Ile razy dziennie oddajesz mocz? Ta liczba powinna wzbudzić czujność

2023-09-25 13:52

Częste wędrówki do toalety są równie groźne, co zaburzenia związane ze zbyt rzadkim oddawaniem moczu. Dlatego jeśli w ciągu dnia wiele razy czujesz, że musisz iść siku, rozpocznij obserwację organizmu. Policz każdą mikację, a dowiesz się, czy masz do czynienia z częstomoczem.

Ile razy dziennie oddajesz mocz? Ta liczba powinna wzbudzić czujność
Autor: Fot. Getty Images

Częstomocz to problem wielu osób. Czasem w grę wchodzi zapalenie dróg moczowych, jednak przy tego typu schorzeniu pojawia się również dyskomfort w oddawaniu moczu, pieczenie a nawet ból. Natomiast samo bieganie do łazienki, by zrobić siku, bez dodatkowych dolegliwości także może zwiastować problemy zdrowotne. Jaka jest optymalna liczba wizyt w toalecie?

O czym świadczy kolor moczu?

Kiedy zaczyna się częstomocz? Policz wizyty w toalecie

Nawadnianie organizmu jest wyjątkowo ważne, natomiast dietetycy i lekarze podkreślają, że ważna jest nie tylko ilość płynów, ale również czas ich przyjmowania. Dlatego, aby nawodnić organizm, nawilżyć skórę i poprawić pracę narządów wewnętrznych nie należy pić dużej ilości wody za jednym zamachem.

Sekret tkwi w częstych i niewielkich dawkach. W ten sposób zamiast wydalać płyny, organizm stopniowo wchłania je zamiast tracić. Dlatego jeśli często robisz siku, to może być znak, że pijesz zbyt szybko i to wszystko. Niestety częstomocz jest także objawem różnych chorób.

W sytuacji, gdy w ciągu dnia sikamy częściej niż siedem razy, to warto udać się do lekarza. Natomiast kiedy w nocy musimy wstać co najmniej dwa razy, to znak, że mamy do czynienia z częstomoczem nocnym. 

Co oznacza częstomocz? To sygnał różnych schorzeń

Jeśli zaobserwujesz, że w ostatnim czasie dość często korzystasz z toalety, to może być to znak, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Jedną z przyczyn częstomoczu jest zbyt wysoki poziom cukru we krwi. W ten sposób organizm próbuje pozbyć się nadmiaru glukozy, dlatego, warto udać się na podstawową diagnostykę, czyli badania krwi, aby wykluczyć cukrzycę.

Kolejną przypadłością objawiającą się częstymi spacerami do toalety jest reaktywne zapalenie stawów. Wówczas można zaobserwować również zmiany w jamie ustnej czy na języku.

W przypadku mężczyzn oddawanie moczu więcej niż podana liczba powyżej może zwiastować problemy z prostatą. Natomiast kobiety dość często potrzebują wizyt w toalecie podczas ciąży, ponieważ rozrastająca się macica uciska pęcherz, jest to jednak zupełnie naturalne zjawisko.