Wesela, komunie, konsolacje a koronawirus. Ile osób może być na weselu?

2020-10-16 13:58

Rząd wprowadził nowe obostrzenia ze względu na lawinowy przyrost liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Wśród nich są te dotyczące wesel oraz imprez okolicznościowych. Czy w strefie żółtej i strefie czerwonej można organizować wesele, komunię, konsolację? Ile osób może być na weselu?

Wesele
Autor: Getty Images

Zgodnie z nowymi restrykcjami ogłoszonymi w czwartek przez premiera oraz ministra zdrowia od soboty (17 października) zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły działać jedynie w godzinach 6-21.

Po godzinie 21 posiłki będą mogły być wydawane wyłącznie na wynos. Zajęty może być co drugi stolik w każdej restauracji, czy barze.

A co z weselami i imprezami okolicznościowymi takimi jak konsolacje, komunie, czy urodziny? Ile osób może wziąć udział w weselu? Jeszcze do czwartku w strefie żółtej na weselu mogło bawić się 75 osób, a w czerwonej – 50. Teraz te limity zostały mocno ograniczone. Do tego stopnia, że w strefie czerwonej od poniedziałku 19 października nie będzie można urządzać w ogóle takich imprez.

W przypadku żółtej strefy w weselach będzie mogło brać udział maksymalnie 20 osób, ale bez zabawy tanecznej. Zarówno w jednej, jak i drugiej strefie nie działają dyskoteki i kluby taneczne.

Od soboty w obu strefach nieczynne będą siłownie, baseny i aquaparki, a wydarzenia kulturalne będą mogły się odbywać przy maksymalnie 25 proc. widowni. Wydarzenia sportowe będą odbywały się bez publiczności.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 8099 osób - najwięcej od początku pandemii. Zmarło też 91 chorych.

Najwięcej zakażeń zanotowano w woj. mazowieckim – 1306 i w małopolskim – 1303. W piątek resort przekazał raport o kolejnych 7550 zdiagnozowanych chorych na COVID-19 i 132 zmarłych. To największa liczba zgonów, jakie do tej pory odnotowano w Polsce z powodu lub z udziałem koronawirusa w Polsce.

Zakaz tańca na weselach. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 110
Sonda
Czy z powodu koronawirusa musieliście przełożyć wesele?