Pomoc obywatelom Ukrainy w Polsce. Farmaceuci wydali ważny komunikat

2022-02-27 16:39

- W związku z sytuacją, jaka ma miejsce na Ukrainie i możliwością pojawienia się dużej liczby obywateli Ukrainy w Polsce, chcemy przypomnieć, iż apteka ogólnodostępna jest uprawniona, a nawet ma obowiązek realizacji recept wystawionych w innych krajach, aniżeli kraje EU – poinformowała Naczelna Izba Aptekarska.

zbliżenie na leki w aptece
Autor: Getty Images

Naczelna Izba Aptekarska (NIA) przypomina farmaceutom w całej Polsce, że „apteka ogólnodostępna jest uprawniona, a nawet ma obowiązek realizacji recept wystawionych w innych krajach, aniżeli kraje EU”. Powodem komunikatu wystosowanego przez prezesa NIA Elżbietę Piotrowską-Rutkowską jest pojawienie się ewakuowanych obywateli Ukrainy w Polsce w wyniku wojny wywołanej przez Rosjan.

Były prezes NIA Michał Byliniak poinformował za pośrednictwem Twittera, że obecnie polskie „apteki otrzymują przypomnienia o zasadach wystawiania recept z zagranicy, w tym z Ukrainy, a także prośby o receptę w razie potrzeby”. Przypomniał także, że w razie trudności należy kontaktować się z apteką powiatową. Lista aptek powiatowych dostępna tutaj.

Do sprawy odniósł się także aptekarz z Opola, który wyjaśnia, w jaki sposób można poradzić sobie z receptą napisaną cyrylicą. - Ważne! Recepty z Ukrainy. Nie odsyłamy pacjentów, prawie wszystko może być cyrylicą, dane os. możemy sobie łacińskimi literami odnotować na odwrocie. Cyrylicy polecam się, tak czy inaczej, nauczyć, przyda się w komunikacji. W wątku poradnik mgr. farm. M. Matysika wiceprezesa OOIA – napisał.

Jakie dane powinna zawierać recepta?

Jak przypomina Naczelna Izba Administracyjna, zgodnie z §15 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 23 grudnia 2021 roku, recepta wystawiona w innym państwie członkowskim niż państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), może zostać zrealizowana, jeśli zawiera dane takie jak:

  • imię lub imiona i nazwisko pacjenta
  • adres pacjenta
  • nazwę powszechnie stosowaną (międzynarodową) albo nazwę handlową
  • postać
  • moc
  • ilość
  • datę wystawienia recepty
  • dane osoby wystawiającej receptę określone w artykule 96a ust. 1 pkt 3 lit. a, b i ustawy - Prawo farmaceutyczne w formie nadruku albo pieczęci oraz własnoręczny podpis osoby wystawiającej receptę: mowa tu o numerze telefonu do osoby, która wystawiła receptę lub adres poczty elektronicznej tej osoby.

- Recepta, o której mowa w ust. 1 jest realizowana za pełną odpłatnością. Pozostałe zasady realizacji takiej recepty wynikają z art. 96a ustawy Prawo farmaceutyczne oraz w/w rozporządzania w sprawie recept – czytamy w komunikacie. Prezes NIL apeluje także o „nieodsyłanie takich recept i zapewnienie dostępu do leku dla osób przedstawiających taką receptę do realizacji”.

Jak przechowywać leki