Przepuklina rozworu przełykowego: przyczyny, objawy, leczenie

32 komentarze
Autor: Małgorzata Raczkowska

Przepuklina rozworu przełykowego najczęściej dotyka ludzie starszych i otyłych, zwłaszcza palaczy, a także osoby żyjące w nieustającym stresie. Przepuklina wynika z nieprawidłowego funkcjonowania przepony - przegrody oddzielającej klatkę piersiową od jamy brzusznej. Przepuklinie towarzyszy zgaga, wymioty, ból w klatce piersiowej. Jakie są objawy przepukliny rozworu przełykowego?

Przepuklina rozworu przełykowego powstaje, gdy żołądek przesuwa się ku górze i jego część z jamy brzusznej przedostaje się do klatki piersiowej. Jak powstaje przepuklina rozworu przełykowego? Przepona jest przegrodą oddzielającą klatkę piersiową od jamy brzusznej. To szeroki, ale cienki mięsień rozpięty pomiędzy dolnymi żebrami, który ściśle obejmuje dolny odcinek przełyku. Miejsce, w którym przełyk przechodzi  przez przeponę, nazywane jest rozworem przełykowym. Jeśli rozwór przełykowy osłabi się, rozluźni, rozciągnie i przestanie przylegać ściśle do przełyku, przestaje pełnić swoją funkcję – przepona nie jest w stanie utrzymać żołądka w jego właściwym  miejscu. 

Chociaż lekarze wyróżniają aż pięć odmian przepukliny rozworu przełykowego najczęściej – w 90 proc. przypadków – to tzw. przepuklina wślizgowa. W jej przebiegu przełyk porusza się swobodnie w rozworze przełykowym, a wpust żołądka przemieszcza się powyżej przepony. Zgodnie z nazwą jest to jakby „wśliźnięcie” się części żołądka w strefę przełyku przez otwór przełykowy przepony.

Nie przegap

Przepuklina rozworu przełykowego: objawy

Chorym dokucza zgaga, wymioty, bóle w klatce piersiowej, mają także kłopoty z połykaniem. Objawy przepukliny rozworu przełykowego przypominają te, jakie towarzyszą wielu innym chorobom. W tym przypadku cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku powoduje podrażnienie, a w konsekwencji stan zapalny wyścielającej wnętrze przełyku błony śluzowej. Pojawia się ucisk i uczucie pieczenia za mostkiem, w okolicy serca, duszności, pocenie się. Dolegliwości występują najczęściej po upływie około godziny od posiłku. Ten objaw często przypisywany jest chorobie niedokrwiennej serca lub nawet zawałowi. O przepuklinie mogą świadczyć jednak towarzyszące uciskowi i pieczeniu gorzkie odbijania, uczucie zatrzymywania się pokarmu w przełyku, wymioty.

Przepuklina rozworu przełykowego: przyczyny

Lekarze nie ustalili jeszcze przyczyn powstawania przepukliny rozworu przełykowego, a zatem nie znaleźli sposobu, by jej zapobiegać. Chorobę wiążą z wrodzonym osłabieniem mięśniowego pierścienia otaczającego końcowy odcinek przełyku, ale nie tylko. Przepuklina może być spowodowana ciężkimi urazami jamy brzusznej, przewlekłymi zaparciami i związanym z nimi nieustannym napinaniem przepony podczas oddawania stolca, ciążą, otyłością, dźwiganiem ciężarów połączonym z napinaniem mięśni brzucha. Powstawaniu przepukliny sprzyjają też wiek powyżej 50 roku życia i palenie papierosów. Znacznie częściej cierpią na nią kobiety.

Przepuklina rozworu przełykowego: diagnoza i leczenie

Lekarz jest w stanie wstępnie zdiagnozować przepuklinę rozworu przełykowego już po rozmowie i badaniu pacjenta. Jednak ponieważ wiele objawów przypomina te, które towarzyszą chorobom mięśnia sercowego, należy wykonać badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego ze szczególnym skupieniem na końcowym odcinku przełyku i jego ujściu do żołądka, prześwietlenie RTG, manometrię (badanie ciśnienia w przełyku), tomografię komputerową oraz EKG z próbą wysiłkową.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie
 • Posiłki spożywaj w spokoju, bez pośpiechu. Nie mogą być obfite, trzeba jeść mało, ale często, kolację co najmniej na dwie godziny przed snem.
 • Śpij z głową na wysokiej poduszce (przynajmniej 10-15 cm powyżej poziomu łóżka).
 • Zapobiegaj zaparciom.
 • Unikaj silnego nacisku na przeponę (parcia) podczas oddawania kału i moczu.
 • Koniecznie schudnij.
 • Rzuć palenie.

