Nowe restrykcje: obowiązek szczepień i kary dla niezaszczepionych powyżej 50. r.ż.

2022-02-01 10:31

Kary dla niezaszczepionych, obowiązek szczepień osób powyżej 50. roku życia czy wymóg posiadania przepustki covidowej w wielu miejscach – to propozycje włoskich decydentów na walkę z pandemią COVID-19.

zbliżenie na starszą kobietę w masce
Autor: Getty Images

Włoski rząd wprowadza mechanizm jednorazowego karania niezaszczepionych mających powyżej 50. roku życia. Wieloetapowy pomysł rozpoczyna sporządzenie wykazu osób z tej grupy wiekowej, które dotąd nie przyjęły szczepienia. Szacuje się, że ta grupa może liczyć prawie 1,7 miliona ludzi.

Agencja Podatkowa na podstawie przygotowanych list będzie wymierzać kary, po uprzednim przesłaniu listu z informacją o tym, że z powodu niezaszczepienia grozi mu grzywna. Zgodnie z procedurą wezwanie do zapłaty kary zostanie przysłane w ciągu 6 miesięcy, jednak po 10 dniach od otrzymania listu, odbiorca może przedstawić w lokalnym oddziale służby zdrowia zaświadczenie lekarskie, na podstawie którego został zwolniony ze szczepienia.

Co więcej, do sklepów z wyjątkiem placówek z artykułami pierwszej potrzeby, można wejść tylko z przepustką covidową wystawioną na podstawie szczepienia, wyzdrowienia bądź testu. Właściciele sklepów nie mają obowiązku przeprowadzania kontroli i sprawdzania tzw. Green Pass u wszystkich klientów, ale mogą prowadzić wyrywkowe kontrole. Taka przepustka będzie wymagana także w księgarniach, bankach czy na poczcie.

Zwolnionymi punktami sprzedaży, które są wyłączone z obowiązku posiadania przepustki, są sklepy spożywcze i supermarkety, apteki, salony optyczne i punkty z pokarmem dla zwierząt.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19