Przepuklina rozworu przełykowego: przyczyny, objawy, leczenie

69 komentarze
Autor: Małgorzata Raczkowska

Przepuklina rozworu przełykowego najczęściej dotyka ludzie starszych i otyłych, zwłaszcza palaczy, a także osoby żyjące w nieustającym stresie. Przepuklina wynika z nieprawidłowego funkcjonowania przepony - przegrody oddzielającej klatkę piersiową od jamy brzusznej. Przepuklinie towarzyszy zgaga, wymioty, ból w klatce piersiowej. Jakie są objawy przepukliny rozworu przełykowego?

Przepuklina rozworu przełykowego powstaje, gdy żołądek przesuwa się ku górze i jego część z jamy brzusznej przedostaje się do klatki piersiowej. Jak powstaje przepuklina rozworu przełykowego? Przepona jest przegrodą oddzielającą klatkę piersiową od jamy brzusznej. To szeroki, ale cienki mięsień rozpięty pomiędzy dolnymi żebrami, który ściśle obejmuje dolny odcinek przełyku. Miejsce, w którym przełyk przechodzi  przez przeponę, nazywane jest rozworem przełykowym. Jeśli rozwór przełykowy osłabi się, rozluźni, rozciągnie i przestanie przylegać ściśle do przełyku, przestaje pełnić swoją funkcję – przepona nie jest w stanie utrzymać żołądka w jego właściwym  miejscu. 

Chociaż lekarze wyróżniają aż pięć odmian przepukliny rozworu przełykowego najczęściej – w 90 proc. przypadków – to tzw. przepuklina wślizgowa. W jej przebiegu przełyk porusza się swobodnie w rozworze przełykowym, a wpust żołądka przemieszcza się powyżej przepony. Zgodnie z nazwą jest to jakby „wśliźnięcie” się części żołądka w strefę przełyku przez otwór przełykowy przepony.

Nie przegap

Przepuklina rozworu przełykowego: objawy

Chorym dokucza zgaga, wymioty, bóle w klatce piersiowej, mają także kłopoty z połykaniem. Objawy przepukliny rozworu przełykowego przypominają te, jakie towarzyszą wielu innym chorobom. W tym przypadku cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku powoduje podrażnienie, a w konsekwencji stan zapalny wyścielającej wnętrze przełyku błony śluzowej. Pojawia się ucisk i uczucie pieczenia za mostkiem, w okolicy serca, duszności, pocenie się. Dolegliwości występują najczęściej po upływie około godziny od posiłku. Ten objaw często przypisywany jest chorobie niedokrwiennej serca lub nawet zawałowi. O przepuklinie mogą świadczyć jednak towarzyszące uciskowi i pieczeniu gorzkie odbijania, uczucie zatrzymywania się pokarmu w przełyku, wymioty.

Przepuklina rozworu przełykowego: przyczyny

Lekarze nie ustalili jeszcze przyczyn powstawania przepukliny rozworu przełykowego, a zatem nie znaleźli sposobu, by jej zapobiegać. Chorobę wiążą z wrodzonym osłabieniem mięśniowego pierścienia otaczającego końcowy odcinek przełyku, ale nie tylko. Przepuklina może być spowodowana ciężkimi urazami jamy brzusznej, przewlekłymi zaparciami i związanym z nimi nieustannym napinaniem przepony podczas oddawania stolca, ciążą, otyłością, dźwiganiem ciężarów połączonym z napinaniem mięśni brzucha. Powstawaniu przepukliny sprzyjają też wiek powyżej 50 roku życia i palenie papierosów. Znacznie częściej cierpią na nią kobiety.

Przepuklina rozworu przełykowego: diagnoza i leczenie

Lekarz jest w stanie wstępnie zdiagnozować przepuklinę rozworu przełykowego już po rozmowie i badaniu pacjenta. Jednak ponieważ wiele objawów przypomina te, które towarzyszą chorobom mięśnia sercowego, należy wykonać badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego ze szczególnym skupieniem na końcowym odcinku przełyku i jego ujściu do żołądka, prześwietlenie RTG, manometrię (badanie ciśnienia w przełyku), tomografię komputerową oraz EKG z próbą wysiłkową.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie
 • Posiłki spożywaj w spokoju, bez pośpiechu. Nie mogą być obfite, trzeba jeść mało, ale często, kolację co najmniej na dwie godziny przed snem.
 • Śpij z głową na wysokiej poduszce (przynajmniej 10-15 cm powyżej poziomu łóżka).
 • Zapobiegaj zaparciom.
 • Unikaj silnego nacisku na przeponę (parcia) podczas oddawania kału i moczu.
 • Koniecznie schudnij.
 • Rzuć palenie.

Leczenie ma na celu przede wszystkim złagodzenie objawów i zapobieganie powikłaniom, jakimi mogą być owrzodzenie, a nawet rak przełyku. Kuracji farmakologicznej, polegającej na przyjmowaniu leków zobojętniających lub hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego, przyspieszających przemieszczanie pokarmu z żołądka do dwunastnicy i zapobiegających zaparciom, towarzyszą zalecenia zmiany trybu życia.
Rzadko, tylko jeśli wspomniana kuracja nie przynosi spodziewanych rezultatów, a rozwój schorzenia powoduje zagrożenie powikłaniami, stosuje się leczenie operacyjne. Zabieg, wykonywany metodą tradycyjną lub laparoskopową, polega na wzmocnieniu pierścienia otaczającego rozwór przełykowy przepony lub na umocowaniu żołądka w jamie brzusznej, które uniemożliwi przemieszczanie się jego zwartości do przełyku.

Tego nie rób

Tego nie rób

 Jeżeli cierpisz na przepuklinę rozworu przełykowego zrezygnuj z:

 • noszenia uciskającej odzieży
 • dźwigania ciężkich przedmiotów
 • kładzenia się i pochylania bezpośrednio po posiłku
 • alkoholu i napojów z kofeiną (kawa, herbata, coca-cola)
 • jasnego pieczywa
 • słodyczy i ciast
 • produktów ciężkostrawnych i wzdymających (kapusty, grochu, fasoli)
 • potraw smażonych.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 18.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 69)
Bob, 03.05.2016 13.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja tez bym sie na nia ponownir nie zgodzil.To jest powiklanie ta nadmierna ilosc gazow i nic z tym nie zrobi.U mnie jedzenie przechodzi normalnie ale mam problemy z tym odbijaniem powietrza po jedzeniu i piciu.Ta operacja ma mase powiklan.Jak bum nie jadl to i tak masa gazow sie zbiera i odbojac sie chce plus wiatry
 
Robert, 03.05.2016 12.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od 1.5 roku próbuje zrobić coś z tym burczeniem , ale żadne leki nie pomagają , a trochę ich już wziąłem . Jak zacznie burczeć to przez godzinę tak potrafi . Będzie się trzeba wybrać do profesora , może on w czymś pomoże . A jak z jedzeniem u Ciebie ,normalnie przechodzi czy sie zatrzymuje ? Bo ja muszę bardzo wolno jeść i wszystko przepijać wodą , bo inaczej się zapycham i wszystko jedzenie się zatrzymuje , ale to mi tak nie przeszkadza jak to burczenie . Miałem też USG brzucha robione , ale wszystko jest ok. oprócz bardzo dużej ilości gazów w jelitach na które biorę leki , ale nic nie pomagają . Jak bym mógł cofnąć czas to bym się nie zdecydował na taki zabieg .
 