Leczenie ma na celu przede wszystkim złagodzenie objawów i zapobieganie powikłaniom, jakimi mogą być owrzodzenie, a nawet rak przełyku. Kuracji farmakologicznej, polegającej na przyjmowaniu leków zobojętniających lub hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego, przyspieszających przemieszczanie pokarmu z żołądka do dwunastnicy i zapobiegających zaparciom, towarzyszą zalecenia zmiany trybu życia.
Rzadko, tylko jeśli wspomniana kuracja nie przynosi spodziewanych rezultatów, a rozwój schorzenia powoduje zagrożenie powikłaniami, stosuje się leczenie operacyjne. Zabieg, wykonywany metodą tradycyjną lub laparoskopową, polega na wzmocnieniu pierścienia otaczającego rozwór przełykowy przepony lub na umocowaniu żołądka w jamie brzusznej, które uniemożliwi przemieszczanie się jego zwartości do przełyku.

Tego nie rób

Tego nie rób

 Jeżeli cierpisz na przepuklinę rozworu przełykowego zrezygnuj z:

 • noszenia uciskającej odzieży
 • dźwigania ciężkich przedmiotów
 • kładzenia się i pochylania bezpośrednio po posiłku
 • alkoholu i napojów z kofeiną (kawa, herbata, coca-cola)
 • jasnego pieczywa
 • słodyczy i ciast
 • produktów ciężkostrawnych i wzdymających (kapusty, grochu, fasoli)
 • potraw smażonych.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 18.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 32)
M, 26.01.2015 23.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Koniecznie stosuj dobre probiotyki, dopiero dietetyk zwrócił mi na nie uwagę i czuję się obecnie znacznie lepiej (męczę się z przepukliną od 3 miesięcy, również w wyniku stresu, treningów oraz jedzenia w wiecznym pośpiechu). Po jedzeniu różnych lekarstw przez jakieś półtora miesiąca dochodzę do wniosku, że mogłem ich wcale nie brać, jedyna słuszna metoda walki to odpowiednia dieta. W unikanie smażonego jedzenia nie wierzę, wystarczy smażyć na oliwie z oliwek. Jem codziennie smażone jedzenie i czuję się coraz lepiej, poza tymi momentami, gdy pozwolę sobie na "zbyt dużo" lub "niezdrowego" jedzenia.
 
mostal, 24.01.2015 15.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, 2 tyg temu zdiagnozowano u mnie przepuklinę przełyku podczas gastro. W tej chwili leczę się controloc 40 plus tribux forte 2xdziennie. Dolegliwości bólowe znacznie się zmniejszyły, ale nie ustały. Cały czas musze uważać na to co jem. U mnie przyczyna to przede wszystkim sport i stres. Czyli po raz kolejny sport wyszedł na zdrowie. Pozdr.
 
art, 09.01.2015 16.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie zaczęło się jakiś rok temu, ale ostatni miesiąc to jakaś masakra. Najgorzej jest godzinę po głównym posiłku - lekki dyskomfort w brzuchu, cofanie treści pokarmowej do gardła, bóle pleców i łopatek, ale najgorsze są ,,wędrujące z dołu do góry'' bóle szyi i głowy (po lewej stronie) oraz duszności. Myślicie że to też od tego czy może być jakaś inna przyczyna? Tak czy inaczej wszystko mija po około 3-4 godzinach po głównym posiłku. Gastroskopię i kolonoskopię mam dopiero pod koniec marca, ale to chyba to.
 
marta, 28.12.2014 09.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja choruję już około 20 lat. Miałam kilka gastroskopii w tym również w narkozie. Brałam chyba wszystkie leki dostępne na rynku farmaceutycznym (bez recepty i na receptę) i nie było żadnej poprawy. Raz było lepiej, raz gorzej a mój gastrolog rozkładał ręce i twierdził że jestem trudną pacjentką. Zmieniłam lekarza, który przepisał mi Mesopral 40 i jest trochę lepiej. Lekarze niezbyt chętnie kierują na operacje,ale w moim przypadku chyba jest to nieuniknione.
 
Odi, 15.12.2014 17.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niestety ale bez wizyty u gastrologa nikt nie z nas nie jest w stanie wyleczyć przepukliny. Wszystko zależy od jej rozmiarów. Dlatego konieczna jest gastroskopia aby stwierdzić jakie faktycznie wybrać leczenie, czasem niestety nie da obejść się bez operacji. ałe szczęcie większośc przepuklin da się leczyć farmakologicznie. Tak jest w moim przypadku. Biorę controloc control, któremu zawdzięczam normalne funkcjonowanie. Wcześniej brałam noplaze ale źle sie po niej czułam. Leki te są dostępna jedynie na recepte, inne dostepne bez recepty w pomagaja jedynie okazjonalnie na zgagi czy niestrawność, nie leczą jednak przepukliny.
 
