Medyk zakażony Omikronem daje rady na Twitterze. 5 ważnych lekcji dla każdego

2022-01-19 10:11

Dr Faheem Younus to specjalista, który na co dzień ma kontakt z pacjentami chorymi na COVID-19. W styczniu sam zachorował, zakażony wariantem Omikron. Teraz za pośrednictwem Twittera daje wskazówki innym. To lista prostych lekcji, z których każdy z nas może skorzystać.

zaciemniona szpitalna sala
Autor: Getty Images

- Wiadomości osobiste: Omikron mnie dopadł – zaczyna medyk na swoim profilu na Twitterze. Lekarz stworzył 5 prostych wskazówek, które mogą okazać się pomocne dla innych.

Lekcja nr 1: maseczki działają

Pierwszą ważną lekcją, z jaką dzieli się dr Younus, jest fakt, że maseczki skutecznie chronią nas przed zakażeniem. - Byłem wśród pacjentów z COVID ponad 1000 razy w ciągu około 2 lat i nie zaraziłem się z dzięki maskom – informuje specjalista.

Jednak w ciągu 2 dni przebywał podczas spotkania rodzinnego, na którym nie używano masek – tak właśnie doszło do zakażenia. Dzisiaj lekarz wskazuje, by nosić, jeśli to możliwe maseczki N95 lub KN95.

Lekcja 2: szczepionki działają

Kolejną ważną nauką płynącą z doświadczeń związanych z zakażeniem jest to, że booster szczepienia jest skuteczny i „spełniła swoje zadanie, gdy pacjent wraca do pracy po 5 dniach”.

Oczywiście lekarz nie zapomina o maseczce, ale jak słusznie zauważa, dzięki szczepieniom może dzielić się swoją historią za pomocą portalu społecznościowego, a nie być hospitalizowanym w szpitalu, gdzie mógłby walczyć o życie. - Dziękuję szczepionkom. Dziękuję Bogu – napisał.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Lekcja nr 3: praktykuj to, co głosisz

W tej lekcji medyk podkreśla, jak ważne jest to, żeby trzymać się zaleceń, które przekazuje swoim pacjentom. Zdaniem eksperta leczenie objawowe w jego przypadku wystarczyło, więc nie było konieczności stosowania „przeciwciał monoklonalnych, sterydów, antybiotyków czy paxlovidu”.

Lekarz zwraca także uwagę na popularne metody stosowane najczęściej przez przeciwników szczepień takie jak przyjmowanie „iwermektyny, hydroksychlorochiny, cynku”. - Protokoły dla ciężkiej choroby są inne — podsumował.

Lekcja nr 4: pamiętaj o śmierci

- COVID, czy nie COVID, często myśl o własnej śmiertelności – przypomina w tej lekcji specjalista. Często zapominamy o tym, że ryzykowne decyzje, zaniedbania mogą doprowadzić nas do śmierci, a dzięki świadomości o tym, że jesteśmy nieśmiertelni, możemy podejmować lepsze decyzje, a przede wszystkim dobre dla nas samych i naszego zdrowia.

Ekspert zwraca także uwagę na poważny problem związany z socjologicznym zjawiskiem, które polega na ślepym podążaniem za większością, np. w sytuacji, gdy młodzi ludzie narażają swoje życia, chcąc naśladować rówieśników, nawet gdy może okazać się to dla nich bardzo niebezpieczne. - Odporność stada jest dobra; mentalność stada jest zła – napisał.

Lekcja nr 5: poznaj swoją tolerancję ryzyka

Ostatnią, ale nie mniej ważną lekcją, z jaką dzieli się dr Younus, jest ocena ryzyka związana z naszymi działaniami. Specjalista podkreśla, że spotkanie rodzinne, na którym został zakażony, było dla niego ważne, ale wskazuje, że „twoja tolerancja na ryzyko może być inna”.

Dlatego przypomina o tym, by wzmacniać swój organizm przez szczepienia, noszenie maseczki. - Jeśli COVID cię dopadnie, prawdopodobnie całkowicie wyzdrowiejesz – zauważa. Lekarz podkreśla również, jak ważne jest działanie zgodnie z zaleceniami ekspertów. - Postępuj zgodnie z nauką, a potem podążaj za głosem serca – zakańcza.