Powstał lek na nowotwór piersi. Powstrzymał raka u ponad 75 proc. badanych kobiet

2022-04-01 14:55

Naukowcy z Międzynarodowego Ośrodka Badań nad Rakiem Piersi (IBCC) w Barcelonie stworzyli lek na nowotwór piersi. Wyniki badań są obiecujące. Nowy farmaceutyk ma być skuteczny także w leczeniu jednej z najbardziej agresywnych postaci raka piersi.

Powstał lek na nowotwór piersi. Powstrzymał raka u ponad 75 proc. badanych kobiet
Autor: Getty Images

Lek działa niczym "koń trojański"

W ubiegłym tygodniu hiszpańska rozgłośnia Ser Catalunya poinformowała, że grupa naukowców z Międzynarodowego Ośrodka Badań nad Rakiem Piersi (IBCC) w Barcelonie, stworzyła lek na nowotwór piersi. Preparat ma powstrzymywać raka u ponad 75 proc. przebadanych pacjentek.

Farmaceutyk nosi nazwę Trastuzumab Deruxtecan i ma być podawany dożylnie. Twórcy preparatu podkreślają, że lek ma działać podobnie do "konia trojańskiego". Jego zadaniem jest wniknięcie do komórek nowotworowych, omijając przy tym ich mechanizmy obronne i niszczenie ich od ośrodka.

Eksperci zapewniają, że swoim działaniem środek ma nie uszkadzać w takim samym stopniu zdrowych komórek.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, Rak piersi odc. 8

Skuteczny nawet w agresywnym raku piersi

Badania kliniczne nad farmaceutykiem dają nadzieję wielu chorym kobietom. Terapia może przyczynić się do zahamowania choroby w przypadku 75,8 proc. pacjentek. Dla porównania przy zastosowaniu standardowego leczenia, wskaźnik wynosi zaledwie 34,1 proc.

Ogromnym sukcesem nowej terapii jest fakt, że lek ma hamować jeden z najbardziej agresywnych nowotworów piersi, w którym występują przerzuty, czyli HER2-dodatnim. U tej grupy pacjentek preparat miał wydłużyć okres bez progresji choroby do 12. miesięcy.

Co więcej, specjaliści twierdzą, że zastosowanie Trastuzumab Deruxtecan w 16 proc. przypadków, ma spowodować całkowite wyeliminowanie choroby.

Objawy raka piersi

Tylko w 2020 roku na raka piersi w Polsce zachorowało 25 tys. kobiet. W wyniku choroby zmarło 8,8 tys. z nich. Nowotwór piersi jest niezwykle groźny, może dawać przerzuty do węzłów chłonnych oraz narządów wewnętrznych takich jak płuca i wątroba.

Jednak wraz z rozwojem nowotworu pojawiają się objawy sygnalizujące, że w piersiach dzieje się coś złego. Może pojawić się tzw. wciągnięcie brodawki do środka piersi, z brodawki sutkowej może wyciekać płyn, niekiedy z krwią.

Inne symptomy raka piersi to zaczerwienie i zwiększona napięcie skóry na piersiach, a także ból piersi lub ból w ich okolicy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki