Adam Ferency gorzko o walce z nałogiem. „Nie chcę zdechnąć z powodu alkoholizmu”

2023-11-20 11:08

Znany i lubiany aktor, Adam Ferency, przyznał w szczerym wywiadzie, że jest uzależniony od alkoholu. Choroba alkoholowa działała destrukcyjnie na jego życie zawodowe i rodzinne. Chociaż alkoholizm jest nieuleczalnym problemem, Adam Ferency stara się wytrwać w abstynencji. W wywiadzie wspomniał też o tym, co szczególnie go motywuje do trzeźwości i czego z przeszłości się wstydzi.

Adam Ferency gorzko o walce z nałogiem. „Nie chcę zdechnąć z powodu alkoholizmu”
Autor: TOMASZ RADZIK SE / EAST NEWS Adam Ferency gorzko o walce z nałogiem. „Nie chcę zdechnąć z powodu alkoholizmu”

Adam Ferency przyznał się do alkoholizmu

Adam Ferency, polski aktor, lektor i reżyser, znany widzom choćby z serialu 07 zgłoś się czy Pułkownika Kwiatkowskiego, już nie ukrywa, że walczy z chorobą alkoholową. O tym, że Ferency pije, od dawna mówiono w kuluarach.

Aktor, który w październiku skończył 72 lata, długo nie przyznawał się – przed sobą i przed innymi – że ma problem z alkoholem. Mimo że tajemnicą poliszynela był fakt, że nadużywa alkoholu, Adam Ferency, podobnie jak wielu uzależnionych, długo negował swój alkoholizm.

Przed śmiercią wypił LITR WÓDKI Znani których ZNISZCZYŁ alkohol l Niezapomniani

Aktor Adam Ferency pijany na spotkaniu z fanami

W wywiadzie na łamach Onetu Adam Ferency wspominał m.in. incydent sprzed dwóch lat, kiedy to na spotkanie z fanami przybył kompletnie pijany. Mówił bełkotliwie i niewyraźnie. Wbrew intencji spotkania, poruszał tematy polityczne. Nawoływał, aby ludzie nie głosowali na Jarosława Kaczyńskiego.

Choć i dziś Ferency nie stroni od merytorycznej krytyki byłego już obozu władzy i zachowania prominentnych polityków po wyborach, jednak nie był zadowolony ze wspomnianego pijackiego incydentu.

Aktor przyznał też, że bywało, że nie mógł jechać swoim samochodem z powodu upojenia. Jego stan rzutował na postrzeganie w branży filmowej i teatralnej.

- Na pewno część osób myślała, że z Ferencym będą problemy, że przyjedzie na plan pijany, spóźniony, że nie nauczy się tekstu – przyznawał Adam Ferency w rozmowie z Dawidem Dudko.

Adam Ferency walczy z nałogiem

Jak podkreślił Adam Ferency, w końcu podjął niełatwą decyzję o walce z nałogiem - i stara się w tej walce wytrwać: - Mówię do lustra: jestem alkoholikiem, który w wieku 72 lat ciągle pracuje – powiedział.

Przy okazji wyznał też, że „Całe życie piłem”. Jako czynniki, które pomagają mu wytrwać w abstynencji, wymienił rodzinę i pracę. - Nie chcę zdechnąć z powodu alkoholizmu – powiedział Adam Ferency.

Alkoholizm w Polsce - dane, statystyki, zgony

Alkoholizm to jeden z głównych problemów zdrowotnych w Polsce. Statystycznie uzależnionych od alkoholu może być nawet 5 proc. Polaków. Około 10 proc. Polaków pije w sposób tzw. ryzykowny. Każdego roku rośnie ilość wypijanego w Polsce alkoholu.

CZYTAJ TEŻ: Coraz więcej zgonów po alkoholu. Polacy w europejskiej czołówce

Pod względem liczby zgonów powodowanych alkoholem, Polska jest na drugim miejscu w Europie, przekraczając prawie trzykrotnie europejską średnią. W ostatniej dekadzie ten odsetek wzrósł dwukrotnie.