Przepuklina rozworu przełykowego: przyczyny, objawy, leczenie

34 komentarze
Autor: Małgorzata Raczkowska

Przepuklina rozworu przełykowego najczęściej dotyka ludzie starszych i otyłych, zwłaszcza palaczy, a także osoby żyjące w nieustającym stresie. Przepuklina wynika z nieprawidłowego funkcjonowania przepony - przegrody oddzielającej klatkę piersiową od jamy brzusznej. Przepuklinie towarzyszy zgaga, wymioty, ból w klatce piersiowej. Jakie są objawy przepukliny rozworu przełykowego?

Przepuklina rozworu przełykowego powstaje, gdy żołądek przesuwa się ku górze i jego część z jamy brzusznej przedostaje się do klatki piersiowej. Jak powstaje przepuklina rozworu przełykowego? Przepona jest przegrodą oddzielającą klatkę piersiową od jamy brzusznej. To szeroki, ale cienki mięsień rozpięty pomiędzy dolnymi żebrami, który ściśle obejmuje dolny odcinek przełyku. Miejsce, w którym przełyk przechodzi  przez przeponę, nazywane jest rozworem przełykowym. Jeśli rozwór przełykowy osłabi się, rozluźni, rozciągnie i przestanie przylegać ściśle do przełyku, przestaje pełnić swoją funkcję – przepona nie jest w stanie utrzymać żołądka w jego właściwym  miejscu. 

Chociaż lekarze wyróżniają aż pięć odmian przepukliny rozworu przełykowego najczęściej – w 90 proc. przypadków – to tzw. przepuklina wślizgowa. W jej przebiegu przełyk porusza się swobodnie w rozworze przełykowym, a wpust żołądka przemieszcza się powyżej przepony. Zgodnie z nazwą jest to jakby „wśliźnięcie” się części żołądka w strefę przełyku przez otwór przełykowy przepony.

Nie przegap

Przepuklina rozworu przełykowego: objawy

Chorym dokucza zgaga, wymioty, bóle w klatce piersiowej, mają także kłopoty z połykaniem. Objawy przepukliny rozworu przełykowego przypominają te, jakie towarzyszą wielu innym chorobom. W tym przypadku cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku powoduje podrażnienie, a w konsekwencji stan zapalny wyścielającej wnętrze przełyku błony śluzowej. Pojawia się ucisk i uczucie pieczenia za mostkiem, w okolicy serca, duszności, pocenie się. Dolegliwości występują najczęściej po upływie około godziny od posiłku. Ten objaw często przypisywany jest chorobie niedokrwiennej serca lub nawet zawałowi. O przepuklinie mogą świadczyć jednak towarzyszące uciskowi i pieczeniu gorzkie odbijania, uczucie zatrzymywania się pokarmu w przełyku, wymioty.

Przepuklina rozworu przełykowego: przyczyny

Lekarze nie ustalili jeszcze przyczyn powstawania przepukliny rozworu przełykowego, a zatem nie znaleźli sposobu, by jej zapobiegać. Chorobę wiążą z wrodzonym osłabieniem mięśniowego pierścienia otaczającego końcowy odcinek przełyku, ale nie tylko. Przepuklina może być spowodowana ciężkimi urazami jamy brzusznej, przewlekłymi zaparciami i związanym z nimi nieustannym napinaniem przepony podczas oddawania stolca, ciążą, otyłością, dźwiganiem ciężarów połączonym z napinaniem mięśni brzucha. Powstawaniu przepukliny sprzyjają też wiek powyżej 50 roku życia i palenie papierosów. Znacznie częściej cierpią na nią kobiety.

Przepuklina rozworu przełykowego: diagnoza i leczenie

Lekarz jest w stanie wstępnie zdiagnozować przepuklinę rozworu przełykowego już po rozmowie i badaniu pacjenta. Jednak ponieważ wiele objawów przypomina te, które towarzyszą chorobom mięśnia sercowego, należy wykonać badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego ze szczególnym skupieniem na końcowym odcinku przełyku i jego ujściu do żołądka, prześwietlenie RTG, manometrię (badanie ciśnienia w przełyku), tomografię komputerową oraz EKG z próbą wysiłkową.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie
 • Posiłki spożywaj w spokoju, bez pośpiechu. Nie mogą być obfite, trzeba jeść mało, ale często, kolację co najmniej na dwie godziny przed snem.
 • Śpij z głową na wysokiej poduszce (przynajmniej 10-15 cm powyżej poziomu łóżka).
 • Zapobiegaj zaparciom.
 • Unikaj silnego nacisku na przeponę (parcia) podczas oddawania kału i moczu.
 • Koniecznie schudnij.
 • Rzuć palenie.

Leczenie ma na celu przede wszystkim złagodzenie objawów i zapobieganie powikłaniom, jakimi mogą być owrzodzenie, a nawet rak przełyku. Kuracji farmakologicznej, polegającej na przyjmowaniu leków zobojętniających lub hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego, przyspieszających przemieszczanie pokarmu z żołądka do dwunastnicy i zapobiegających zaparciom, towarzyszą zalecenia zmiany trybu życia.
Rzadko, tylko jeśli wspomniana kuracja nie przynosi spodziewanych rezultatów, a rozwój schorzenia powoduje zagrożenie powikłaniami, stosuje się leczenie operacyjne. Zabieg, wykonywany metodą tradycyjną lub laparoskopową, polega na wzmocnieniu pierścienia otaczającego rozwór przełykowy przepony lub na umocowaniu żołądka w jamie brzusznej, które uniemożliwi przemieszczanie się jego zwartości do przełyku.

Tego nie rób

Tego nie rób

 Jeżeli cierpisz na przepuklinę rozworu przełykowego zrezygnuj z:

 • noszenia uciskającej odzieży
 • dźwigania ciężkich przedmiotów
 • kładzenia się i pochylania bezpośrednio po posiłku
 • alkoholu i napojów z kofeiną (kawa, herbata, coca-cola)
 • jasnego pieczywa
 • słodyczy i ciast
 • produktów ciężkostrawnych i wzdymających (kapusty, grochu, fasoli)
 • potraw smażonych.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 18.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 34)
Krystyna, 21.02.2015 11.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
u mnie zaczelo sie koltaniem serca zwlaszcza w nocy /fakt, ze po ogromnym stresie i bardziej podejrzewalam nerwice serca/. Zrobilam sobie holtera ekg i wyszla arytmia nadkomorowa glownie w nocy. Kardiolog skierowala mnie do gastrologa na zdiagnozowanie przepukliny rozworu przelykowego. I tyle, a ja kiepsko czuje sie, kolatania juz w dzien a do gastrologa dostac sie to utopia! Zaczelam brac nolpaze, debridat i czekam. Zbieram kase na wizyte prywatna, bo inaczej nie doczekam sie. Mozecie mi cos jeszcze poradzic, do kogo najlepiej pojsc /w Warszawie/
 
Piochu, 03.02.2015 10.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Mam ten sam problem. Zabiegowi się nie poddałem bo lekarz stwierdził że to i tak powróci po jakimś czasie. Ale nie o tym chciałem pisać. Załamany podczas ataku miałem już tak dosyć bólu i innych dolegliwości że jak to facet kupiłem 0,7 l wódki czystej wodę niegazowaną smakową i po prostu się upiłem. Rano ku mojemu zdziwieniu czułem się jak bym się na nowo narodził co prawda z kacem ale bez dolegliwości przepuklinowych.Wiem że zaraz napiszecie że alkohol powinno się wyeliminować ale od tego czasu jak nawracają objawy choroby to robię kurację alkoholową i jest OK. Zaznaczam jednak że licząc skuteczność to na pięć kuracji jedna niestety nie zadziałała. Nie wiem dlaczego. Nie namawiam do alkoholizmu oczywiście, to każdego osobista sprawa jak sobie radzi z chorobą, piszę tylko w jaki sposób ja sobie pomagam. oczywiście jak ktoś ma ataki co tydzień to lepsza będzie operacja niż wpadnięcie w nałóg. Jeżeli pomogę chociaż jednej osobie w pozbyciu się tego bólu to będę zadowolony. Ale przestrzegam nie wpadajcie w nałóg picia z powodu tej choroby.
 
M, 26.01.2015 23.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Koniecznie stosuj dobre probiotyki, dopiero dietetyk zwrócił mi na nie uwagę i czuję się obecnie znacznie lepiej (męczę się z przepukliną od 3 miesięcy, również w wyniku stresu, treningów oraz jedzenia w wiecznym pośpiechu). Po jedzeniu różnych lekarstw przez jakieś półtora miesiąca dochodzę do wniosku, że mogłem ich wcale nie brać, jedyna słuszna metoda walki to odpowiednia dieta. W unikanie smażonego jedzenia nie wierzę, wystarczy smażyć na oliwie z oliwek. Jem codziennie smażone jedzenie i czuję się coraz lepiej, poza tymi momentami, gdy pozwolę sobie na "zbyt dużo" lub "niezdrowego" jedzenia.
 
mostal, 24.01.2015 15.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, 2 tyg temu zdiagnozowano u mnie przepuklinę przełyku podczas gastro. W tej chwili leczę się controloc 40 plus tribux forte 2xdziennie. Dolegliwości bólowe znacznie się zmniejszyły, ale nie ustały. Cały czas musze uważać na to co jem. U mnie przyczyna to przede wszystkim sport i stres. Czyli po raz kolejny sport wyszedł na zdrowie. Pozdr.
 
art, 09.01.2015 16.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie zaczęło się jakiś rok temu, ale ostatni miesiąc to jakaś masakra. Najgorzej jest godzinę po głównym posiłku - lekki dyskomfort w brzuchu, cofanie treści pokarmowej do gardła, bóle pleców i łopatek, ale najgorsze są ,,wędrujące z dołu do góry'' bóle szyi i głowy (po lewej stronie) oraz duszności. Myślicie że to też od tego czy może być jakaś inna przyczyna? Tak czy inaczej wszystko mija po około 3-4 godzinach po głównym posiłku. Gastroskopię i kolonoskopię mam dopiero pod koniec marca, ale to chyba to.
 
marta, 28.12.2014 09.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja choruję już około 20 lat. Miałam kilka gastroskopii w tym również w narkozie. Brałam chyba wszystkie leki dostępne na rynku farmaceutycznym (bez recepty i na receptę) i nie było żadnej poprawy. Raz było lepiej, raz gorzej a mój gastrolog rozkładał ręce i twierdził że jestem trudną pacjentką. Zmieniłam lekarza, który przepisał mi Mesopral 40 i jest trochę lepiej. Lekarze niezbyt chętnie kierują na operacje,ale w moim przypadku chyba jest to nieuniknione.
 
Odi, 15.12.2014 17.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niestety ale bez wizyty u gastrologa nikt nie z nas nie jest w stanie wyleczyć przepukliny. Wszystko zależy od jej rozmiarów. Dlatego konieczna jest gastroskopia aby stwierdzić jakie faktycznie wybrać leczenie, czasem niestety nie da obejść się bez operacji. ałe szczęcie większośc przepuklin da się leczyć farmakologicznie. Tak jest w moim przypadku. Biorę controloc control, któremu zawdzięczam normalne funkcjonowanie. Wcześniej brałam noplaze ale źle sie po niej czułam. Leki te są dostępna jedynie na recepte, inne dostepne bez recepty w pomagaja jedynie okazjonalnie na zgagi czy niestrawność, nie leczą jednak przepukliny.
 
Odi, 15.12.2014 17.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie przepuklina została stwierdzona podczas gastroskopii. Przed nią gastrolog straszył mnie, że moje objawy mogą wskazywać na stan przedrakowy przełyku. Towarzyszyły mi ciągłe zgagi, zwłaszcza gdy wstawałam z łóżka. Doszło do tego, że co noc brałam ranigast aby złagodzić dolegliwości. Kolejna rzecz to ból żołądka jakas godzina po zjedzeniu czegoś płynnego lub wypiciu paru szklanek. Co ciekawe po jedzeniu ból nie wystepował. Ból nie był silny, jedynie rozpierający, jak gdybym przesadziła z ilością jedzenia a żołądek był za mały aby dać sobie radę (w rzeczywistości przepuklina doprowadziła do zmniejszenia go). Z dwojga złego wołałam ból od zgag, które trwały póki nie wziełam leków. Gastrolog zapisał mi controloc control i to ten lek mi pomógł. Dolegliwości zaczeły mijac a ja wreszcie zaczełam jeść, mieć apetyt. Napewno osoby z chorym żoładkiem wiedzą jak jest to ogromne dla nas szczęscie. Tym bardziej, że każda choroba gastryczna wiąże się przed wszystkim z utratą wagi a u mnie pare kilo mniej już było drastycznie widać. U mnie przepuklina była wynikiem stresu. Mam 29 lat, żadnych chorób. Zawsze gdy się stresowałam nie mogłam jeść i bolał mnie żołądek. Całe szczęscie, że stres obajwił się jeynie przepukliną a nie groźniejszą chorobą. Wszystkim chorym życzę powrotu do zdrowia i normalnego życia.
 
KRZYSZTOF, 01.11.2014 22.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
piszecie straszne głupoty
 
zmartwiona, 20.10.2014 19.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
proszę bardziej szczegółową informację dot. leczenia przepukliny rozworu przełykowego
 
następne »
strona 1 z 4
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Ból trzustki - co może oznaczać? Przyczyny bólu trzustki Ból trzustki - co może oznaczać? Przyczyny bólu trzustki

Co może oznaczać ból trzustki? Niedomaganie trzustki, ważnego organu w naszym układzie trawiennym i...

więcej

46121

Przepuklina rozworu przełykowego: przyczyny, objawy, leczenie Przepuklina rozworu przełykowego: przyczyny, objawy, leczenie

Przepuklina rozworu przełykowego najczęściej dotyka ludzie starszych i otyłych, zwłaszcza palaczy,...

więcej

38757

POWIĘKSZONA WĄTROBA? Zrób jej detoks. Dieta odtruwająca wątrobę POWIĘKSZONA WĄTROBA? Zrób jej detoks. Dieta odtruwająca wątrobę

Wątroba to jedyny narząd, który potrafi sam się regenerować. Niestety, zła dieta i szkodliwe nałogi...

więcej

32613

Dieta przy biegunce. Co jeść, gdy masz biegunkę? Dieta przy biegunce. Co jeść, gdy masz biegunkę?

Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna i bogata w rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego,...

więcej

32522

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Uściślając kwestię pobytu w zakładach leczniczych w ramach urlopu i zwolenian lekarskiego należy wskazać, że pobyt w szpitalu uzdrowiskowym trwa 21 dni i jest bezpłatny. Osoba pracująca otrzymuje w...

W II trymestrze ciąży w sytuacjach tego wymagających można dokonywać zabiegów ekstrakcji. Może ma pani zdjęcie RTG wykonane przed ciążą? Proszę pokazać dentyście. Może płukanie kieszeni wokół...

Endometrioza to nie to samo co, endometrium. Endometrium to błona śluzowa macicy. Endometrioza to tkanka taka jak endometrium, ale zlokalizowana poza jamą macicy. U kobiety, która miesiączkuje, w...

Grupy wsparcia
data

Luty 26, 2015

Trafiłam w aptece na Slimcee w pomocyjnej cenie. Stosowałam 3 miesiace przy umiarkowanej diecie, bez cukru. Nie tyłam ale i nie chudłam.Nie ma cudów.

data

Luty 26, 2015

jest stronka, na której internauci głosują na najlepsze suplementy na odchudzanie - rtno.pl i tam zielona kawa zajmuje 3 miejsce

data

Luty 25, 2015

Witajcie! Chciałabym Was zachęcić do zapoznania się ze stroną AkademiaJedzenia.pl, poświęconą zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Akademia Jedzenia pomaga zmienić złe nawyki żywieniowe. Nie znajdziecie tu "cudownych diet", ale proste wskazówki, jak osiągnąć odpowiednią wagę a przede...

data

Luty 25, 2015

Słyszałam że jest już projekt ustawy mianowicie na biegaczy startujących w maratonach będzie nakładany podatek od biegania czaicie to!!! tez o tym słyszałam: http://night-runners-pl.blogspot.com/2014/11/podatek-od-biegania-czyli-jak-pzla-chce.html to są jawne żarty w tym kraju. No nic...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.