Pseudo-leki zagrażają pacjentom. Trzeba zmienić prawo!

2018-11-22 10:43

„STOP kłamstwom w internetowym handlu „lekami” to hasło kampanii społecznej prowadzonej przez Stowarzyszenie Leki tylko z Apteki. Do prac nad zmianami prawnymi, które zwiększają bezpieczeństwo pacjentów chce włączyć się także Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Pseudo-leki zagrażają pacjentom. Trzeba zmienić prawo!
Autor: Getty Images

Kampania: „STOP kłamstwom w internetowym handlu „lekami” pokazuje jak bezradny jest pacjent wobec nieuczciwych producentów pseudo-leków dostępnych w internecie. Ich producenci obiecują nieosiągalne efekty, przypisują swoim produktom właściwości dostępne wyłącznie lekom, stosują metody psychotechniczne, ale też i zwykłe kłamstwa wprowadzając konsumentów w błąd. Posługują się nieprawdziwymi przekazami reklamowymi, stosują manipulację komunikacyjną, często z wykorzystaniem fałszywych autorytetów medycznych.

W obecnym stanie prawnym producenci pseudo-leków swoje działania sprzedażowo-marketingowe prowadzą bezkarnie. W oczach urzędników i z punktu widzenia przepisów prawa nie sprzedają środków zagrażających życiu, ale suplementy diety lub wręcz środki spożywcze. Ale konsumenci, patrząc na opakowania tych produktów, ich formę (tabletki, draże itp.) i nazwy postrzegają je jako lekarstwa. Akceptacja dla takiego dualizmu wynika z niedoskonałości naszego systemu prawno – kontrolnego, a sytuacja taka może stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia i życia polskich pacjentów.

Potwierdzona diagnoza luki prawnej była dla Stowarzyszenia Leki z Apteki bodźcem do opracowania rozwiązań, które ukróciłyby nieetyczne działania związane z handlem pseudo-lekami w internecie. Stowarzyszenie skierowało w tej sprawie pisma do organów władzy ustawodawczej oraz wykonawczej z konkretnymi propozycjami rozwiązań prawnych. Akcja uzyskała poparcie m.in. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta, Rzecznika Praw Dziecka oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

GIF poinformował, że popiera postulaty Stowarzyszenia dotyczące zmian w prawie mające na celu ochronę obywateli przed nieetycznymi przekazami reklamowymi. GIF uważa, że polscy pacjenci są wprowadzani w błąd przez niektóre reklamy, co może potencjalnie szkodzić ich zdrowiu i życiu. Jednocześnie deklaruje włączenie się w przeprowadzenie zmian ustawowych, które zwiększą bezpieczeństwo Polskich pacjentów.

– Cieszymy się z poparcia dla naszych działań – komentuje Paweł Bernat, prezes Stowarzyszenia Leki Tylko z Apteki. – Dbające o obywateli państwo nie może sobie pozwalać na tolerowanie braku kontroli we wrażliwym obszarze związanym ze zdrowiem. Niezbędne są szybkie zmiany prawa. Będziemy dalej o to zabiegać i informować opinię publiczną o efektach – deklaruje prezes Bernat.

Więcej o kampanii „STOP kłamstwom w internetowym handlu „lekami” na stronie: www.stopklamstwom.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki