GIF wycofuje kolejny lek: "Może stanowić zagrożenia dla zdrowia pacjenta"

2022-06-29 12:14

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu serii kolejnego leku. Tym razem chodzi o lek Angusta. Standardowe badanie stabilności wykazało zanieczyszczenie produktu, co uniemożliwia jego dalsze spożycie.

lek
Autor: Getty Images

GIF wycofuje lek Angusta

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego Angusta, zawierającego substancję czynną mizoprostol. 

Angusta - co to za lek?

Angusta to lek wspomagający wywołanie porodu. Mizoprostol należy do grupy prostaglandyn, które mają dwojakie działanie. Po pierwsze, rozluźniają szyjkę macicy, aby dziecko miało ułatwioną drogę w czasie porodu naturalnego. Po drugie, wywołują skurcze, które pomagają w wypchnięciu dziecka z macicy. 

Szczegóły wycofanego produktu

Angusta tabletki 25 mcg, 8 tabletek

numer serii: B26789,termin ważności: 30.09.2023 r.

Podmiot odpowiedzialny: Norgine B.V. z siedzibą w Holandii

Komunikat GIF

- W ramach działań zapobiegawczych Norgine B.V. zaproponowało wycofanie z obrotu serii B26789, przeznaczonej na rynek polski, wytworzonej z serii produktu luzem B26156. Mając na uwadze fakt, iż w chwili obecnej nieznana jest przyczyna wystąpienia wyniku poza specyfikacją dla nieznanego zanieczyszczenia oraz wpływ niezgodności na jakość produktu leczniczego oraz bezpieczeństwo jego stosowania, nie można wykluczyć, iż dalsze pozostawienie przedmiotowego produktu w obrocie może stanowić zagrożenia dla zdrowia pacjenta.

Poradnik Zdrowie: skurcze w ciąży