Przepuklina rozworu przełykowego: przyczyny, objawy, leczenie

22 komentarze
Autor: Małgorzata Raczkowska

Przepuklina rozworu przełykowego najczęściej dotyka ludzie starszych i otyłych, zwłaszcza palaczy, a także osoby żyjące w nieustającym stresie. Przepuklina wynika z nieprawidłowego funkcjonowania przepony - przegrody oddzielającej klatkę piersiową od jamy brzusznej. Przepuklinie towarzyszy zgaga, wymioty, ból w klatce piersiowej. Jakie są objawy przepukliny rozworu przełykowego?

Przepuklina rozworu przełykowego powstaje, gdy żołądek przesuwa się ku górze i jego część z jamy brzusznej przedostaje się do klatki piersiowej. Jak powstaje przepuklina rozworu przełykowego? Przepona jest przegrodą oddzielającą klatkę piersiową od jamy brzusznej. To szeroki, ale cienki mięsień rozpięty pomiędzy dolnymi żebrami, który ściśle obejmuje dolny odcinek przełyku. Miejsce, w którym przełyk przechodzi  przez przeponę, nazywane jest rozworem przełykowym. Jeśli rozwór przełykowy osłabi się, rozluźni, rozciągnie i przestanie przylegać ściśle do przełyku, przestaje pełnić swoją funkcję – przepona nie jest w stanie utrzymać żołądka w jego właściwym  miejscu. 

Chociaż lekarze wyróżniają aż pięć odmian przepukliny rozworu przełykowego najczęściej – w 90 proc. przypadków – to tzw. przepuklina wślizgowa. W jej przebiegu przełyk porusza się swobodnie w rozworze przełykowym, a wpust żołądka przemieszcza się powyżej przepony. Zgodnie z nazwą jest to jakby „wśliźnięcie” się części żołądka w strefę przełyku przez otwór przełykowy przepony.

Nie przegap

Przepuklina rozworu przełykowego: objawy

Chorym dokucza zgaga, wymioty, bóle w klatce piersiowej, mają także kłopoty z połykaniem. Objawy przepukliny rozworu przełykowego przypominają te, jakie towarzyszą wielu innym chorobom. W tym przypadku cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku powoduje podrażnienie, a w konsekwencji stan zapalny wyścielającej wnętrze przełyku błony śluzowej. Pojawia się ucisk i uczucie pieczenia za mostkiem, w okolicy serca, duszności, pocenie się. Dolegliwości występują najczęściej po upływie około godziny od posiłku. Ten objaw często przypisywany jest chorobie niedokrwiennej serca lub nawet zawałowi. O przepuklinie mogą świadczyć jednak towarzyszące uciskowi i pieczeniu gorzkie odbijania, uczucie zatrzymywania się pokarmu w przełyku, wymioty.

Przepuklina rozworu przełykowego: przyczyny

Lekarze nie ustalili jeszcze przyczyn powstawania przepukliny rozworu przełykowego, a zatem nie znaleźli sposobu, by jej zapobiegać. Chorobę wiążą z wrodzonym osłabieniem mięśniowego pierścienia otaczającego końcowy odcinek przełyku, ale nie tylko. Przepuklina może być spowodowana ciężkimi urazami jamy brzusznej, przewlekłymi zaparciami i związanym z nimi nieustannym napinaniem przepony podczas oddawania stolca, ciążą, otyłością, dźwiganiem ciężarów połączonym z napinaniem mięśni brzucha. Powstawaniu przepukliny sprzyjają też wiek powyżej 50 roku życia i palenie papierosów. Znacznie częściej cierpią na nią kobiety.

Przepuklina rozworu przełykowego: diagnoza i leczenie

Lekarz jest w stanie wstępnie zdiagnozować przepuklinę rozworu przełykowego już po rozmowie i badaniu pacjenta. Jednak ponieważ wiele objawów przypomina te, które towarzyszą chorobom mięśnia sercowego, należy wykonać badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego ze szczególnym skupieniem na końcowym odcinku przełyku i jego ujściu do żołądka, prześwietlenie RTG, manometrię (badanie ciśnienia w przełyku), tomografię komputerową oraz EKG z próbą wysiłkową.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie
 • Posiłki spożywaj w spokoju, bez pośpiechu. Nie mogą być obfite, trzeba jeść mało, ale często, kolację co najmniej na dwie godziny przed snem.
 • Śpij z głową na wysokiej poduszce (przynajmniej 10-15 cm powyżej poziomu łóżka).
 • Zapobiegaj zaparciom.
 • Unikaj silnego nacisku na przeponę (parcia) podczas oddawania kału i moczu.
 • Koniecznie schudnij.
 • Rzuć palenie.

Leczenie ma na celu przede wszystkim złagodzenie objawów i zapobieganie powikłaniom, jakimi mogą być owrzodzenie, a nawet rak przełyku. Kuracji farmakologicznej, polegającej na przyjmowaniu leków zobojętniających lub hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego, przyspieszających przemieszczanie pokarmu z żołądka do dwunastnicy i zapobiegających zaparciom, towarzyszą zalecenia zmiany trybu życia.
Rzadko, tylko jeśli wspomniana kuracja nie przynosi spodziewanych rezultatów, a rozwój schorzenia powoduje zagrożenie powikłaniami, stosuje się leczenie operacyjne. Zabieg, wykonywany metodą tradycyjną lub laparoskopową, polega na wzmocnieniu pierścienia otaczającego rozwór przełykowy przepony lub na umocowaniu żołądka w jamie brzusznej, które uniemożliwi przemieszczanie się jego zwartości do przełyku.

Tego nie rób

Tego nie rób

 Jeżeli cierpisz na przepuklinę rozworu przełykowego zrezygnuj z:

 • noszenia uciskającej odzieży
 • dźwigania ciężkich przedmiotów
 • kładzenia się i pochylania bezpośrednio po posiłku
 • alkoholu i napojów z kofeiną (kawa, herbata, coca-cola)
 • jasnego pieczywa
 • słodyczy i ciast
 • produktów ciężkostrawnych i wzdymających (kapusty, grochu, fasoli)
 • potraw smażonych.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 18.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 22)
ewelina, 18.07.2014 14.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam,ja na żołądek choruje od 8 lat,właśnie zdecydowałam sie na operacje przepukliny w szpitalu w ozimku.Przy przepuklinie nie ma tak naprawde innego ratunku.Leków coraz wiecej,a mam 38 lat,i co dalej?STRaszne bóle kreczowe żołądka są nie do wytrzymania.
 
MARZENA14, 24.06.2014 08.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
WITAM MOŻESZ POWIEDZIEĆ COŚ WIĘCEJ NA TEMAT SWOJEGO LEKARZA???????????JAK CIĘ LECZY I CZY NIE MASZ JUŻ TYCH BULI...A MOŻE DASZ JAKIEŚ NAMIARY
 
marzena14, 24.06.2014 08.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam was, tydzień temu byłam na gastroskopii i lekarka niestety nie mogła mi dokończyć badania ponieważ się dusiłam, ale mogła powiedzieć mi tyle że mam przepuklinę wślizgową przełyku pokarmowego... I mam niedługo robione te same badanie ale pod narkozą - może ktoś z was miał robioną gastroskopię pod narkozą??? Kochani właśnie przed chwilą miałam straszliwy ból żołądka, ale to jest taki ból że nie mogłam oddychać... plecy i klatka piersiowa tak straszliwie bolą że coś okropnego. Nieraz w nocy o 3, 4 rano budzę się z takim bólem jakby mi nóż w klatkę piersiową wbijali...Nie wiem jak mam się pozbyć tego bólu???
 
ika, 08.06.2014 10.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam przepuklinę rozworu przełykowego, którą leczę anestelociem. Czy uporczywy suchy kaszel jest od tej przepukliny?
 
rutek , 10.02.2014 01.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do odpisania skłoniła mnie choroba na która cierpiałem wiele lat i skutecznie wyleczyłem ją mało inwazyjną metodą operacyjną, która wyleczyła mnie do końca życia. Operacja ta jest przeprowadzana w Polsce I refundowana przez NFZ. Po przez forum chciałbym dotrzeć do jak największej liczby ludzi chorych, którzy spotykają się z bezradnością co niektórych gastrologów w Polsce. Sam tego tego doświadczałem przez wiele lat. Miałem ponad 10 gastroskopii, przepuklina doprowadziła przełyk do nadżerek i przełyku Barretta czyli stanu przedrakowego, bez końca łykałem controloc który nic nie dawał tylko znieczulał zrobił z kwasu solnego zasadę w jelitach. Bałem się cokolwiek jeść ze względu na zgagę i bule. Ciągły strach przed rakiem i dieta a ja mam 30 klat. Osoby zainteresowane operacją proszę o kontakt emaila rutkal2@o2.pl. Mam nadzieje że dotrę do jak największej liczby ludzi chorych, sam znalazłem pf .chirurga, który mi pomógł i sam widziałem jak pomaga innym ludziom i jest ta choroba wyleczalna w 96 % skuteczności operacji.
 
Igor, 09.02.2014 11.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jesli ma ktos problem z przepuklina rozworu przelykowego to jedynym rozwiazaniem i skutecznym jest zabieg laparoskopowy :) zadne leki tego nie wylacza poniewaz jest to rana ktora ciezko sie goi :) 555861 moj gg wrazie czego chetnie pomoge i polece zlotego lekarza :)
 
Iwa, 03.02.2014 21.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Magdaleno, spróbuj tego balsamu Szostakowskiego. Piłam go kiedy wykryto u mnie wrzody, miałam nadkwasotę i potworne bóle w klatce piersiowej. Bardzo mi pomógł. Wiele dolegliwości ustapiło a wrzody zniknęły Na gastroskopii nie było nawet widać blizn po wrzodach. Ten balsam leczy wszystkie rany nawet te na skórze zewnętrznej. Polecam wszystkim cierpiącym.
 
Iwa, 03.02.2014 21.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Piłam Balsam Szostakowskiego, bardzo dobry lek na żołądek, Opracowałam metodę picia przez to że jest bardzo gęsty brałam łyżkę stołową z odrobina wody na nią wlewałam balsam , wtedy robiła się tłusta kulka którą łatwiej połknąć. Spróbuj tej metody.
 
ewa, 29.01.2014 17.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
kupcie sobie balsam szostakowskiego i pijcie na noc 1 łyzkę stołową przez 18 dni.jak chcecie to sobie poczyajcie o tym balsamie na internecie.Tam są tez i przeciwskazania!dzis wrociłam z gastro tez mi wyszła przepuklina.ale wczesnie przed badaniem meczyłam sie z nadkwasotą i to ostra ,nudnosciami,itp.Po ttym balsami mi przeszło jak reką odjął.przepuklina jest ale nie mam zadnych objawow.musiałam miec przed piciem balsamu wiecej rzeczy poniewaz na gastro wyszla mi gojaca sie nadzerka/czyli wczesniej była nie gojaca sie/.balsam odstawiłam niedawno widocznie jeszcze sie nie zagoiła.musze powtorzyc.seria picia to 18dni.pije sie ciezko najlepiej czyms ciepłym poniewaz jest geste.efekt murowany!
 
lol , 23.01.2014 07.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam zespol jelita drażliwego do tego teraz jeszcze to ;/ Wiem ,ze sama się tego dorobiłam ...Papierosy na pusty żołądek masa energoli ... nie zdorwe żarcie ... Cały czas mam odruch wymiotny ;/ Może ma ktoś radę ;/ jak tego zapobiec? Siedzę w pracy i nagle mi sie robi słabo i czuje jak zarcie idzie do góry;/
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
Najpopularniejsze artykuły
Ból trzustki - co może oznaczać? Przyczyny bólu trzustki Ból trzustki - co może oznaczać? Przyczyny bólu trzustki

Co może oznaczać ból trzustki? Niedomaganie trzustki, ważnego organu w naszym układzie trawiennym i...

więcej

15336

Gazy, WZDĘCIA i odbijanie: objawy złego trawienia Gazy, WZDĘCIA i odbijanie: objawy złego trawienia

Wiatry, gazy, odbijanie są naturalnym produktem ubocznym rozkładu węglowodanów. Czasem jednak mogą...

więcej

13186

Grzybica jamy ustnej. Kandydoza: przyczyny, objawy, leczenie grzybicy w ustach i gardle Grzybica jamy ustnej. Kandydoza: przyczyny, objawy, leczenie grzybicy w ustach i gardle

Grzybica jamy ustnej jest niebezpieczna - należy ją bezwzględnie leczyć, bo może zaatakować cały...

więcej

18382

ZATRUCIE POKARMOWE: co robić, gdy się zatrujesz? ZATRUCIE POKARMOWE: co robić, gdy się zatrujesz?

W statystykach letnich chorób zatrucie pokarmowe zajmuje poczesne miejsce w pierwszej trójce - po...

więcej

16989

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po...

W przypadku przesuszenia skóry rąk proponuję zastosowanie (wielokrotnie w ciągu dnia) preparatów intensywnie natłuszczających dostępnych w aptekach, takich jak Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, maść...

Grupy wsparcia
data

Sierpień 28, 2014

"20kg w 2 miesiace na pewnej diecie" Na tuszę pewna dieta pomogła, a na głowę zaszkodziła.

data

Sierpień 28, 2014

nie mozna wejsc na tę strone

data

Sierpień 28, 2014

Można schudnąć na samej diecie bez ćwiczeń.Oczywiście lepiej do tego ćwiczyć ale nie kazdy ma czas. Ja przy wnukach nie mam czasu na wygibasy.Udało mi sie schudnąc przed wakacjami 20kg w 2 miesiace na pewnej diecie,ktora dostałam od znajomej z Austrii. Nie bylam na tej diecie głodna...

data

Sierpień 28, 2014

Można schudnąć na samej diecie bez ćwiczeń.Oczywiście lepiej do tego ćwiczyć ale nie kazdy ma czas. Ja przy wnukach nie mam czasu na wygibasy.Udało mi sie schudnąc przed wakacjami 20kg w 2 miesiace na pewnej diecie,ktora dostałam od znajomej z Austrii. Nie bylam na tej diecie głodna...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.