5-minutowy trening mięśni oddechowych obniża ciśnienie krwi tak samo, jak ćwiczenia i leki

2021-07-02 9:59
IMST
Autor: Getty Images

Sposób, w jaki oddychamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Najnowsze badania CU Boulder pokazują, że ćwiczenie zaledwie przez pięć minut dziennie poprzez praktykę opisaną jako „trening siłowy dla mięśni oddechowych” obniża ciśnienie krwi i poprawia niektóre parametry zdrowia sercowo-naczyniowego skuteczniej, niż ćwiczenia aerobowe lub leki.

Spis treści

  1. Trening mięśni oddechowych bardziej skuteczny, niż leki i ćwiczenia aerobowe
  2. Na czym polega IMST?
  3. Efekty badań nad IMST

Badanie, które zostało opublikowane w Journal of the American Heart Association, udowadnia, że manewr znany jako ,,trening siły wdechowej o wysokiej oporności” może odegrać kluczową rolę w pomaganiu starzejącym się dorosłym w walce z chorobami układu krążenia - najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. 

Istnieje wiele strategii mogących pomóc ludziom w utrzymaniu zdrowia układu sercowo-naczyniowego, ale wymagają one wiele czasu i wysiłku. IMST można wykonać w ciągu pięciu minut we własnym domu podczas oglądania telewizji. 

Choroby, które osłabiają serce

Trening mięśni oddechowych bardziej skuteczny, niż leki i ćwiczenia aerobowe

5-minutowy trening mięśni oddechowych:

  • poprawia funkcjonowanie układu krążenia,
  • obniża ciśnienie krwi,  
  • poprawia sprawność fizyczną osób dorosłych w wieku średnim, którzy nie wykonują ćwiczeń aerobowych.

Na czym polega IMST?

Technika IMST polega na oddychaniu przez urządzenie obsługiwane ręcznie, które ogranicza przepływ powietrza. Dzięki temu mięśnie oddechowe pracują ciężej, co przekłada się na ich wzmocnienie.

Efekty badań nad IMST

„Zidentyfikowaliśmy nowatorską formę terapii, która obniża ciśnienie krwi, bez konieczności podawania pacjentom środków farmakologicznych. Wykazała ona większą skuteczność, niż ćwiczenia aerobowe” –  powiedział profesor Doug Seals.

Wstępne wyniki sugerują, że IMST pomogło także kobietom w okresie menopauzy oraz poprawiło niektóre wskaźniki funkcjonowania mózgu i sprawności fizycznej. 

Źródło: 

  • Informacja prasowa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.