Pociąg medyczny z ukraińskimi kobietami i dziećmi już w Polsce. Uratowano 600 osób

2022-02-27 16:26

Specjalny medyczny pociąg przygotowany do przewożenia rannych obywateli Ukrainy, wyjechał z Polski w sobotę. Część wagonów zawierała pomoc humanitarną dla obwodu lwowskiego. W drodze powrotnej ewakuowano nim dzieci i kobiety z obszarów dotkniętych wojną.

zbliżenie na dziewczynkę spoglądającą przez okno
Autor: Getty Images

Jak poinformował wiceszef MSWiA Błażej Poboży, decyzją ministra Mariusza Kamińskiego pociąg nie ograniczył się tylko do ćwiczeń. Zabrano nim 250 kobiet i 350 dzieci – ewakuowanych obywateli Ukrainy. Szef Szpitala Narodowego dr Artur Zaczyński był obecny w pociągu, do którego w pierwszej kolejności trafią ranni.

Część pasażerów opuściła pojazd w Lublinie i Przemyślu, reszta trafiła bezpośrednio do Warszawy. Pociąg będzie mógł przewozić z Ukrainy 160 rannych, w tym 80 w pozycji leżącej. W pojeździe będzie można zastosować tlenoterapię.

Zaplanowano, że pociąg będzie zatrzymywać się na stacji Warszawa Olszynka Grochowska, na której będą oczekiwać karetki CSK MSWiA oraz karetki wojskowe. Na sobotniej konferencji prasowej w Przemyślu, szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że pociąg będzie zabierał rannych z ukraińskich Mościsk do Warszawy, gdzie będą diagnozowani w szpitalu tymczasowych zorganizowanym przez CSK MSWiA na PGE Narodowym i trafią do odpowiednich, specjalistycznych placówek z listy przygotowanej przez resort zdrowia.