W Polsce powstanie nowe uzdrowisko. Zaprosi pacjentów z problemami z sercem i ciśnieniem

2024-02-22 9:04

Masz przewlekły problem z ciśnieniem tętniczym, z sercem, leczysz się z powodu schorzenia reumatologicznego? Zapewne słyszałeś o Pińczowie w woj. świętokrzyskim. Wiele osób właśnie w te okolice od dawna wyjeżdża, by podreperować zdrowie. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce gmina zostanie już oficjalnym uzdrowiskiem.

W Polsce powstanie nowe uzdrowisko. Zaprosi pacjentów z problemami z sercem i ciśnieniem
Autor: Getty Images W Polsce powstanie nowe uzdrowisko. Zaprosi pacjentów z problemami z sercem i ciśnieniem

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej terenom położonym na obszarze gminy Pińczów. Ostateczna decyzja jest przewidywana w drugim kwartale tego roku.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

Pińczów - wkrótce nowy oficjalny obszar uzdrowiskowy w Polsce

Takiej decyzji można się było spodziewać po listopadowej decyzji Ministra Zdrowia. W odpowiedzi na złożony przez burmistrza Pińczowa Włodzimierza Baduraka wniosek, resort potwierdził wtedy możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego w Pińczowie.

Konkretnie chodzi o obszar uznany za obszar ochrony uzdrowiskowej Pińczów, obejmujący: wschodnią część miasta, części sołectwa Włochy, sołectwa Pasturka, Bogucice Drugie i Grochowiska.

W swojej decyzji Minister Zdrowia zatwierdził Operat Uzdrowiskowy Gminy Pińczów, określający strefy uzdrowiskowe A, B i C. Ustalił także dla wspomnianego obszaru konkretne kierunki lecznicze.

Nowe uzdrowisko Pińczów - co będą tam leczyć

W pińczowskim uzdrowisku będzie można leczyć:

  • choroby ortopedyczno–urazowe,
  • choroby reumatologiczne,
  • choroby skóry,
  • choroby układu nerwowego,
  • choroby kardiologiczne,
  • nadciśnienie tętnicze.

Można się leczyć już dziś. Dlaczego gminy chcą być uzdrowiskiem?

Status gminy uzdrowiskowej przyciąga turystów. Dodatkowo można pobierać opłatę uzdrowiskową, co zwiększa zasobność jej kasy.

Jednak w gminach uzdrowiskowych są ograniczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, jakich nie ma w pozostałych gminach, więc zawsze trzeba to starannie policzyć.

W Polsce mamy około 43 uzdrowisk oraz prawie 70 miejscowości o walorach potencjalnie uzdrowiskowych. O miano gminy uzdrowiskowej aktualnie stara się kilkanaście miejscowości. Gmina, która występuje o nadanie jej statusu uzdrowiska albo statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej, musi uzyskać potwierdzenie w formie świadectwa, właściwości leczniczych, naturalnych surowców leczniczych i właściwości leczniczych klimatu.

Potencjalni kuracjusze mają więc dowód na to, że odpoczynek w danym regionie wpłynie korzystnie na stan ich zdrowia. Dotyczy to jednak przede wszystkim młodych uzdrowisk. W starszych zdarza się, że walory środowiskowe są już mocno nieaktualne, choćby w wyniku zanieczyszczenia powietrza.

Czytaj także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki