Marcowa lista refundacyjna korzystna dla pacjentów chorych na raka. Dobre wiadomości dla kilku grup

2022-02-16 12:55

Za dwa tygodnie wejdzie w życie nowe obwieszczenie refundacyjne - jego projekt opublikowało już Ministerstwo Zdrowia. Na najnowszą, marcową listę refundacyjną trafiły tym razem nowe terapie przeciwnowotworowe, stosowane zarówno w leczeniu guzów litych, jak i chorób hematoonkologicznych. To odpowiedź na zgłaszane od lat oczekiwania środowiska pacjentów oraz ekspertów klinicznych.

Marcowa lista refundacyjna korzystna dla pacjentów chorych na raka. Dobre wiadomości dla kilku grup
Autor: Getty Images

Nowa lista refundacyjna zawiera dobre informacje dla kobiet z wczesnym HER2-dodatnim rakiem piersi, u których po leczeniu operacyjnym pozostała tzw. choroba resztkowa. Te chore od 1 marca 2022 roku będą miały dostęp do systemowego leczenia uzupełniającego, a dzięki temu szanse na ich całkowite wyleczenie znacząco wzrosną. Decyzją Ministerstwa Zdrowia refundowany będzie trastuzumab emtanzyny we wczesnym HER2-dodatnim raku piersi.

Korzystne wiadomości czekają także na chorych z rakiem prostaty - nowoczesne leczenie otrzymają ci pacjenci, u których nie wystąpiły jeszcze przerzuty. Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o udostępnieniu w tym wskazaniu trzech terapii – apalutamidu, darolutamidu oraz enzalutamidu.

Resort zdrowia zdecydował też o o kontynuacji zwiększania dostępności terapii dla pacjentów z nowotworami krwi. Do pierwszej linii leczenia szpiczaka plazmocytowego trafia lenalidomid, o co eksperci kliniczni oraz organizacje pacjentów zabiegali od lat. Ponadto, co szczególnie istotne w aktualnej sytuacji epidemicznej, pacjenci ze szpiczakiem otrzymają dostęp do daratumumabu podawanego podskórnie, co znacząco poprawi komfort ich leczenia.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

– Niezmiernie cieszę się z decyzji refundacyjnej, która umożliwi polskim pacjentkom korzystanie z terapii uzupełniającej w leczeniu HER2-dodatniego raka piersi. Dzięki niej rokowania kobiet, u których wcześniejsze leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów znaczenie się poprawią. Będą mogły zapomnieć o chorobie, a to bardzo ważne dla każdej pacjentki – aby miały poczucie, że choroba nie wróci. Tym bardziej, że HER2-dodatni rak piersi coraz częściej dotyka młode kobiety, przed którymi całe życie. Dziękuję wszystkim, którzy zabiegali o zmiany – lekarzom, przedstawicielom organizacji pacjentów i samym chorym – mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji Onkocafe Razem Lepiej i dodaje – równie istotne jest zwiększenie dostępu do terapii dla pacjentów z rakiem gruczołu krokowego. Od dawna pacjenci czekali na możliwość skorzystania z nowoczesnego leczenia na wcześniejszym etapie, przed wystąpieniem przerzutów. Dziękujemy także Ministerstwu Zdrowia za kontynuację zmian w leczeniu nowotworów krwi. Nowelizacja schematu leczenia refundowanego w szpiczaku to kolejna zmiana dowodząca szczególnego priorytetu tej dziedziny w polityce zdrowotnej państwa.

Pełna treść rozporządzenia dostępna jest w specjalnej zakładce na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz jako załącznik do obwieszczenia, który można znaleźć w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.