Odkryto nowy wariant wirusa Hendra. Czy jest zagrożeniem dla ludzi?

2022-04-20 10:53

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Emerging Infectious Diseases potwierdza wykrycie nowego wariantu wirusa Hendra (HeV-g2). Ten rzadki odzwierzęcy wirus może być przenoszony na ludzi. Jak podaje WHO, objawy zakażenia w większości przypadków przypominają grypę, ale mogą też okazać się śmiertelne.

Odkryto nowy wariant wirusa Hendra. Atakuje zwierzęta i może przenosić się na ludzi
Autor: Getty Images

Pierwszy odnotowany wybuch choroby związany z wirusem nastąpił w 1994 roku na przedmieściach Brisbane w Hendra w Australii. Wówczas epidemia dotyczyła 21 koni wyścigowych i dwóch przypadków zakażenia u ludzi. Do lipca 2016 roku zgłoszono 53 przypadki choroby, które dotyczyły łącznie 70 koni. Wśród ludzi potwierdzono zaledwie 7 przypadków, z których wszystkie u osób mających bliski kontakt z chorymi zwierzętami.

Co istotne, wszystkie znane przypadki ograniczały się do Australii, a dokładniej do jej północno-wschodniego wybrzeża. Badania wykazały, że naturalnym gospodarzem wirusa Hendra nie są konie, a nietoperze owocożerne z rodziny Pteropodidae, zwane latającymi lisami.

Wykrycie nowego wariantu wirusa budzi obawy o ryzyko jego rozprzestrzeniania i kolejnych zakażeń wśród ludzi.

Naukowcy odkryli nowy wariant wirusa Hendra

Nowe badanie wskazuje na odkrycie wirusa w Australii u konia, który zmarł po ciężkiej chorobie, a także u nietoperzy. Naukowcy wykryli obecność nowego wariantu HeV-g2 w moczu zwierząt, co w opinii ekspertów rozszerza potencjalne ryzyko geograficzne, jakie stanowi wirus, ponieważ nietoperze mogą działać jako rezerwuar i przenosić wirusa na duże odległości.

Analizy naukowców przeprowadzone we współpracy specjalistów z różnych australijskich instytucji, dotyczyło rozlania się wirusa HeV na jednego konia w Nowej Południowej Walii. Początkowo wynik testu był ujemny, dopóki nie został zaktualizowany o nowy wariant wirusa zwany HeV-g2.

Badacze porównali dane z próbkami moczu pobranymi od latających lisów. Okazało się, że odmiana wykazała prawie stuprocentowe podobieństwo, co wskazuje, że wirus prawdopodobnie wykonał skok międzygatunkowy.

Choroby przenoszone przez zwierzęta

Objawy i leczenie wirusa HeV

Symptomy związane z zakażeniem wirusem Hendra u ludzi mają różne nasilenie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że obejmują klasyczne objawy łagodnej choroby grypopodobnej, po neurologiczne i śmiertelne dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Nie istnieją specyficzne metody leczenia ludzkich przypadków zakażenia wirusem Hendra. Głownie prowadzi się intensywną opiekę podtrzymującą, choć obecnie badane są terapie przeciwciałami monoklonalnymi. Najskuteczniejszą metodą dostępną w celu zwalczania wirusa Hendra jest szczepionka dla zwierząt.

Wyraźne ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa

Szczepienie zapobiega rozprzestrzeniania się wirusa przez konie, czyli najczęstszej drogi zakażania u ludzi. Naukowcy odkryli, że nowy wariant wirusa był obecny u wielu gatunków nietoperzy we wszystkich porach roku, co sugeruje, że odmiana może być powszechna w tych populacjach. To stwarza wyraźne ryzyko rozprzestrzenienia się wariantu HeV-g2, dlatego musi być ściślej monitorowany, by poprawić wytyczne dotyczące opieki nad zwierzętami, a w związku z tym – zapobieganiu przypadków wirusa u ludzi.

Autorzy opublikowanego badania wyrażają nadzieję, że uda stworzyć się nowy, bardziej kompleksowy system diagnostyczny, szczególnie ze względu na brak dostępnych opcji leczenia w przypadku rozprzestrzenienia się wirusa u ludzi.

W opinii naukowców opracowanie panelu narzędzi diagnostycznych znacznie poprawiłoby zdolność do prognozowania ryzyka rozprzestrzeniania się, zarządzania bezpieczeństwem biologicznym i zapewniania wskazówek właścicielom koni, weterynarzom i innym zainteresowanym stronom.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki