Etap pierwszy szczepień przeciw COVID-19: ważne zmiany dotyczące kolejności

Etap pierwszy szczepień przeciw COVID-19 zostanie podzielony na trzy części. O tym, że będzie korekta rozporządzenia dot. kolejności szczepień, poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Jak zatem na wyglądać kolejność w tym etapie szczepień?

Etap pierwszy szczepień przeciw COVID-19 ma ulec modyfikacji. Jak przekazał szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, w ostatnim czasie do ministerstwa zdrowia i KPRM wpłynęło wiele uwag i wniosków dotyczących ustalonej kolejności szczepień, m.in. ze strony Rady ds. Medycznych przez Premierze Mateuszu Morawieckim. - Szczególnie dużo takich wniosków dotyczyło preferencyjnego i właściwego potraktowania osób chorych na choroby przewlekłe – powiedział Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Premiera wyjaśnił, że w każdym procesie decyzyjnym mogą pojawić się błędy, które trzeba skorygować. - I dzisiaj korygujemy ten nasz błąd i przedstawiamy zweryfikowany i skorygowany etap pierwszy szczepień przeciw COVID-19. Dokonaliśmy, zgodnie z sugestiami Rady Medycznej (…), podziału etapu pierwszego na trzy części – zaznaczył minister.

Etap pierwszy szczepień po wprowadzeniu zmian

W etapie pierwszym szczepień w następującej kolejności zostaną zaszczepieni w:

  • części 1a - seniorzy powyżej 60 roku życia,
  • części 1b – osoby z chorobami przewlekłymi (m.in. chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach, dializowane); lista chorób przewlekłych ma znaleźć się w tzw. rozporządzeniu epidemicznym,
  • części 1c – nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych.

Jak zapowiedział Michał Dworczyk, wkrótce ma zostać zmienione rozporządzenie dotyczące szczepień przeciw COVID-19. - Utrzymana zostaje możliwość wcześniejszego szczepienia. Osoby takie muszą zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego po skierowanie na szczepienie i wówczas mogą otrzymać zabieg wcześniej - dodał.

W pomoc przy rejestracji seniorów, jak powiedział szef KPRM, włączy się Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Zwrócił się do seniorów, by w większym niż dotychczas zakresie korzystali z bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień. - Ten sposób jest bardziej bezpieczny i prostszy do rejestracji – podkreślił Michał Dworczyk.

Źródło: PAP

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]

qz-joj9-vbGD-tjac

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE