Luzowanie obostrzeń. Od 12 lutego wznowią działalność stoki narciarskie, lodowiska i baseny

2021-02-12 11:04

Od 12 lutego obowiązują częściowe luzowanie obostrzeń zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią rządu. Dowiedz się, jakie są nowe wytyczne!

Luzowanie obostrzeń. Wznowią działalność stoki narciarskie, lodowiska i baseny
Autor: Getty Images

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się w czwartek projekt noweli rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z panującą pandemią COVID-19. Nowe przepisy luzują obowiązujące obostrzenia.

Zgodnie z tym co przekazali przedstawiciele rządu na konferencji prasowej tydzień temu, zostają warunkowo otwarte:

 • baseny, 
 • korty tenisowe (na jednym nie może przebywać więcej niż pięć osób),
 • lodowiska (nie dotyczy to tych pod tzw. balonem),
 • boiska piłkarskie,
 • stoki narciarskie,
 • zewnętrzne boiska.

Wciąż zamknięte pozostają siłownie, kluby fitness i aquaparki. Obiekty te mogą prowadzić działalność leczniczą przeznaczoną dla pacjentów. Korzystać z nich mogą jeszcze tylko członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych.

Na mocy tego rozporządzenia zwolniono również z odbywania kwarantanny:

 • członków kadry narodowej polskich związków sportowych,
 • członków sztabu szkoleniowego,
 • lekarzy,
 • fizjoterapeutów,
 • sędziów powracających do Polski ze zgrupowań zagranicznych.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że ma to pozwolić na zachowanie niezbędnej ciągłości procesu szkolenia sportowcom przygotowującym się do tegorocznych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio. Ponadto regulacja umożliwia uczestniczenie w szkoleniu i współzawodnictwie zawodnikom Akademickiego Związku Sportowego.

Jak wynika z zasad sanitarnych zamieszczonych na rządowej stronie gov.pl, w ścisłym reżimie sanitarnym mogą działać m.in. sauny, salony masażu, solaria i salony odchudzające. 

Luzowanie obostrzeń w obszarze kultury i rozrywki

Od 12 lutego wznowić działalność mogą również kina, teatry, filharmonie i opery przy warunku podstawowym - wypełnieniu do 50% widowni i maseczkach. Hotele mogą również przyjmować gości zarówno tych w celach służbowych, jak i turystycznych. W obiektach może zostać udostępnione nie więcej niż 50 proc. pokoi., a z kolei hotelowa restauracja może wydawać jedzenie na wynos. Ponownie zostaną otwarte kasyna.

Działalność restauracji jest w dalszym ciągu ograniczona co najmniej do 28 lutego. Lokale mogą jedynie obsługiwać Klientów na wynos. Wciąż zamknięte pozostają dyskoteki, wesołe miasteczka, parki rozrywki i pokoje zagadek.

Rząd wprowadził te luzowania na „próbę”, a dokładnie na dwa tygodnie. Wszystko zależy od liczby zakażeń. Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, „jeśli ta liczba wzrośnie do 10 tys., to ograniczenia trzeba będzie przywracać”.

Czy hotele na Podhalu zostaną wyprzedane przez pandemię koronawirusa?
Sonda
Zrobisz to? Czy nie?