Odi, 15.12.2014 17.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie przepuklina została stwierdzona podczas gastroskopii. Przed nią gastrolog straszył mnie, że moje objawy mogą wskazywać na stan przedrakowy przełyku. Towarzyszyły mi ciągłe zgagi, zwłaszcza gdy wstawałam z łóżka. Doszło do tego, że co noc brałam ranigast aby złagodzić dolegliwości. Kolejna rzecz to ból żołądka jakas godzina po zjedzeniu czegoś płynnego lub wypiciu paru szklanek. Co ciekawe po jedzeniu ból nie wystepował. Ból nie był silny, jedynie rozpierający, jak gdybym przesadziła z ilością jedzenia a żołądek był za mały aby dać sobie radę (w rzeczywistości przepuklina doprowadziła do zmniejszenia go). Z dwojga złego wołałam ból od zgag, które trwały póki nie wziełam leków. Gastrolog zapisał mi controloc control i to ten lek mi pomógł. Dolegliwości zaczeły mijac a ja wreszcie zaczełam jeść, mieć apetyt. Napewno osoby z chorym żoładkiem wiedzą jak jest to ogromne dla nas szczęscie. Tym bardziej, że każda choroba gastryczna wiąże się przed wszystkim z utratą wagi a u mnie pare kilo mniej już było drastycznie widać. U mnie przepuklina była wynikiem stresu. Mam 29 lat, żadnych chorób. Zawsze gdy się stresowałam nie mogłam jeść i bolał mnie żołądek. Całe szczęscie, że stres obajwił się jeynie przepukliną a nie groźniejszą chorobą. Wszystkim chorym życzę powrotu do zdrowia i normalnego życia.
 
KRZYSZTOF, 01.11.2014 22.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
piszecie straszne głupoty
 
zmartwiona, 20.10.2014 19.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
proszę bardziej szczegółową informację dot. leczenia przepukliny rozworu przełykowego
 
ania, 20.09.2014 00.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tak miałam też kaszel, myslałam, że to płuca .Po przyjmowaniu leków znacznie ustapił
 
izabella, 01.09.2014 15.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam,u mnie zdiagnozowano przepukline rozworu przelykowego,poprzez gastroskopie rok temu. Sama zglosilam sie do lekarza bo przez dlugi czas miewalam bardzo silne bole w klatce piersiowej,ktore uniemozliwialy mi oddychanie i funkcjonowanie przez caly dzien,nawet wstrzykiwany Cetonal niepodolal temu bolowi! gdy poznalam diagnoze,to niewiele zmienilam w swoich nawykach zywieniowych,jedyne co zmienilam to picie tylko i wylacznie napojow niegazowanych,po czym od razu czulam sie lepiej;) takze pamietam zawsze by nie nosic uciskowych paskow itp.tylko luzne bluzki! Oczywiscie miewam ostre bole ale to znacznie zadziej,i moge normalnie funkcjonowac! Moja przepuklina powstala na skutek bardzo duzego i silnego stresu,w zyciu mi sie polepszylo,jest tego stresu tez mniej wiec i ów bóle mniej daja o sobie znac;)
 
następne »
strona 1 z 4
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony? Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Ból brzucha z prawej strony może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego albo...

więcej

52206

Wrzody żołądka - objawy i leczenie Wrzody żołądka - objawy i leczenie

Podejrzewasz u siebie wrzody żołądka? Typowe objawy wrzodów to zgaga, wzdęcia, brak apetytu, częste...

więcej

51642

OSTRE ZAPALENIE TRZUSTKI - objawy i leczenie OSTRE ZAPALENIE TRZUSTKI - objawy i leczenie

Ostre zapalenie trzustki pojawia się najczęściej w wyniku kamicy żółciowej albo nadmiernego...

więcej

31871

Kłopotliwe GAZY - jak ich uniknąć Kłopotliwe GAZY - jak ich uniknąć

Nasz organizm wytwarza kilkaset gramów gazów dziennie. Są one bezzapachowe. Dopiero fermentacja...

więcej

36771

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Grupy wsparcia
data

Styczeń 29, 2015

Martusia, woda tylko w butelkach szklanych. Dobra jest Jurajska, Cisowianka. Omijamy w plastikach, wiadomo - BISFENOL! Natomiast jeśli szukasz wapnia, najlepiej co się da, posypywać zmielonymi skorupkami jaj. Jaja od kur z wolnego wybiegu, a proszek samemu zrobić.

data

Styczeń 29, 2015

Dukan jest trwały tylko przez 2 miesiące potem masz problemy żołądkowe, a jak jesteś uczulona na kazeinę to zapomnij. To jest dieta na chwile, ale nie do trwałego stosowania

data

Styczeń 29, 2015

jak dla mnie Sesjia Fruiti to trafny wybór. spróbowalam i schudłam przez miesiąć 10 kg. Dawniej trułam się innymi środkami, które nic nie dawały. Teraz jestem zadowolona i również polecam

data

Styczeń 29, 2015

Podstawą do osiągnięcia wymarzonej sylwetki jest po prostu zdrowy tryb życia. Odpowiednie odżywianie, odpowiednia dawka ruchu - nie żadne tabletki. Polecam również konsultację z dobrym dietetykiem

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.