5 sygnałów, że to może być guz mózgu. Nigdy ich nie bagatelizuj

2022-06-15 17:59

Ból głowy to jeden z wielu sygnałów ostrzegawczych, jaki wysyła nam organizm, kiedy woła o pomoc. Może świadczyć o podstępnej chorobie, jaką jest guz mózgu. W wielu przypadkach nie daje on na początkowym etapie żadnych objawów. Zmiana może nawet nie ujawniać się przez kilka lat. Wraz z zaawansowaniem guza mózgu pojawiają się dolegliwości w zależności od jego umiejscowienia. Jakie objawy guza mózgu powinny wzbudzić naszą czujność?

Objawy guza mózgu
Autor: Getty Images

Guzem mózgu określane są zarówno nowotwory, jak i inne obce dla mózgu struktury, których powstanie i rozwój powoduje wzrost ciasnoty śródczaszkowej. Może rozwinąć się jako nowotwór pierwotny, ale znacznie częściej ma charakter wtórny, czyli związany jest z przerzutami komórek nowotworowych z innych narządów. Wtórny guz mózgu cechuje duża różnorodność, a towarzyszące mu objawy zależne są od jego lokalizacji. W przypadku, gdy zmiana szybko się rozszerza, może dojść między innymi do problemów z funkcjonowaniem układu nerwowego, zaburzenia widzenia, zaburzenia świadomości czy omdleń.

Amerykańska organizacja American Cancer Society podaje, że ryzyko zachorowania na nowotwór mózgu w ciągu całego życia jest bardzo rzadkie – wynosi mniej niż 1 proc. Mimo wszystko warto być czujnym na to, kiedy organizm wysyła niepokojące sygnały. Jest to niezwykle ważne, tak samo jak w przypadku wielu innych chorób liczy się czas. Im wcześniej guz mózgu zostanie zdiagnozowany, tym łatwiejsze będzie jego leczenie.

Poradnik Zdrowie: osłabienie

5 objawów guza mózgu. Zwróć na nie uwagę 

Wymieniamy pięć typowych objawów guza mózgu, których nie warto bagatelizować. Są to oznaki, mówiące, że dzieje się coś złego w organizmie.

Napady padaczki

Napady padaczki, co prawda są najczęściej kojarzone z epilepsją, mogą być jednak jednym spośród pierwszych objawów, że w mózgu rośnie guz. Jak pokazują dane szacunkowe, co najmniej 50 proc. osób z guzem mózgu doświadczyła minimum jednego napadu padaczki. Zazwyczaj towarzyszą temu nudności, wymioty i ból głowy. Pojawienie się tego typu objawu zawsze warto skonsultować z lekarzem.

Ból głowy

Guz mózgu objawia się bólem głowy, tylko że nie każdy z nich może zwiastować chorobę. Jeśli w miarę upływu czasu ból głowy pojawia się coraz częściej i staje się bardziej intensywny, to może być to powód do niepokoju. Dość często zdarza się tak, że gdy guz naciska na nerwy i naczynia krwionośne w mózgu, przez co ból głowy przybiera na sile i nie chce ustępować.

Zaburzenia widzenia

Zaburzenia widzenia są jednym z najczęstszych objawów guza mózgu. Sygnałem ostrzegawczym może być to, że coraz częściej rozmazuje się obraz lub że wystąpiły problemy, przez które zakłócona została zdolność widzenia obiektów znajdujących się wokół centralnego pola obrazu. Innymi oznakami, na które warto zwrócić szczególną uwagę, są: światłowstręt, podwójne widzenie, latające "muszki" przed oczami i zaburzenia ruchomości gałek ocznych.

Zmęczenie

Powodem ciągłego wyczerpania fizycznego i psychicznego może być guz mózgu. Najczęściej towarzyszą mu wtedy symptomy takie jak: senność, ogólne osłabienie organizmu, drażliwość czy problemy z koncentracją. Z reguły chroniczne zmęczenie może być przyczyną wielu poważnych chorób. Dlatego warto to skonsultować z lekarzem.

Problemy w komunikacji z innymi

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to błahy objaw guza mózgu. Wcale tak jednak nie jest, chodzi tutaj o chwilowe zamglenie mózgu lub uczucie rozproszonego mózgu. Osoba, która tego doświadcza, może nie rozumieć, co inni do niej mówią albo traci kontrolę nad własnymi myślami.

Jeśli pojawi się jakikolwiek niepokojący objaw, należy zasięgnąć porady lekarza.