Od powikłania cukrzycy po raka. Badanie łez pozwoli skutecznie wykrywać choroby

2022-07-21 12:50

Już niedługo do diagnozowania chorób posłużą łzy. Nowe badanie wykazało, że identyfikacja biomarkerów różnych schorzeń będzie możliwa dzięki ich analizie. Technologia jest nieinwazyjna i wymaga zaledwie jednej łzy. Autorzy innowacyjnego rozwiązania przewidują, że w przyszłości pacjent podczas wizyty u lekarza będzie w stanie poznać stan swojego zdrowia.

Od powikłania cukrzycy po raka. Badanie łez pozwoli skutecznie wykrywać choroby
Autor: Getty Images

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Wenzhou w Chinach stworzyli system - iTEARS - dzięki któremu można będzie diagnozować choroby za pomocą łez. System izoluje egzosomy, czyli małe pęcherzyki zewnątrzkomórkowe, których analizy pozwalają ekspertom wykrywać oznaki różnych schorzeń. Egzosomy mają zwykle od 30 do 150 nanometrów, co oznacza, że są znacznie mniejsze niż większość znanych bakterii.

Badanie opublikowane w czasopiśmie "ACS Nano" wykazało, że analiza zawartości tych niewielkich pęcherzyków, pozwala uzyskać cenne informacje o zdrowiu danej osoby. Na przykład obecność konkretnego białka może być oznaką danej choroby.

Na czym polega badanie łez?

Wcześniej możliwe było izolowanie i analizowanie egzosomów z próbek osocza krwi lub moczu, jednak nowe badanie po raz pierwszy dotyczy łez. Dzięki opracowanemu systemowi grupa badaczy była w stanie skutecznie odróżnić osoby zdrowe od pacjentów cierpiących np. na zespół suchego oka.

W ciągu zaledwie 5 minut udało się przeanalizować ponad 400 różnych rodzajów białek z pęcherzyków znajdujących się w łzach. Eksperci na podstawie analizy egzosomów byli w stanie rozpoznać objawy retinopatii cukrzycowej. To częste i niebezpieczne powikłanie cukrzycy, które powoduje uszkodzenie części oka.

Autorzy analiz twierdzą, że to dopiero początek, a system, który stworzyli, będzie mógł być wykorzystywany także do diagnozowani innych stanów, które nie wpływają bezpośrednio na wzrok np. nowotworów. Już wcześniejsze analizy naukowe wykazywały, że niektóre biomarkery znajdujące się we łzach mogą wskazywać na rozwój raka piersi.

Poradnik Zdrowie: Żyję z rakiem piersi

Badanie a inne choroby

Naukowcy twierdzą, że w przyszłości dzięki poprawkom i dopracowaniu systemu, chorzy będą mogli podczas konsultacji z lekarzem i uronieniu zaledwie jednej łzy, wiedzieć, na co chorują. Eksperci podkreślają: "Tworzymy iTEARS, aby rozszyfrować tajemnice choroby, ujawniając obiecującą rolę egzosomów łez w klasyfikacji chorób i monitorowaniu chorób oczu i innych chorób, takich jak choroby neurodegeneracyjne i nowotwory".

Autorzy badań dodają: "Przewidujemy, że iTEARS na bazie łez będzie alternatywnym narzędziem testowym w punkcie opieki".