Od 3 godzin do 7 dni. Tyle przetrwa wirus - mamy nowe dane!

2020-04-08 8:49
Ile przetrwa wirus
Autor: Getty Images

Zastanawiasz się, czy możesz przynieść wirusa do domu? Owszem, możesz! Co więcej - on już tam zostanie! Od kilku godzin do nawet kilku dni. Na szczęście bardzo łatwo się go pozbyć.

Dotychczasowe badanie amerykańskich naukowców na temat stabilności koronawirusa w środowisku opublikowane w marcu w czasopiśmie "Nature" wykazało, że może on pozostać zakaźny na niektórych powierzchniach od kilku godzin do nawet kilku dni. Teraz ukazały się badania naukowców z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych oraz Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom na temat tego, jak wirus zachowuje się w warunkach domowych.

Ile koronawirus pozostaje zakaźny w temperaturze 23 st. C?

Naukowcy przetestowali kilka różnych powierzchni:

- stal nierdzewna - nawet do 7 dni, ale można go łatwo zlikwidować odrobiną domowego środka dezynfekującego

- szkło i banknoty - do 4 dni;

- drewno i tkaniny - do 2 dni;

- papier i bibuła - mniej niż 3 godziny.

Na szczęście badania wykazały, że na wszystkich powierzchniach stężenie wirusa z czasem dość szybko spadało. Naukowcy podkreślili, że wyniki niekoniecznie odzwierciedlają potencjał do zainfekowania z przypadkowego kontaktu, ponieważ obecność wirusa w badaniu została wykryta na narzędziach laboratoryjnych, a nie na dłoniach, jak to najczęściej bywa w rzeczywistości.

Ile koronawirus może przetrwać na różnych powierzchniach?
Autor: Mariusz Sawicki

Możliwe też, że puszki i opakowania z żywnością zawierają wystarczającą ilość żywego wirusa, aby spowodować infekcję, ale dokładne ryzyko nie zostało jeszcze określone. Jak podkreślają autorzy badań - mycie rąk to wciąż najlepszy sposób ochrony przed wirusem.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.