Bob, 03.05.2016 09.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tez mialem w ozimku metoda toupeta.Pewnie profesor cie operowal tak jak mnie.No to zazdroszcze ci jakbmozwsz odbijac.Ja zabieg mialem 17.11.2013 i do dzisiaj za nic noe odbije.raz w tyg albo na 2 cos tam lekko bekne ale tak to choc bym coli wupil to wzdyma ucisk jest na zwieracz i nic moze takie gluche odbicie bez powietrza cos ala czkawka.Wkurza mnie to ostro.Leki jakies bierzesz?Ja trenuje na silowni i jem normalnie na co mam ochote ale czasami licho sie czuje ostatnio bralem zirid i helicid ale gowno daje.Zrobilem gastro kontrolne i wyszlo ok oprucz zapalenia zoladka nie znanego pochodzenia
 
Robert, 03.05.2016 00.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zabieg miałem robiony w Ozimku metodą laparoskopową . Co do odbijania po jedzeniu i piciu to były problemy do 6 miesięcy po operacji , a później to ustąpiło . Jedyny problem jaki został to burczenie i przelewanie w brzuchu ,no i przy jakimś zatruciu nie ma możliwości zwymiotowania. Jaką metodą miałeś robioną tą operację i u kogo ?
 
Bob, 02.05.2016 22.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sluchaj ja nie mam nurczenia ale wzdecia czasem mam.Najgorsze jest to ze jak jem szybko albo rozmawiam podczas jedzenia to nalykam sie powietrza ogulnie to ciagle je polykam i chce mi sie odbic a nie moge za bardzo i czuje pieczenie i rozpieranie w brzuchu.Czasem cos odbije ale nie zawsze.Czesto mam czkawke od tego.Jak jest u ciebie z odbijaniem po jedzeniu i piciu i jaka miales metoda robione
 
Robert, 02.05.2016 22.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam . 2 lata temu miałem operację na przepuklinę rozworu przełykowego . Zaraz po operacji zaczęły mi się wzdęcia i głośne burczenia - przelewania w brzuchu które trwają do dzisiaj . Najgorsze są te głośne burczenia -przelewania w brzuchu , których przed operacją nie miałem . Moje pytanie kieruję do osób które są po takiej operacji i czy też mają takie objawy . GG. 9606362
 
Bob, 01.05.2016 12.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wiesz co moim zdaniem to od przepukliny plus stres bo ciągle o tym myślisz i nakręcasz sie.Jezeli objawy mimo brania tabletek nie ustępują i są dokuczliwe to jedyny sposób to operacja przepukliny.Nie wiem z jakiego regionu jesteś ja mialem robione to ponad 2 lata temu i ostatnio licho mialem to poszedłem na kontrolna gastroskopię ale przepuklina nie wrocila i jem co chce.pracuje fizycznie i trenuje na silowni ostro
 
wolfspider, 01.05.2016 02.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam takie problem od jakiegoś roku miałem częste zgagi, ale po zażyciu Ranigastu po prostu przechodziły więc nie zwracałem na nie zbytniej uwagi. Dopiero od początku grudni 2015 roku zgagi te się nasiliły w związku z czym umówiłem się na gastroskopię, która wykazała przepuklinę rozworu przełykowego Opis był następujący "Przełyk o prawidłowej śluzówce. Linia Z uniesiona o około 2 cm. Znacznie obrzękły fałd wartowniczy. W inwersji na wpust obraz niewielkiej przepukliny rozworu przełykowego. Dno i trzon żołądka o prawidłowej śluzówce. w antrum śluzówka obrzękła, Odźwiernik obrzękły. Opuszka i część dwunastnicy bez zmian. Test urazowy ujemny". Brałem lekI: przez miesiąc IPP 20. potem gastrolog zapisał mi Dexilant i po około 2 miesiącach trochę mi się poprawiło ale i tak nie było dobrze, gdyż miałem bóle po lewej stronie na wysokości łączenia Vi zeba z mostkiem zwłaszcza jak leżałem na którymś boku (musiałem spać na plecach). Miałem też robione USG i nic nie wykazało (została tylko ta przepuklina). Lekarz zlecił mi badania na Helicobacter w kale, które dały wynik pozytywny i zapisał mi antybiotyki Metronidazol i Ospamox, które jednak tak mi rozwaliły żołądek, że choć skończyłem je brać jakiś miesiąc temu nasiliły tylko objawy. Musze bardzo uważać z jedzeniem i gdy tylko zjem za dużo albo coś nie tak to od razu mam bóle a ostatnio wciąż wymiotuję. Nie wiem jak sobie z tym poradzić. Dodam jeszcze, że ostatnio zmieniałem pracę i wyjechałem na USA na kilka tygodni i to było dość stresujące jednak jestem już na miejscu od trzech tygodni a objawy dalej mam takie same a jedyny stres jaki mam to te bóle. cały czas mam bóle w dolnej części mostka, jak położę się na lewym lub prawym boku to boli jeszcze bardziej. co zjem to wymiotuję. czy to może być od tej przepukliny, która zdaniem mojego lekarza jest zbyt mała żeby dawać takie objawy, czy może to jakieś zapalenie błony śluzowej żołądka spowodowane stresem
 
petro, 29.03.2016 18.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kudowiak napisz proszę gdzie miałeś zabieg robiony i przez kogo.jezeli wystarczyl ci na 15 lat to byla swietna robota.Miales metoda toupeta czy nissena?Co do wymiotów to czytałem sporo artykułów ze prawidłowo wykonany zabieg powinien z czasem umożliwiać wymiotowanie wiec sadze ze to nie to bylo przyczyna.Byc może mankiet sie rozluznil przecież to zbzoladka jest robione a żołądek jest elastyczny.Miales to laparoskopowa?Napisz cos więcej jak możesz bo zawsze to pomoże innym no w necie malo jest indo lub forum na ten temat.Fajna sprawa by byla założyć kakies forum i żeby wypowiadali sie ludzie po zabiegu rok 2 i 10 zawsze wymienili bysmy sie wiedza i doświadczeniem.Zaryzykuj i zrób ponowny zabieg bo z objawami silnego rwfluksu to katastrofa zyc.Pozdrawiam
 
alojzy, 29.03.2016 18.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jakie macie objawy? mi się ciągle odbija , burczy w przełyku, czuje jak by ucisk na krtani, ale nie czuje żadnego pieczenia i kwasów.
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony? Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Ból brzucha z prawej strony może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego albo pęcherzyka...

więcej

21851

HELICOBACTER PYLORI - objawy zakażenia układu pokarmowego HELICOBACTER PYLORI - objawy zakażenia układu pokarmowego

Helicobacter pylori to bakteria, która może prowadzić do występowania wielu chorób górnego odcinka...

więcej

21474

Wrzody żołądka - objawy i leczenie Wrzody żołądka - objawy i leczenie

Podejrzewasz u siebie wrzody żołądka? Typowe objawy wrzodów to zgaga, wzdęcia, brak apetytu, częste...

więcej

20247

KREW W KALE - objawem jakiej choroby może być krew w stolcu? KREW W KALE - objawem jakiej choroby może być krew w stolcu?

Krew w kale nigdy nie jest objawem prawidłowym. Przeważnie wskazuje na jedną z wielu chorób układu...

więcej

18638

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Decyzję o leczeniu kanałowym - endodontycznym podejmuje lekarz, kiedy mamy do czynienia z zapaloną i zainfekowaną miazgą, a przyczyny takiego stanu mogą być różne: głęboki ubytek, wielokrotne...

Proszę rozważyć rozpoznanie OBRZĘK NACZYNIO-RUCHOWY QUINCKEGO, zwłaszcza jeżeli przyjmuje Pani leki na nadciśnienie. Tym sprawami zajmuje się alergolog. Łączę wyrazy szacunku, Prof. A. Krzeski

Z całą pewnością z internetu nie dowie się Pani, czy jest ciąża pozamaciczna, czy nie. Przy stężeniu beta HCG powyżej 2000 powinien być widoczny pęcherzyk ciążowy w macicy. Jeśli go nie widać, tak...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.