Objawy zakażenia Omikronem. Te symptomy powinny skłonić do zrobienia testu [LISTA]

2022-01-14 8:44

Lekarze i naukowcy ostrzegają, że wariant Omikron jest dużo bardziej zaraźliwy, niż dominujący dotąd wariant Delta koronawirusa. Wariant ten może jednak dawać nieco inne objawy, niż te, do których już się przyzwyczailiśmy. Co zatem powinno skłonić do wykonania testu na COVID-19?

Objawy zakażenia Omikronem. Te symptomy powinny skłonić do zrobienia testu [LISTA]
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jakie są objawy zakażenia Omikronem?
  2. Wariant Omikron - kiedy zrobić test na COVID-19?
Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Wariant Omikron wykryto 11 listopada w Botswanie. Kilka dni później potwierdzono jego obecność u pacjentów w RPA, Hongkongu, Australii, Izraelu. Pierwszy przypadek zakażenia tym wariantem w Polsce wykryto 16 grudnia u obywatelki Lesotho. Z każdym kolejnym dniem przybywa nowych przypadków infekcji.

Z badań wynika, że Omikron jest jak dotąd najbardziej zakaźnym wariantem koronawirusa. Nie wydaje się jednak tak śmiercionośny - prawdopodobnie dlatego, że ma tendencję do pozostawania w górnych drogach oddechowych, nie zaś w płucach. 

Jakie są objawy zakażenia Omikronem?

To, czy objawy Omikronu różnią się w istotny sposób od objawów zakażenia wariantem Delta sprawdzili statystycy badania ZOE COVID Study, w którym gromadzone są dane osób chorujących już na COVID-19. Badacze przeanalizowali dane z Londynu, dotyczące objawów zakażenia Omikronem zarejestrowanych w aplikacji i porównali je następnie z danymi nt. objawów zarejestrowanych w okresie, gdy dominował wariant Delta. Okazało się,  że tylko połowa osób zakażonych koronawirusem zgłosiła klasyczne trzy objawy infekcji, takie jak gorączka, kaszel, utrata węchu lub smaku.

Obecnie zdaniem naukowców najczęstsze objawy zgłaszane przez zakażonych wariantem Omikron to:

  • Katar
  • Ból głowy
  • Zmęczenie (łagodne lub ciężkie)
  • Kichanie
  • Ból gardła
  • Ból mięśni

Stosunkowo często chorzy zgłaszali również utratę apetytu i mgłę mózgową. Rzadko natomiast raportowane były takie objawy, jak utrata węchu i smaku oraz duszności.

Wariant Omikron - kiedy zrobić test na COVID-19?

Wariant Omikron daje objawy podobne do objawów przeziębienia. Dotychczasowe obserwacje sugerują, że u większości chorych, szczególnie zaszczepionych, infekcja ma łagodny przebieg. Tym niemniej jednak zdarzają się przypadki ciężkich zachorowań, a nawet zgonów.

Prof. Tim Spector, epidemiolog z King's College w Londynie i główny naukowiec ZOE COVID Study w wypowiedzi dla The Guardian powiedział, że w przypadku większości ludzi zakażenie Omikronem będzie bardziej przypominało zwykłe przeziębienie, poczynając od bólu gardła, kataru i bólu głowy. Dlatego test na COVID-19 powinien obecnie wykonać każdy, kto zaobserwuje u siebie takie objawy.

Zdaniem badaczy pomoże to ograniczyć przekazywanie wirusa i zmniejszy ryzyko zakażenia innych osób, zwłaszcza tych, które mają obniżoną odporność, np. z powodu choroby przewlekłej. Część brytyjskich ekspertów sugeruje również, że szybki antygenowy test na COVID-19 powinny robić osoby bez objawów infekcji, które planują spotkać się ze znajomymi czy rodziną.