Planujesz wakacje w Turcji? O tym trzeba wiedzieć przed wyjazdem [LISTA]

2024-06-22 6:04

Turcja jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych wśród Polaków. Piękne widoki, pyszne jedzenie i dobre ceny przyciągają wielu turystów. Jednak jest kilka zdrowotnych rzeczy, o których powinniśmy pamiętać, zanim wybierzemy się na wymarzoną wycieczkę.

Planujesz wakacje w Turcji? O tym trzeba wiedzieć przed wyjazdem [LISTA]
Autor: fot. Getty Images Planujesz wakacje w Turcji? O tym trzeba wiedzieć przed wyjazdem [LISTA]

O tym pamiętaj przed wyjazdem. Ważne informacje przed tureckimi wakacjami

Turcja stała się popularnym kierunkiem turystycznym wśród Polaków. Większość osób wie już, że aby wjechać do tego kraju, potrzebujemy wyłącznie dowodu osobistego, jeśli jedziemy w celach wyłącznie turystycznych i tranzytowych na okres nie dłuższy niż 90 dni.

1. Telefony alarmowe

Zanim jednak wybierzemy się na wymarzone wakacje, jest kilka kwestii, o których powinniśmy pamiętać. Przede wszystkim ważne są telefony alarmowe. Jeśli potrzebujemy: pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, policji, żandarmerii czy zarządzania kryzysowego możemy spokojnie zadzwonić na numer 112. Pod nim z pewnością otrzymamy potrzebną nam pomoc.

2. Służba zdrowia w Turcji

Zwracamy również uwagę, że służba zdrowia w Turcji, jest w znacznym stopniu prywatna. Sama wizyta u lekarza, bez jakichkolwiek zabiegów może kosztować od 100 dolarów w górę. Cena za dzień pobytu w szpitalu zaczyna się od 500 dolarów. Same zabiegi również są bardzo drogie. Zaleca się więc wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca ubezpieczenia, które pokryje wydatki w wysokości przynajmniej 50 tysięcy euro. 

Zaznaczamy jednak, że szpitale w mniejszych miejscowościach mogą nie honorować umów z ubezpieczycielem. Wówczas wystarczy wziąć fakturę i wystąpić następnie do ubezpieczyciela po zwrot kosztów.

Podstawowe polisy często nie pokrywają kosztów hospitalizacji jeśli do wypadku doszło wskutek uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub zdarzenie powstało na skutek nietrzeźwości osoby ubezpieczonej.

Wakacyjne kierunki z Bydgoszczy! Turcja, Grecja, Paryż, all inclusive. Znamy ceny!

3. Szczepienia

Przed wyjazdem do Turcji co prawda nie ma konieczności wykonania żadnych szczepień. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca jednak zaszczepienie się przeciwko żółtaczce. W razie poważniejszych zabiegów medycznych może się bowiem okazać, że będziemy zobowiązani przedstawić zaświadczenie o zaszczepieniu.

4. Wwóz leków

Jeśli chodzi o wwóz leków na terytorium Turcji, również powinniśmy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Na przejściu granicznym może się okazać, że będziemy musieli okazać zaświadczenie od lekarza lub receptę, przetłumaczone na j. turecki i poświadczone przez tureckiego konsula w Polsce. Dotyczy to również leków, które w Polsce można kupić bez recepty. Ma to na celu pokazanie miejscowym organom, że lek jest konieczny oraz że przewozimy go na własny użytek.

5. Niebezpieczne zwierzęta

W Turcji żyje wiele gatunków węży, a niektóre z nich są jadowite. Choć zazwyczaj można je spotkać na stepach i w górach, to tak naprawdę występują bez wyjątku w każdym regionie. 

W Turcji musimy również uważać na skorpiony, choć pojawiają się one w centralnej, południowej i południowo-wschodniej Turcji. Oprócz tego, w pobliżu syryjskich stepów widywane są również tarantule. Władze zwracają również uwagę na stada bezpańskich psów, od których lepiej trzymać się będzie z daleka.

Sonda
Gdzie wybierasz się na wakacje?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki