Przepuklina rozworu przełykowego: przyczyny, objawy, leczenie

45 komentarze
Autor: Małgorzata Raczkowska

Przepuklina rozworu przełykowego najczęściej dotyka ludzie starszych i otyłych, zwłaszcza palaczy, a także osoby żyjące w nieustającym stresie. Przepuklina wynika z nieprawidłowego funkcjonowania przepony - przegrody oddzielającej klatkę piersiową od jamy brzusznej. Przepuklinie towarzyszy zgaga, wymioty, ból w klatce piersiowej. Jakie są objawy przepukliny rozworu przełykowego?

Przepuklina rozworu przełykowego powstaje, gdy żołądek przesuwa się ku górze i jego część z jamy brzusznej przedostaje się do klatki piersiowej. Jak powstaje przepuklina rozworu przełykowego? Przepona jest przegrodą oddzielającą klatkę piersiową od jamy brzusznej. To szeroki, ale cienki mięsień rozpięty pomiędzy dolnymi żebrami, który ściśle obejmuje dolny odcinek przełyku. Miejsce, w którym przełyk przechodzi  przez przeponę, nazywane jest rozworem przełykowym. Jeśli rozwór przełykowy osłabi się, rozluźni, rozciągnie i przestanie przylegać ściśle do przełyku, przestaje pełnić swoją funkcję – przepona nie jest w stanie utrzymać żołądka w jego właściwym  miejscu. 

Chociaż lekarze wyróżniają aż pięć odmian przepukliny rozworu przełykowego najczęściej – w 90 proc. przypadków – to tzw. przepuklina wślizgowa. W jej przebiegu przełyk porusza się swobodnie w rozworze przełykowym, a wpust żołądka przemieszcza się powyżej przepony. Zgodnie z nazwą jest to jakby „wśliźnięcie” się części żołądka w strefę przełyku przez otwór przełykowy przepony.

Nie przegap

Przepuklina rozworu przełykowego: objawy

Chorym dokucza zgaga, wymioty, bóle w klatce piersiowej, mają także kłopoty z połykaniem. Objawy przepukliny rozworu przełykowego przypominają te, jakie towarzyszą wielu innym chorobom. W tym przypadku cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku powoduje podrażnienie, a w konsekwencji stan zapalny wyścielającej wnętrze przełyku błony śluzowej. Pojawia się ucisk i uczucie pieczenia za mostkiem, w okolicy serca, duszności, pocenie się. Dolegliwości występują najczęściej po upływie około godziny od posiłku. Ten objaw często przypisywany jest chorobie niedokrwiennej serca lub nawet zawałowi. O przepuklinie mogą świadczyć jednak towarzyszące uciskowi i pieczeniu gorzkie odbijania, uczucie zatrzymywania się pokarmu w przełyku, wymioty.

Przepuklina rozworu przełykowego: przyczyny

Lekarze nie ustalili jeszcze przyczyn powstawania przepukliny rozworu przełykowego, a zatem nie znaleźli sposobu, by jej zapobiegać. Chorobę wiążą z wrodzonym osłabieniem mięśniowego pierścienia otaczającego końcowy odcinek przełyku, ale nie tylko. Przepuklina może być spowodowana ciężkimi urazami jamy brzusznej, przewlekłymi zaparciami i związanym z nimi nieustannym napinaniem przepony podczas oddawania stolca, ciążą, otyłością, dźwiganiem ciężarów połączonym z napinaniem mięśni brzucha. Powstawaniu przepukliny sprzyjają też wiek powyżej 50 roku życia i palenie papierosów. Znacznie częściej cierpią na nią kobiety.

Przepuklina rozworu przełykowego: diagnoza i leczenie

Lekarz jest w stanie wstępnie zdiagnozować przepuklinę rozworu przełykowego już po rozmowie i badaniu pacjenta. Jednak ponieważ wiele objawów przypomina te, które towarzyszą chorobom mięśnia sercowego, należy wykonać badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego ze szczególnym skupieniem na końcowym odcinku przełyku i jego ujściu do żołądka, prześwietlenie RTG, manometrię (badanie ciśnienia w przełyku), tomografię komputerową oraz EKG z próbą wysiłkową.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie
 • Posiłki spożywaj w spokoju, bez pośpiechu. Nie mogą być obfite, trzeba jeść mało, ale często, kolację co najmniej na dwie godziny przed snem.
 • Śpij z głową na wysokiej poduszce (przynajmniej 10-15 cm powyżej poziomu łóżka).
 • Zapobiegaj zaparciom.
 • Unikaj silnego nacisku na przeponę (parcia) podczas oddawania kału i moczu.
 • Koniecznie schudnij.
 • Rzuć palenie.

Leczenie ma na celu przede wszystkim złagodzenie objawów i zapobieganie powikłaniom, jakimi mogą być owrzodzenie, a nawet rak przełyku. Kuracji farmakologicznej, polegającej na przyjmowaniu leków zobojętniających lub hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego, przyspieszających przemieszczanie pokarmu z żołądka do dwunastnicy i zapobiegających zaparciom, towarzyszą zalecenia zmiany trybu życia.
Rzadko, tylko jeśli wspomniana kuracja nie przynosi spodziewanych rezultatów, a rozwój schorzenia powoduje zagrożenie powikłaniami, stosuje się leczenie operacyjne. Zabieg, wykonywany metodą tradycyjną lub laparoskopową, polega na wzmocnieniu pierścienia otaczającego rozwór przełykowy przepony lub na umocowaniu żołądka w jamie brzusznej, które uniemożliwi przemieszczanie się jego zwartości do przełyku.

Tego nie rób

Tego nie rób

 Jeżeli cierpisz na przepuklinę rozworu przełykowego zrezygnuj z:

 • noszenia uciskającej odzieży
 • dźwigania ciężkich przedmiotów
 • kładzenia się i pochylania bezpośrednio po posiłku
 • alkoholu i napojów z kofeiną (kawa, herbata, coca-cola)
 • jasnego pieczywa
 • słodyczy i ciast
 • produktów ciężkostrawnych i wzdymających (kapusty, grochu, fasoli)
 • potraw smażonych.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 18.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 45)
Agnieszka, 19.06.2015 12.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Śpiewaczko proponuję rezonans lub tomografię klatki piersiowej bo ta chrypa raczej nie od przepukliny ja mam sporą i takiej nie mam ale może to być od sarkoidozy. Również usg tarczycy lub tomografie bo może guzy jakieś uciskają krtań.
 
birblood, 20.05.2015 19.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, swoje pytania kieruje do Wszystkich użytkowników mających styczność z przepukliną roztworu przełykowego i ew. refluksem. z 3 lata temu miałem bóle żałądka wiec wykonałem gastroskopie i wtedy wyszło że jest przepuklina roztworu ale po 2 tyg kuracji lekami: nolpaza i debridad, dolegliwości ustąpiły aż do teraz.. od 3 mc mam piekący ból w klatce piersiowej po jedzeniu, kwaśne odbijanie, wzdęcia i zatwardzenia, rzadko zgaga (dolegliwości inne niż 3 lata wcześniej) i po wykonaniu 2 gastroskopii potwierdziła sie diagnoza o przepuklinie..zażywałem 2 mc, nolpazę, controloc, metylospasmyl, gaviscon itd i nic :/ oczywiscie zmnieniłem dietę na lekkostrawną, zero alko i cygarów, nic smazonego i tłustego, zero kawy i mało słodyczy i przez co schudłem ponad 10kg..ale mimo to bóle w klatce mam cały czas..zgagi raczej brak, czasem za to mam chrypę i musze odkaszliwać wydzielinę. Idę do kolejnego lekarza ale nie wiem sam czy coś mi pomoże :/ mam dopiero 25 lat :/ proszę o wypowiedzi gdyż może robię jakieś błędy i ktoś ma podobne doświadczenia a udało mu sie wyleczyć? pozdrawiam
 
trx, 29.04.2015 19.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zrob gastroskopie, przeswietlenie nic nie pokaze a gastroskopia jest nieprzyjemna ale trwa 3 minuty.
 
jola, 21.04.2015 21.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Słyszałam o dobrym lekarzu, który przyjmuje na ulicy Brzeskiej 12 w Warszawie, sama się do niego wybieraam ale dopiero w maju. Nazywa się chyba Przybyłkowski - wizyta piersza 180, potem 150
 
d, 12.04.2015 18.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
SIEMANO ! Ja walczę z tym kurestwem już 3 lata. Nic Wam nie pomoże jak nie zmienicie diety !!! Nie jedzcie na noc-to podstawa, nie pijcie alkoholu to po drugie (ja niestety pije whisky, gin oraz wódkę 2-3 razy w tygodniu każdorazowo min. butelka na głowę ale wbrew temu wcale nie jestem alkusem ;) jednakże wiem, że w moim przypadku głównym powodem wiecznej chrypy, ziejącego bolącego gardła oraz zgagi jest właśnie spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu oraz zbyt często. Omeprazol jest bardzo pomocny, 20mg na czczo i jest dużo lepiej . Reasumując : nie musicie rezygnować ze wszystkich pokarmów i napojów które są podane w artykule. Musicie znaleźć ten produkt lub tę grupę produktów , która powoduje właśnie u Was nieprzyjemne dolegliwości. JA już znalazłem, jest to alk oraz obżeranie się na noc. Tylko jak tu nie pić i nie jeść :) Pozdrawiam
 
aisab, 11.04.2015 21.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witamu mnie jeszcze nie stwierdzono tej choroby ale mam dusznosci kołatanie serca bóle w plecach,cofanie jedzenia ,pieczenie poniżej szyi itd boje się gastroskopi czy prześwietlenie da diagnozę
 
hamonyt, 22.03.2015 15.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czytać od dołu do góry, źle wkleiłem, przerosło mnie to zadanie :)
 
hamonyt, 22.03.2015 15.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Natomiast wracając do Ciebie śpiewaczko, weź jakiś lek na zgagę bez recepty, nie wiem czy od razu controloc, może jakiś maalox wystarczy, ale po "prazolach" będzie jasny efekt jak w 7 dni się nie poprawi to nie to, a powinno poprawić się nawet szybciej - u mnie po 3 dniach. No i z tego miejsca są dwie ścieżki, łykanie tego badziewia dalej - gdyż uszkodzony przełyk aż się prosi o infekcję lub drastyczna zmiana życia, choć później już nie trzeba się tak pilnować i można powoli wprowadzać odstawione jedzenie. Oba nieciekawe, jak mniemam śpiewania nie porzucisz, bo to pewnie twój zawód, więc przemyśl swoją dietę (jak kotlecik z ziemniaczkami to jemy ziemniaczki a kotlecik darować sobie na razie, ostrożnie z warzywami typu papryka, pomidor, cebula, czosnek, kiszone dobre, octowe złe),nie dojadaj po maluchu - wiem ciężka sprawa :) , nie leżakuj po jedzeniu i unieś wezgłowie łóżka - tzw spanie na tramwajarza :D , a o kawce zapomnij na razie. Jeśli chodzi o alkohol to broń obosieczna, może szkodzi ale redukuje stres, hehe, tak samo palenie - z tego nie zrezygnowałem. Uff to tyle, prawie pracę magisterską napisałem :) Reasumując, nie lekceważ tej chrypki ,a z drugiej strony to jeszcze nic wielkiego się nie dzieje, poza tym urodziłaś niedawno dziecko, zanim organizm wróci do równowagi, musi minąć trochę czasu. W ciąży je się za dwóch, a potem ciężko wrócić do dawnych nawyków żywieniowych, szczególnie po kolejnych ciążach. Pozdrawiam, życzę powodzenia.
 
hamonyt, 22.03.2015 15.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ok rozpisałem się ostro, ale to długa i ciężka historia. Co mi pomogło? Przemyślałem swoje życie - tzn dietę, ale tak na poważnie i co się okazało, że jem jak debil - tłusto, dużo, smażone, tuż przed pójściem spać, spożywam mnóstwo kofeiny w różnej postaci - kawa wykluczona przy tej przypadłości , czekolada również, uwielbiam ostre przyprawy. Oprócz tego uprawiałem sporty siłowe, co umieszcza mnie w tej samej grupie ryzyka co śpiewaków, spiewaczki( oddychanie przeponowe, wstrzymywanie oddechu) - nie ma to jak martwy ciąg 200kg - samo zdrowie. Lubię się położyć po obiadku, no i oprócz tego pije i palę jak Pan Bóg przykazał. O stresie nie wspominam, bo kto się nie stresuje w dzisiejszych czasach. Tak więc znalazłem źródło problemu, a nie środek maskujący, który pozwoli mi robić te głupoty nadal(wziąłbym go w ciemno, ale efekty uboczne mnie zniszczyły) Zacząłem jeść małe posiłki, w ilości 6(skład to metoda prób i błędów, mądrości z internetu niestety zawiodły - odradzam np ciemnie pieczywo, w teorii samo zdrowie, tak samo ryż brązowy, zupy na początku też nie służą), trzy godziny przed snem nic nie jadłem, uniosłem wezgłowie łóżka - grawitacja w służbie człowieka, jeśli chodzi o kofeinę, to odstawiłem nawet herbatę i ulubioną Muszyniankę. Przerwałem forsowne treningi, i po drobnym kwasowym efekcie yoyo - te leki co wszyscy tak zachwalają zmniejszają wydzielanie kwasów żołądkowych o 90 procent!!!!! (po pół roku łykania takich wynalazków, człowiek praktycznie jest uzależniony do końca życia) wyszedłem na prostą po 1,5 tygodnia. W tym momencie jestem zdrów jak ryba z wyjątkiem oczywiście chorób nabytych w trakcie leczenia tymi "prazolami" - które o zgrozo można teraz kupić bez recepty. ( I tak jak w reklamie - wizyta u rodziny - ciasto, schab, kawa," prazole" i jedziemy.) Tu pojawia się pytanie zasadnicze, czy to rzeczywiście tych kwasów jest za dużo, czy też może za mało i to właśnie niestrawiony pokarm napiera na zwieracz przełyku. Zalecam chorym którzy jeszcze nie wsiąkli w leki typu inhibitor pompy protonowej, próbę zmiany diety i nawyków - co jest cholernie trudne.
 
hamonyt, 22.03.2015 15.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Droga spiewaczko, ja mam już czarny pas jeśli chodzi o te tematy i musze cie niestety zmartwic, ta chrypka to zapewne objaw zarzucania kwasow żołądkowych do przelyku - zgaduje że masz ją pewnie od bardzo dawna, tzn nie zniknęła jak standardowa chrypka. W moim przypadku zanim trafiłem na "w miarę" inteligentnego lekarza zaliczylem kuracje antybiotykowa, antyopryszczkowa, prześwietlenie klatki piersiowej,oraz próbę zrobienia ze mnie wariata :) dopiero lekarz nr 5 wpadł na tzw cichy refluks. Pomyślałem że to kolejny idiota, no bo przecież wiem jak wygląda refluks, zdarzyło mi się mieć kolegę chorego na tą przypadłość - bardzo nieprzyjemne - wymiociny w jamie ustnej :/ Okazuje się jednak że można mieć cichy refluks i wtedy te kwasy nie dochodzą bezpośrednio do jamy ustnej ale do gardła już tak. Stąd nieprzyjemna chrypka, odkasływanie, problemy z zębami - tymi z tyłu oraz brak typowej zgagi. Oczywiście na początku olałem tą chrypkę, ale z czasem przerodziła sie ona w kaszel. Kaszel nie do zniesienia, nie mogłem spać, nie mogłem leżeć, rzucało mną jak gruźlikiem, nie mogłem jeść w zasadzie niczego, zaskakujące ile człowiek może wytrzymać bez jedzenia. Nie radzę tego lekceważyć, no więc lekarz nr 5 dał dwie metody na sprawdzenie czy rzeczywiście z tym domykaniem jest źle, endoskopia - w moim przypadku nie było to możliwe, chyba że w narkozie lub metoda chałupnicza :) czyli wzięcie leków hamujących wydzielanie kwasów i sprawdzenie efektów. Jeśli sie poprawi tzn że jest problem :) Dostałem enamere 40 którą miałem przyjmować 3msc, poprawiło się po 2 tygodniach, lekarz nakazał kontynuować kurację no i tutaj pojawił się kolejny klops, rozwinęły się u mnie przypadłości o których wcześniej nie słyszałem - łojotokowe zapalenie skóry, niestrawność, a to co przelało czarę goryczy to gangliony na obu dłoniach. W tym momencie pomyślalem a ch..j jak ma mi znowu coś wyrosnąć (najlepiej na czole) to ja dziękuje za takie proszki. Owszem w pierwszej fazie - gdy przełyk jest uszkodzony pomogą i to bardzo - dzięki nim kwasów nie będzie w przełyku i zagoi on się, zniknie chrypka, ale nie można tego kontynuować w nieskończoność - vide mój lekarz, który powiedział że to jest lek do końca życia(ciekawe czy na szkoleniu na Majorce był) CDN
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić

Twój woreczek żółciowy szwankuje, jeśli często męczy cię niestrawność, czujesz ciężar w żołądku i...

więcej

45056

Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony? Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Ból brzucha z prawej strony może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego albo pęcherzyka...

więcej

53923

Gazy, WZDĘCIA i odbijanie: objawy złego trawienia Gazy, WZDĘCIA i odbijanie: objawy złego trawienia

Wiatry, gazy, odbijanie są naturalnym produktem ubocznym rozkładu węglowodanów. Czasem jednak mogą...

więcej

35786

BÓL ŻOŁĄDKA: jaka to choroba? Choroby objawiające się bólem żołądka BÓL ŻOŁĄDKA: jaka to choroba? Choroby objawiające się bólem żołądka

Ból żołądka może być ostry, kłujący, tępy, trwać kilka minut lub być przewlekły. Ból w dołku może...

więcej

40371

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Obecnie jest pani po usunięciu guza i jest pani zdrowa (leczenie hormonami tarczycy jest tu bez znaczenia), nie ma więc żadnych przeciwwskazań do depilacji laserem.

Skaling to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego, który osadza się głównie w okolicach szyjek zębowych. Wykonuje się go za pomocą ultradźwięków. Taki zabieg nie ma wpływu na kolor koron....

Nie zaleca się jedynie, aby Broncho-Vaxom był stosowany podczas ciąży. Zarówno ciąża, jak i Broncho-Vaxom mają wpływ na funkcje układu immunologicznego, nie zawsze taki sam. Lepiej więc, aby zbytnio...

Grupy wsparcia
data

Lipiec 04, 2015

Zgadzam się w pełni, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Jest "paliwem" dla naszego mózgu i nakręca nasz metabolizm. Przeczytałam artykuł, który bardzo pomógł mi zrozumieć, jak się odżywiać, żeby zdrowo schudnąć na http://www.madrezywienie.pl/zalecenia-zywieniowe/

data

Lipiec 03, 2015

raczej mija się z celem trenin+dieta=efekty !

data

Lipiec 02, 2015

Witam . Bulimia - to nie do końca choroba .tzw kotlety to zaniedbanie i tumiwisizm ale jak się ktoś chce odchudzać to proces ten powinien przebiegać powoli i powinien być uzależniony od naszej woli; - sen od 23 do 5,6tej , żadne polegiwanie w innych porach - przestawić mózg na inne...

data

Lipiec 03, 2015

dobr dieta od dietetyka i codziennie dużo sportu miedzy innymi biegania

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.