Z oczu można wyczytać wiele chorób. Wśród nich jest ten "cichy zabójca"

2022-07-25 14:34

Wizyta u okulisty lub optometrysty kojarzy się przede wszystkim z diagnostyką wad wzroku i chorób oczu. Okazuje się jednak, że z oczu można wyczytać wiele chorób różnych narządów. Twoje oczy mogą pokazać oznaki nadciśnienia, jeszcze zanim zdasz sobie sprawę, że cierpisz na tę chorobę.

Niebieskie oko
Autor: Getty Images

Według statystyk na nadciśnienie cierpi niemal 1,3 miliarda ludzi na całym świecie. Jednak tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Wiele osób może nawet nie wiedzieć, że ma tę chorobę, gdyż wczesne objawy nadciśnienia nie są od razu widoczne. Z tego względu chorobę tę nazywa się "cichym zabójcą".

Nadciśnienie nie pojawia się nagle. Ta choroba bardzo często rozwija się latami, w wyniku niezdrowego stylu życia, nieodpowiedniej diety lub zbyt małej dawki aktywności fizycznej. Do nadciśnienia przyczynia się także spożywanie używek - palenie papierosów oraz picie alkoholu w nadmiernych ilościach.

Nadcisnienie może mieć również przyczyny genetyczne. Często też współtowarzyszy innym chorobo, takim jak cukrzyca czy choroby nerek.Nieleczone nadciśnienie jest bardzo groźne dla naszego zdrowia i życia. może zwiększać ryzyko chorób serca (w tym zawałów serca i niewydolności serca), udaru mózgu, chorób nerek, otępienia naczyniowego, a także powodować problemy z oczami. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka tej choroby. 

Poradnik Zdrowie: nadciśnienie

Nadciśnienie można wyczytać z oczu

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz dowiedzieć się, czy masz nadciśnienie. Najbardziej tradycyjnym jest pomiar ciśnienia za pomocą ciśnieniomierza. Można go wykonać zarówno u lekarza, jak i w domu.

Innym sposobem wykrycia wczesnych oznak nadciśnienia jest badanie u optometrysty. Wszystko dzięki badaniu za pomocą lampy szczelinowej lub zdjęć siatkówki. Te metody pozwalają na przeanalizowanie różnych części oka, w tym naczyń krwionośnych.

Naczynia krwionośne umiejscowione w oku są bardzo wrażliwe na zmiany ciśnienia krwi i mogą ulec uszkodzeniu w wyniku nadciśnienia, co może prowadzić do niewyraźnego widzenia. Wysokie ciśnienie krwi może również powodować gromadzenie się płynu pod siatkówką, co może również wpływać na zdrowie oka.

Podczas badania wzroku optometrysta może zmierzyć średnicę naczyń krwionośnych, aby określić, czy dana osoba może mieć wysokie ciśnienie krwi. Jeśli optometrysta zrobi zdjęcie siatkówki, oznaki wysokiego ciśnienia krwi będą widoczne w czerwonych obszarach krwotoku w oczach.

Badanie u optometrysty może więc pomóc wykryć nadciśnienie na wczesnym etapie, zanim zaczęły się pojawiać jego typowe objawy.