Zwykle sądzimy: to tylko infekcja. Tymczasem tak może objawiać się groźny nowotwór

2023-01-12 14:07

Chrypka, ból gardła, przedłużający się kaszel czy trudności w połykaniu, które nie ustępują, mogą być oznakami raka tarczycy. Ten nowotwór jest bardzo rzadki, ale wcześnie wykryty daje dobre rokowania. Ważne tylko, by w porę dostrzec jego możliwe objawy - a to już nie jest takie proste.

Zwykle sądzimy: to tylko infekcja. Tymczasem tak może objawiać się groźny nowotwór
Autor: Getty Images Zwykle sądzimy: to tylko infekcja. Tymczasem tak może objawiać się groźny nowotwór

Guzki tarczycy ma ponad 4 mln. Polaków. W zdecydowanej większości są one niezłośliwe. Przypadków raka tarczycy jest dużo mniej - endokrynolodzy szacują, że co roku w Polsce wykrywany jest on u około 4200 osób, a umiera około 350 z nich. Przypadków tego nowotworu jednak przybywa - dane pokazują, że w porównaniu z 2011 rokiem nastąpił wzrost liczby przypadków aż o 75 proc.

Ale jest też dobra wiadomość: śmiertelność z powodu raka tarczycy nie rośnie, co znaczy, że jest on wykrywany na tyle wcześnie, że można go skutecznie leczyć.

Ten nowotwór latami może nie dawać żadnych objawów

Rak tarczycy, podobnie jak wiele innych nowotworów, jest chorobą podstępną. Niektóre typy tego nowotworu rozwijają się bardzo powoli i mogą przez lata nie dawać żadnych objawów - dopiero gdy guz urośnie, na środku szyi pojawia się charakterystyczne zgrubienie, które łatwo wyczuć chociażby w trakcie mycia.

Z kolei jednym z objawów raka rdzeniastego tarczycy może być biegunka, mająca związek z wytwarzaniem przez komórki guza hormonu - kalcytoniny. 

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 4 tarczyca

Nietypowe objawy raka tarczycy łatwo pomylić z przeziębieniem  

Bardzo często rak tarczycy wykrywany bywa u tych osób, które mają tzw. objaw zbyt ciasnego kołnierzyka - to sytuacja, w której trudno zapiąć koszulę pod szyją, a w lustrze obwód szyi wydaje się wyraźnie większy.

Jednak wiele symptomów tego nowotworu do złudzenia przypomina te, które odczuwamy w trakcie zwykłej infekcji wirusowej lub bakteryjnej. To przede wszystkim:

  • chrypa, zmiany brzmienia głosu - to objawy typowe dla niemal każdej infekcji. Gdy jednak nie mijają po dwóch, trzech tygodniach, mogą świadczyć o nacieku nowotworu tarczycy na nerwy krtaniowe  
  • kaszel - w tym przypadku jest on istotny, gdy utrzymuje się powyżej ośmiu tygodni i nie znika mimo zastosowanych leków objawowych
  • problemy z przełykaniem pokarmów lub śliny - mogą mieć związek z uciskaniem tchawicy przez guz nowotworowy
  • duszności - one również mogą mieć związek z rosnącym na tarczycy guzem nowotworowym i uciskiem na tchawicę
  • rumieniec na policzkach - w trakcie infekcji świadczy o gorączce, może się też pojawić na skutek zwiększonej produkcji hormonów tarczycowych, spowodowanej przez złośliwy guz
  • powiększone węzły chłonne - są charakterystycznym objawem większości infekcji - obserwujemy je nawet przy przeziębieniu. Jednak jeśli w ciągu kilku tygodni nie wrócą do normalnej wielkości, trzeba skontaktować się z lekarzem, bo to częsty objaw nowotworu.