Lekarze: "Nie jesteśmy bogami, tylko zwykłymi ludźmi". Poruszający film

2021-12-03 14:39

Bycie lekarzem w czasach SARS-CoV-2 to nie lada obciążenie. Oczekiwania społeczeństwa i decydentów zarządzających pandemią wobec tej grupy zawodowej są ogromne. Wielu z nas zapomina o tym, że to tylko ludzie i jak każdy mają swoje życie prywatne, własne problemy.

Tomasz Kot w filmie Okręgowej Izby Lekarskiej
Autor: OIL

O tym chcieli przypomnieć lekarze warszawskiej Okręgowej Rady Lekarskiej przez zaledwie 3-minutowy film ukazujący pracę medyka podczas dyżuru na Oddziale Ratunkowym.

- To historia z emocjami, tęsknotą, czyli z tym, co trafia nam się na dyżurach. Życzliwością w stosunku do pacjentów. Z ogromnym stresem. Z wdzięcznością pacjenta. Niedopitą kawą. Ogromem papierologii – powiedział na konferencji prasowej Łukasz Jankowski, prezes OIL.

Obraz został wyreżyserowany przez Łukasza Palkowskiego, który był także reżyserem wielokrotnie nagradzanego filmu Bogowie. Podobnie i teraz – w medyków wcieli się ci sami aktorzy, którzy brali udział w filmowej produkcji o prof. Zbigniewie Relidze.

Film ukazuje ogrom zajęć, jakie lekarz ma do wykonania podczas typowego dyżuru. Od ratowania ludzkiego życia po uzupełnianie ogromu dokumentacji, a wszystko w towarzystwie pacjentów, którzy nie zawsze są mili.

Z drugiej strony to smutny obraz przepracowania, braku czasu nawet na jedzenie czy wykonania telefonu do bliskich. Film skłania do myślenia także przez ukazane emocje - smutek, obawy o pacjentów, z jakimi lekarze mają do czynienia podczas swojej pracy.

Pamiętajmy o tym, że bycie lekarzem w czasach pandemii to naprawdę duże wyzwanie.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?