Darmowe diety od NFZ coraz popularniejsze. Jak otrzymać jadłospis?

2023-01-19 13:03

Na portalu Diety NFZ, Narodowy Fundusz Zdrowia promuje zdrowe nawyki żywieniowe, a także wspiera osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi w wyborze właściwie skomponowanego menu. Mało kto wie, że dostępne materiały są całkowicie bezpłatne. Jak otrzymać do nich dostęp?

Darmowe diety od NFZ coraz popularniejsze. Jak otrzymać jadłospis?
Autor: Getty Images Odpowiednia dieta jest kluczowa dla zdrowia i wspomaga leczenie niektórych chorób przewlekłych.

Spis treści

 1. Diety od NFZ – jak z nich skorzystać?
 2. Dieta NFZ – przykładowy jadłospis
 3. Zasady diety DASH

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował portal internetowy, dzięki któremu całkowicie za darmo można skorzystać z diet opracowanych przez specjalistów. Po założeniu konta możemy wygenerować wybrany jadłospis.

Dieta, którą można leczyć zespół SIBO

Diety od NFZ – jak z nich skorzystać?

Diety Narodowego Funduszu Zdrowia dostępne są na dedykowanej stronie projektu www.diety.nfz.gov.pl. By móc skorzystać z opracowanych przez specjalistów diet, należy wejść na portal, zarejestrować się w serwisie i utworzyć darmowe konto. W zamian użytkownik otrzymuje szczegółowy jadłospis na 14 dni. Każdy dzień składa się z pięciu posiłków: śniadania, II śniadania, obiadu, podwieczorka i kolacji.

By wybrać właściwą kaloryczność diety należy obliczyć swój wskaźnik BMI. W tym celu należy podać: płeć, wiek, wzrost, masę ciała oraz aktywność fizyczną. Po uzupełnieniu wszystkich danych wyliczony zostaje wskaźnik BMI oraz minimalna kaloryczność dzienna.

W portalu znajdziemy aż dziesięć planów żywieniowych opartych na diecie DASH np. classic, cukrzyca, Hashimoto, nadciśnienie czy rodzina. Po wybraniu wariantu diety, która nas interesuje otrzymujemy 14 dniowy plan żywieniowy.

Kalkulator BMI

kobieta
mężczyzna
dziecko
BMI dziecka
Normy BMI stosujemy dla dorosłych.
Do sprawdzenia prawidłowej wagi (a także wzrostu i obwodu głowy) dzieci do lat 18 używane są siatki centylowe, określające czy dziecko rośnie proporcjonalnie do wieku.

Dieta NFZ – przykładowy jadłospis

Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia dostępne są przykładowe, trzydniowe diety, z którymi można się zapoznać bez konieczności zakładania konta. Wystarczy wybrać plan żywieniowy, który nas interesuje i pobrać przykładowe menu. Znajdziemy w nim nie tylko propozycje dań, ale również czas przygotowania i kaloryczność każdego z nich.

Dieta: DASH Classic, kaloryczność dzienna: 1800 kcal

Dzień 1

 • Śniadanie – kakaowa owsianka z żurawiną i jabłkiem
 • II śniadanie – sałatka owocowa z twarogiem
 • Obiad – kurczak duszony w marchewce i pomidorach
 • Podwieczorek – budyń truskawkowo-jaglany
 • Kolacja – spaghetti ogórkowe z kaszą

Dzień 2

 • Śniadanie – omlet z indykiem i warzywami + grzanka z masłem z awokado
 • II śniadanie – owsianka gruszkowa
 • Obiad – dorsz z kiszoną kapustą i ziemniakami
 • Podwieczorek – jogurt z posypką
 • Kolacja – warzywa zapiekane z serem feta

Dzień 3

 • Śniadanie – gryczanka z kiwi i prażonym słonecznikiem
 • II śniadanie – egzotyczny koktajl z jarmużem
 • Obiad – makaron z brokułem i serem feta
 • Podwieczorek – tost z serem mozzarella i figą
 • Kolacja – placki cukiniowe

Zasady diety DASH

Dieta DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia) jest uniwersalna oraz posiada udowodnione właściwości prozdrowotne. Została uznana za jedną z najzdrowszych diet na świecie. Stosowanie diety DASH pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, pomaga w walce z wysokim poziomem cholesterolu we krwi, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, a także sprzyja wydłużeniu życia.

Dieta DASH obfituje w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, czy nasiona roślin strączkowych. Zgodnie z zaleceniami należy spożywać mniejsze ilości soli, a większe nieprzetworzonego jedzenia. Kluczową rolę odgrywa spożywanie produktów przyczyniających się do uregulowania ciśnienia oraz tych bogatych w błonnik, który usprawnia trawienie, zapobiega wysokiemu stężeniu glukozy we krwi i obniża stężenie cholesterolu.

Będąc na diecie DASH nie trzeba rezygnować z nabiału, który dostarcza organizmowi wapnia niezbędnego do budowy kości i prawidłowego funkcjonowania układu krążenia. Z codziennego menu należy wyeliminować białe pieczywo, czy słodkie ciasta.