Italia - Włosi pokochali maseczki

2020-05-25 15:03

Aż 90 procent Włochów nosiło maseczki ochronne na początku pandemii, kiedy sytuacja w Italii była najpoważniejsza. Najbardziej skrupulatnie zaleceń tych przestrzegali 40- i 50-latkowie. W Polsce za noszeniem maseczek opowiada się tylko 66 proc. ludzi.

Początkowo maseczki nie były we Włoszech obowiązkowe, jednak w kwietniu niektóre regiony, np Lombardia wprowadziły nakaz zakrywania nosa i ust. Wcześniej noszeni masek było dobrowolne. Jak się okazuje, aż 90 procent Włochów maseczki nosiło ochronne w czasie pierwszej, najcięższej fazy epidemii koronawirusa - tak wynika z sondażu cytowanego przez PAP.

Z danych uzyskanych na podstawie ankiet Instytut Statystyczny Istat ogłosił w raporcie, że w kwietniu maseczek używało ponad 89 procent osób w wieku powyżej 18 lat. Jak odnotowano, zwyczaj ten utrwalił się we wszystkich grupach wiekowych. Najwięcej osób noszących maseczki to te w wieku od 45 do 54 lat. Korzystało z nich 94,5 proc. z nich.

Najmniej tych, którzy stosowali te środki ochrony w tygodniach szerzenia się koronawirusa, było wśród osób powyżej 75. roku życia. Tego zalecenia przestrzegało 73 procent seniorów. W analizie zaznaczono, że wynika to zapewne z tego, że ludzie starsi najrzadziej wychodzili z domu podczas przymusowej kwarantanny w kraju.

91 procent mieszkańców Italii pozytywnie oceniło wprowadzone przez rząd reguły walki z epidemią i ograniczenia. Obliczono także, że każdy Włoch 12 razy dziennie mył ręce podczas pierwszego etapu kryzysu epidemicznego.

Podobne nadania przeprowadzone przez Pollster wykazały, że Polacy stosowali się do zakazów, ale obecnie woleliby z nich zrezygnować. 30 proc osób uważa, że noszenie masek było niepotrzebne i nie trzeba utrzymywać tego zakazu.

Źródło: PAP, Pollster

pollsters maski
Autor: materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE