UNICEF: Dzieci na Ukrainie rozpaczliwie potrzebują pokoju
Eskalacja działań wojennych doprowadziła do tego, że potrzeby humanitarne rosną w szybkim tempie. Zdrowie i życie ponad 7,5 milinów dzieci jest zagrożone. - Dzieci na Ukrainie rozpaczliwie potrzebują pokoju – apeluje UNICEF.
Potrzeby humanitarne na terytoriach objętych wojną rosną z każdą chwilą. UNICEF pomaga dzieciom na Ukrainie. Organizacja humanitarna działa w różnych lokalizacjach - Kijowie, Mariupolu, Ługańsku, Kramatorsku i Doniecku.
- Niesiemy przede wszystkim pomoc wodno-sanitarną, medyczną, higieniczną i psychologiczną. Uszkodzone są wodociągi, infrastruktura ciepłownicza i energetyczna. Ludzie nie mają ciepłej wody, prądu ani ogrzewania. Dzieci na Ukrainie rozpaczliwie potrzebują pokoju – przekazuje rzecznika prasowa UNICEF Polska Monika Kacprzak.
Część infrastruktury wodnej i edukacyjnej już została zniszczona. Rodziny opuszczają swoje domy, wzrasta także poziom ubóstwa. Występują ograniczenia w dostawie gazu i prądu, a dostęp do opieki medycznej w nagłych przypadkach staje się coraz trudniejszy. Wobec nasilających się ataków agresora organizacja zwiększa skalę pomocy i apeluje o przekazywanie środków.
- W ciągu ostatnich kilku dni potrzeby dzieci i rodzin dramatycznie wzrosły. Ataki w Kijowie wywołały panikę wśród ludności - przerażone rodziny przenoszą się wraz z dziećmi do metra i schronów. Ewakuacja rozpoczęła się w Doniecku i trwa w obwodzie ługańskim. Potrzeby są ogromne i cały czas rosną. Niezbędne są produkty higieniczne, ręczniki, koce, paliwo czy apteczki pierwszej pomocy – apeluje organizacja w komunikacie na stronie internetowej.
UNICEF podkreśla, że współpracuje z „lokalnymi partnerami, dzięki czemu może dobrze oszacować najpilniejsze potrzeby i dostarczyć dzieciom skuteczną pomoc”. Instytucja apeluje o nieustanną ochronę wszystkich dzieci oraz umożliwienie organizacjom humanitarnym bezpiecznego i szybkiego dotarcia do potrzebujących. Zagrożone jest życie 7,5 milinów maluchów.
Zebrane środki zostaną przekazane na zapewnienie dzieciom m.in. bezpiecznych schronień, wsparcia psychologicznego, czystej wody i środków higienicznych.
Porady eksperta