problemy z funkcjonowaniem w grupie rówieśniczej. Mogły też mieć zaburzone relacje z bliskimi dorosłymi (np. rodzicami). Tego typu problemy wieku dorastania nie znikają wraz z osiągnięciem dojrzałości. Bigorektyk stroni od ludzi, jest skupiony na sobie. Nie oczekuje od innych aprobaty. Tylko on sam mógłby zaakceptować swoje ciało, ale to nigdy nie następuje.

Mężczyzni cierpiący na bigoreksję nadużywają sterydów anabolicznych

Bigorektyk nie poprzestaje na wielogodzinnym treningu na siłowni. Więcej mięśni nie oznacza więcej samoakceptacji. By poprawić rzeźbę ciała, sięga po wspomagacze.

Sterydy anaboliczno-androgenne powstały jako leki mające wspomagać powrót do formy po ciężkich urazach. To syntetyczne pochodne testosteronu, męskiego hormonu, który stymuluje przyswajanie białka i tym samym pobudza kości i mięśnie do wzrostu. Odpowiada także za rozwój zewnętrznych i wewnętrznych cech płciowych (niski głos, zarost na twarzy, mocno owłosione ciało).

Sterydy przyspieszają przyrost masy mięśniowej, ale jednocześnie blokują wytwarzanie naturalnego testosteronu. Wynikiem czego jest obniżenie płodności i problemy z potencją, a u nastolatków zahamowanie wzrostu. Legalnie sterydy anaboliczno-androgenne można u nas otrzymać jedynie na receptę. W praktyce wygląda to inaczej. Handel "dopalaczami" kwitnie. I to mimo wysokich kar (grzywny i pozbawienia wolności do dwóch lat).

Masowo sprowadzane nielegalne środki pochodzą ze Wschodu i Egiptu. Do ich produkcji wykorzystuje się preparaty weterynaryjne, nieznane barwniki i masy utwardzające. Większość powoduje trwałe zmiany w organizmie, niekiedy prowadzi do śmierci.

Ważne

Bigoreksja to poważne zaburzenie psychiczne, które wymaga specjalistycznego leczenia. Celem psychoterapii jest zmiana sposobu myślenia o własnym wyglądzie oraz wyznaczanie sobie bardziej realnych celów. Niestety, osoby dotknięte bigoreksją nie szukają pomocy. Powodów jest wiele. Przede wszystkim oni sami nie dostrzegają żadnego problemu. Często uważają się za okaz zdrowia, choć umieszczony w niedoskonałej formie. Poza tym bigorektycy nie mają przyjaciół, nikogo, z kim mogliby porozmawiać o swoich problemach. Zwykle też po prostu nie chcą o tym mówić.

Konsekwencją bigoreksji są poważne choroby

Najbardziej pożądaną właściwością sterydów jest to, że kilkakrotnie przyspieszają przemianę tkanki tłuszczowej w energię (dlatego są zakazane w sporcie amatorskim). Kolejna porcja daje tzw. kopa, ale nie tylko po to, by lepiej ćwiczyć. Wytworzonej energii jest tak dużo, że człowiek staje się agresywny i nadpobudliwy. Łatwo wpada w gniew, traci nad sobą kontrolę. Gdy minie furia, przychodzi kolej na depresję, nierzadko tak głęboką, że prowadzącą do prób samobójczych. Trudno wyplątać się z tego zaklętego kręgu, bo regularne przyjmowanie sterydów szybko uzależnia. Stosowanie tzw. suplementów, sterydów czy hormonów bez konsultacji z lekarzem prowokuje rozwój wielu chorób, m.in. raka wątroby, płuc. Konsekwencją bywa przerost prostaty albo ginekomastia (rozrost tkanki w okolicy sutków) oraz pogorszenie jakości plemników. Niepożądane objawy są widoczne już po kilku miesiącach stosowania preparatów dopingujących. Niektóre prowadzą do trwałego uszkodzenia nerek i wątroby. Wśród "pakerów" częste są zawały serca i udary mózgu, bo preparaty te nasilają zmiany miażdżycowe.

Cechy mężczyzn z bigoreksją:

  • Fałszywa ocena swojego ciała - bigorektyk jest stale niezadowolony ze swego wyglądu. Nie przekonują go zapewnienia bliskich ani kolegów z siłowni, że jego ciało jest doskonałe. Uważa, że może być jeszcze lepiej, ale nie potrafi wyznaczyć granicy, do której chciałby dojść.
  • Sprawdzanie obwodów - to kolejny przejaw uzależnienia. Chorzy stale mierzą obwód bicepsów, klatki piersiowej i porównują je z wymiarami swoich mistrzów.
  • Rygorystyczne stosowanie diety - najczęściej polega ona na spożywaniu wysokokalorycznych, przeładowanych białkiem posiłków. Obciążają one nie tylko przewód pokarmowy, ale także narządy decydujące o przemianie materii i metabolizmie. Brak tłuszczu w pożywieniu szybko prowadzi do niedoborów witamin A, D, E, K. Osoby te nie jedzą poza domem, obawiając się, że podane posiłki są dla nich nieodpowiednie.
  • Lekceważenie zdrowia - pakerzy korzystają ze sterydów, chociaż wielu doskonale wie, że szkodzą swojemu zdrowiu. Osiągnięcie wyimaginowanego celu jest ważniejsze. Tak myślą nawet ci, którym cudem udało się wyjść z poważnych kłopotów zdrowotnych.
  • Izolacja od ludzi - kontakty towarzyskie są dla bigorektyków niepotrzebną stratą czasu. Zwykle kolidują z misternie ułożonym planem treningów, zmuszają do rozmów o sprawach małej wagi.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
asds
|

sterydów nie brałem nigdy, bo moim skromnym zdaniem nie warto. ćwiczyłem zawsze bez dopingu, ewentualnie jakieś odżywki delikatne. potem przestałem na długi czas, i od 2 miesięcy ćwiczę znowu i już na ławeczce ćwiczę 95 kilową sztangą, a ważę 80 kg. mięsień pamięta! o ile jest zbudowany bez dopingu!

Adrian
|

Przepraszam za wyrażenie,ale właśnie takie tępe cepy tracą wszystko,zapominają co w życiu jest tak naprawdę ważne. Czy wielkość bicepsa bądź obwód klatki piersiowej ma aż tak wielkie znaczenie? Jeżeli wybrał siłownię,to nie jest Ciebie wart. Powiem więcej. Nie jest nic wart. Ja też chodzę na siłownię. Od 3 do 4 razy w tygodniu. Mam dziewczynę. Chodzimy nawet razem,ale wszystko z umiarem. W źyciu są rzeczy ważne i ważniejsze. Zdarza mi się opuścić trening,ale to nie tragedia. Zamiast ubolewać radził bym zastanowić się nad sensem takiego związku. Widać,że jesteś dobrą i kochającą dziewczyną i na takiego faceta zasługujesz. Pozdrawiam A.

M
|

Pani Aniu, wykazała się Pani w tym artykule jedynie niekompetencją. Dobrze radze, proszę się nie wypowiadać się na tematy o których nie ma się zielonego pojęcia.

anonimowa
|

czy jest ktoś kto powie mi jak pomóc mojemu byłemu chłopakowi...też od kilku lat bierze i już sobie nie radzi

pudzian
|

Laski odchodzą,mięśnie i siła zostaje.
Nie jesteś jego warta,jesteś egoistyczną zołzą,która niby chce spędzać więcej czasu,ale jakby mięśnie z braku treningu opadły to odrazu poleciałabyś na innego.

Anonim
|

A ja się ciesze że nigdy nie brałem steryd i brać ich nie będę.. Jak ćwiczyć to na sucho z dobraną przez siebie dietą i zero odżywek wtedy chociaż coś się zbija i zostaje na długi czas... A po sterydach gdy już sie opuści z kilka miesięcy treningów ciało flaczeje

Czarny
|

Dajcie sobie spokój . . . To od nas samych zależy czy będziemy coś brać czy nie. Ja sam Biorę sterydy i jakoś nikt mi nie truje dupy a przede wszystkim nie dziewczyna. Zrozumiała że robię to dla siebie ale też po części dla niej :) Więc zrozumcie swoich chłopaków i same weźcie się za siebie tylko bez przesady ;))

William
|

Kobiety mają anoreksję i bulimię, a mężczyźni bigoreksję. Ot.
Mówiąc szczerze, odpychają mnie tacy napakowani faceci. Rozumiem, żeby zarysować tylko trochę mięśnie, ale żeby od razu chodzić jak dwa razy Pudzian... To po prostu ohydne.

Raul
|

1. "Najbardziej pożądaną właściwością sterydów jest to, że kilkakrotnie przyspieszają przemianę tkanki tłuszczowej w energię..."
Od kiedy to sterydy anaboliczne powodują przemianę tkanki tłuszczowej w energię? Chyba raczej powodują przyrost masy mięśniowej, polepszenie twardości tkanki mięśniowej, czy też lepszą separację.
2. "...(dlatego są zakazane w sporcie amatorskim)."
Ha, ha, ha... czyli w sporcie zawodowym są dozwolone?!?
3. "Sterydy anaboliczno-androgenne powstały jako leki mające wspomagać powrót do formy po ciężkich urazach. To syntetyczne pochodne testosteronu, męskiego hormonu..."
Muszę Panią poinformować, że przynajmniej połowa sterydów nie ma nic wspólnego z testosteronem i jest oparta na zupełnie innych związkach.
Jeśli bierze się Pani za jakiś temat, to proponuję najpierw poczytać na ten temat i uzupełnić braki w wiedzy.

mip87
|

Jeśli masz z tym problem albo przeszkadza ci ktoś w twoim otoczeniu co ma ten problem to napisz lub zadzwoń m.pieczara@tvn.pl lub 889659655