Witaminowa terapia gwiazd – sekret zdrowia i urody, czy niepotrzebny zabieg?

2022-06-20 8:46

Aktorzy i celebryci robią wszystko, by dobrze wyglądać. Są piękni, zdrowi, z elastyczną skórą i lśniącymi włosami. Szukając sekretów ich dobrego wyglądu, które zwykle skrywają przed okiem publiczności, możemy dotrzeć do informacji, że za doskonałą cerą i nienaganną sylwetką wielu gwiazd stoją m.in. witaminowe kroplówki. Czy faktycznie jest to zabieg, któremu warto się poddać, aby wyglądać jak uwielbiany celebryta? A może to kolejne oszustwo, który wyciąga od naiwnych duże sumy pieniędzy?

Celebrytki
Autor: Instagram

Spis treści

  1. Czym są witaminowe kroplówki?
  2. Jakie witaminy i minerały znajdziemy w kroplówkach witaminowych?
  3. Dlaczego celebryci korzystają z kroplówek witaminowych?
  4. Która z gwiazd korzysta z witaminowych terapii?
  5. Czy kroplówki witaminowe są bezpieczne?

Czym są witaminowe kroplówki?

Witaminowe wlewy dożylne to zabieg, który polega na podłączeniu pacjenta do kroplówki i dostarczeniu mu drogą dożylną niezbędnych witamin i minerałów. W zależności od niedoborów, można wybrać gotowy pakiet witamin dostępny w placówce komercyjnej lub dobrać go w sposób indywidualny.

Ze względu na to, że część witamin, czy minerałów, może się kumulować w naszym organizmie, przed ich dostarczeniem drogą dożylną konieczne jest wykonanie badań, które potwierdzą, że mamy np. niedobory cynku lub witaminy A i że wskazane jest u nas ich uzupełnienie.

Ważnym aspektem przygotowania do zabiegu jest też wykonanie badań w kierunku wydolności nerek i wątroby, bo to właśnie te narządy odpowiadają za usuwanie zbędnych metabolitów i chronią organizm przed zatruciem. Jeśli są niewydolne, nawet po podaniu „zwykłej” witaminowej kroplówki może czasem dojść do zatrucia.

Jakie witaminy i minerały znajdziemy w kroplówkach witaminowych?

We wlewach dożylnych oferowanych przez placówki komercyjne możemy otrzymać pakiet, w którym znajduje się np. kompozycja witaminy A, E, C, D3, B1, B2, B6, B12 lub pakiet złożony z minerałów takich jak: jod, cynk, żelazo, molbiden, miedź.

Oprócz tego dostępne są też kroplówki z elektrolitami. Poddając się im, otrzymamy zastrzyk np. potasu, magnezu, sodu i wapnia w naprawdę dużych dawkach.

Głównym celem przyświecającym podaniu takich kroplówek jest szybsza odnowa organizmu, lepsze jego nawodnienie, czy uzupełnienie braku witamin, których organizm sam nie może wchłonąć np. w wyniku uszkodzenia jelit.

Dlaczego celebryci korzystają z kroplówek witaminowych?

Nie oszukujmy się. Gwiazdy wielkiego ekranu żyją szybko i intensywnie. Nie zawsze mają czas na racjonalny posiłek, nierzadko też zarywają noce. Skoro balują w nocy, muszą się liczyć z podkrążonymi oczami, poszarzałą cerą – jest to pierwsza oznaka zmęczenia i przeciążenia organizmu. Gdy dodatkowo pozwalają sobie na nadmiar alkoholu, wówczas są odwodnieni, a ich skóra pokazuje zmęczenie po zarwanej nocy.

Najszybszym zabiegiem, który pozwala im wrócić do formy i odzyskać pełną blasku cerę, są kroplówki witaminowe.

  • Duża dawka witaminy C po całonocnym przyjęciu lub ciężkim dniu zdjęciowym powoduje, że skóra odzyskuje blask.
  • Elektrolity prowadzą do lepszego nawodnienia organizmu, a tym samym lepszego napięcia skóry.
  • Witaminy z grupy B przywracają sprawność umysłową i zwiększają odporność na stres.

Widząc takie pozytywy, trudno odmówić gwiazdom słuszności wyboru w postaci wlewów witaminowych.

Poradnik Zdrowie: witaminy z grupy B

Która z gwiazd korzysta z witaminowych terapii?

Gwiazdy, które przyznają się do stosowania witaminowych terapii, to m.in. Justin Bieber, Adele, Rhianna oraz znana modelka Kendall Jenner.

Justin Bieber najczęściej korzysta z wlewów, które dostarczają mu dinokleotydu nikotynoamidoadeninowego. Jest to koenzym, który znajduje się w komórkach ludzkiego ciała i który jest niezbędny do wytwarzania energii.

Biorąc go Bieber może ma nadzieję, że uda mu się jednocześnie realizować mnóstwo koncertów, balować po nocach i jednocześnie nie opaść przy tym wszystkim z sił udzielając w między czasie wywiadów.

Z kolei Kendall Jenner, która bardzo dba o swoje zdrowie i jednocześnie doświadczyła pocovidowych objawów, poprzez witaminowe terapie pragnie wzmocnić swój organizm.

Inne z gwiazd, które stosują wlewy, uzasadniają swoją decyzję tym, że chcą uzyskać bardziej promienną cerę lub pozbyć się szybciej efektu związanego z jet lagiem.

Czy kroplówki witaminowe są bezpieczne?

Część lekarzy podkreśla, że stosowanie kroplówek witaminowych może być niebezpieczne dla zdrowia, gdyż omijając drogę jelitową, nie mamy kontroli, ile witamin dostanie się do naszego organizmu.

Niektóre, takiej jak np. witamina A, w większej ilości mogą stać się dla nas toksyczne. Poza tym zwiększona ilość wapnia u osób z problemem z nerkami, może doprowadzić do gorszego funkcjonowania tego narządu, a nawet do zatrucia. Równie niebezpieczna jest zwiększona ilość żelaza.

Dr Joshua Septimus, profesor medycyny klinicznej w Houston Methodist Research Institute dodaje, że żaden z lekarzy głównego nurtu nie zalecałby stosowania tego typu wlewów bez kontroli i że efekt działania tego typu kroplówek to raczej efekt placebo niż rzeczywiste rezultaty dostarczonych do organizmu witamin.

Jest zdania, że leżenie kilka godzin po kroplówką już samo w sobie pozwala się gwiazdom zrelaksować i oderwać od trosk życia codziennego. A to działa zbawiennie i na zdrowie i na wygląd. Poza tym wiara w to, że podawany w kroplówce płyn może nas uczynić zdrowszymi i piękniejszymi już doprowadza do pobudzenia sił witalnych i mobilizacji organizmu do regeneracji.