Szczepienia przeciw COVID-19. Jak Polska wypada na tle innych krajów w Europie?

Obecnie trwa największa w historii kampania szczepień przeciw COVID-19. Polska wraz z innymi krajami europejskimi włączyła się w nią 27 grudnia 2020 roku. Jak zatem nasz kraj wypada na tle innych?

Pierwsza osoba w Polsce została zaszczepiona 27 grudnia 2020, a dzień później ruszył Narodowy Program Szczepień. Do 7 stycznia 2021 roku został 177 863 osób zaszczepionych na COVID-19. Wśród tych pacjentów zanotowano 8 przypadków lekkich, niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, do tej pory dostarczono 204 tys. dawek szczepionki do punktów szczepień, z czego 215 zutylizowano. - Zajmujemy trzecie miejsce w Europie pod kątem liczby zaszczepionych. Na pierwszym miejscu są Niemcy, a na drugim Włochy – poinformował szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Minister podkreślił w swojej wypowiedzi, że „proces szczepień, który jest w fazie rozruchu, będzie przyspieszał”. – Polska zakontraktowała 60 mln dawek szczepionki. To zapotrzebowanie dla 30 mln Polaków. Osób, które mogą być szczepione (czyli powyżej 18. roku życia) mamy w kraju ok. 31 mln – powiedział. Dodał, że Narodowy Program Szczepień jest „ważny nas wszystkich, bez względu na poglądy”. Jak czytamy na stronie rządowej, „na ponad 177 tys. osób zaszczepionych wystąpiło jedynie 8 lekkich niepożądanych odczynów poszczepiennych”. Napisane jest również, że „szczepionka jest bezpieczna, a każdy niepokojący objaw jest monitorowany”.

Współpraca z samorządami

Minister Michał Dworczyk ogłosił, że wypracowano porozumienie z samorządami ws. Narodowego Programu Szczepień. Samorządy mają wspierać kampanię informacyjną i profrekwencyjną oraz pomóc w organizacji transportu dla osób z ograniczoną mobilnością.

- Do końca stycznia do samorządów trafią pakiety informacyjne. Będziemy płacić samorządom za dowóz do punktów szczepień – przekazał szef KPRM. Rząd będzie finansował 80 proc. stawki za transport pacjentów na szczepienie.

Z informacji podanych przez szefa Kancelarii Premiera wynika, że do końca marca br. Polska „ma otrzymać około 5,9 mln dawek szczepionki, co pozwoli zaszczepić 2,95 mln pacjentów”. Będą to osoby z tzw. grupy zero (pracownicy placówek ochrony zdrowia, Domów Pomocy Społecznej oraz personel administracyjny tych jednostek) oraz grupy pierwszej (m.in. pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Opiekuńczo Leczniczych, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele).

Szczepienie na koronawirusa. Morawiecki właśnie to UJAWNIŁ. Każdy musi to wiedzieć
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE