Przepuklina rozworu przełykowego: przyczyny, objawy, leczenie

39 komentarze
Autor: Małgorzata Raczkowska

Przepuklina rozworu przełykowego najczęściej dotyka ludzie starszych i otyłych, zwłaszcza palaczy, a także osoby żyjące w nieustającym stresie. Przepuklina wynika z nieprawidłowego funkcjonowania przepony - przegrody oddzielającej klatkę piersiową od jamy brzusznej. Przepuklinie towarzyszy zgaga, wymioty, ból w klatce piersiowej. Jakie są objawy przepukliny rozworu przełykowego?

Przepuklina rozworu przełykowego powstaje, gdy żołądek przesuwa się ku górze i jego część z jamy brzusznej przedostaje się do klatki piersiowej. Jak powstaje przepuklina rozworu przełykowego? Przepona jest przegrodą oddzielającą klatkę piersiową od jamy brzusznej. To szeroki, ale cienki mięsień rozpięty pomiędzy dolnymi żebrami, który ściśle obejmuje dolny odcinek przełyku. Miejsce, w którym przełyk przechodzi  przez przeponę, nazywane jest rozworem przełykowym. Jeśli rozwór przełykowy osłabi się, rozluźni, rozciągnie i przestanie przylegać ściśle do przełyku, przestaje pełnić swoją funkcję – przepona nie jest w stanie utrzymać żołądka w jego właściwym  miejscu. 

Chociaż lekarze wyróżniają aż pięć odmian przepukliny rozworu przełykowego najczęściej – w 90 proc. przypadków – to tzw. przepuklina wślizgowa. W jej przebiegu przełyk porusza się swobodnie w rozworze przełykowym, a wpust żołądka przemieszcza się powyżej przepony. Zgodnie z nazwą jest to jakby „wśliźnięcie” się części żołądka w strefę przełyku przez otwór przełykowy przepony.

Nie przegap

Przepuklina rozworu przełykowego: objawy

Chorym dokucza zgaga, wymioty, bóle w klatce piersiowej, mają także kłopoty z połykaniem. Objawy przepukliny rozworu przełykowego przypominają te, jakie towarzyszą wielu innym chorobom. W tym przypadku cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku powoduje podrażnienie, a w konsekwencji stan zapalny wyścielającej wnętrze przełyku błony śluzowej. Pojawia się ucisk i uczucie pieczenia za mostkiem, w okolicy serca, duszności, pocenie się. Dolegliwości występują najczęściej po upływie około godziny od posiłku. Ten objaw często przypisywany jest chorobie niedokrwiennej serca lub nawet zawałowi. O przepuklinie mogą świadczyć jednak towarzyszące uciskowi i pieczeniu gorzkie odbijania, uczucie zatrzymywania się pokarmu w przełyku, wymioty.

Przepuklina rozworu przełykowego: przyczyny

Lekarze nie ustalili jeszcze przyczyn powstawania przepukliny rozworu przełykowego, a zatem nie znaleźli sposobu, by jej zapobiegać. Chorobę wiążą z wrodzonym osłabieniem mięśniowego pierścienia otaczającego końcowy odcinek przełyku, ale nie tylko. Przepuklina może być spowodowana ciężkimi urazami jamy brzusznej, przewlekłymi zaparciami i związanym z nimi nieustannym napinaniem przepony podczas oddawania stolca, ciążą, otyłością, dźwiganiem ciężarów połączonym z napinaniem mięśni brzucha. Powstawaniu przepukliny sprzyjają też wiek powyżej 50 roku życia i palenie papierosów. Znacznie częściej cierpią na nią kobiety.

Przepuklina rozworu przełykowego: diagnoza i leczenie

Lekarz jest w stanie wstępnie zdiagnozować przepuklinę rozworu przełykowego już po rozmowie i badaniu pacjenta. Jednak ponieważ wiele objawów przypomina te, które towarzyszą chorobom mięśnia sercowego, należy wykonać badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego ze szczególnym skupieniem na końcowym odcinku przełyku i jego ujściu do żołądka, prześwietlenie RTG, manometrię (badanie ciśnienia w przełyku), tomografię komputerową oraz EKG z próbą wysiłkową.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie
 • Posiłki spożywaj w spokoju, bez pośpiechu. Nie mogą być obfite, trzeba jeść mało, ale często, kolację co najmniej na dwie godziny przed snem.
 • Śpij z głową na wysokiej poduszce (przynajmniej 10-15 cm powyżej poziomu łóżka).
 • Zapobiegaj zaparciom.
 • Unikaj silnego nacisku na przeponę (parcia) podczas oddawania kału i moczu.
 • Koniecznie schudnij.
 • Rzuć palenie.

Leczenie ma na celu przede wszystkim złagodzenie objawów i zapobieganie powikłaniom, jakimi mogą być owrzodzenie, a nawet rak przełyku. Kuracji farmakologicznej, polegającej na przyjmowaniu leków zobojętniających lub hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego, przyspieszających przemieszczanie pokarmu z żołądka do dwunastnicy i zapobiegających zaparciom, towarzyszą zalecenia zmiany trybu życia.
Rzadko, tylko jeśli wspomniana kuracja nie przynosi spodziewanych rezultatów, a rozwój schorzenia powoduje zagrożenie powikłaniami, stosuje się leczenie operacyjne. Zabieg, wykonywany metodą tradycyjną lub laparoskopową, polega na wzmocnieniu pierścienia otaczającego rozwór przełykowy przepony lub na umocowaniu żołądka w jamie brzusznej, które uniemożliwi przemieszczanie się jego zwartości do przełyku.

Tego nie rób

Tego nie rób

 Jeżeli cierpisz na przepuklinę rozworu przełykowego zrezygnuj z:

 • noszenia uciskającej odzieży
 • dźwigania ciężkich przedmiotów
 • kładzenia się i pochylania bezpośrednio po posiłku
 • alkoholu i napojów z kofeiną (kawa, herbata, coca-cola)
 • jasnego pieczywa
 • słodyczy i ciast
 • produktów ciężkostrawnych i wzdymających (kapusty, grochu, fasoli)
 • potraw smażonych.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 18.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 39)
hamonyt, 22.03.2015 15.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czytać od dołu do góry, źle wkleiłem, przerosło mnie to zadanie :)
 
hamonyt, 22.03.2015 15.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Natomiast wracając do Ciebie śpiewaczko, weź jakiś lek na zgagę bez recepty, nie wiem czy od razu controloc, może jakiś maalox wystarczy, ale po "prazolach" będzie jasny efekt jak w 7 dni się nie poprawi to nie to, a powinno poprawić się nawet szybciej - u mnie po 3 dniach. No i z tego miejsca są dwie ścieżki, łykanie tego badziewia dalej - gdyż uszkodzony przełyk aż się prosi o infekcję lub drastyczna zmiana życia, choć później już nie trzeba się tak pilnować i można powoli wprowadzać odstawione jedzenie. Oba nieciekawe, jak mniemam śpiewania nie porzucisz, bo to pewnie twój zawód, więc przemyśl swoją dietę (jak kotlecik z ziemniaczkami to jemy ziemniaczki a kotlecik darować sobie na razie, ostrożnie z warzywami typu papryka, pomidor, cebula, czosnek, kiszone dobre, octowe złe),nie dojadaj po maluchu - wiem ciężka sprawa :) , nie leżakuj po jedzeniu i unieś wezgłowie łóżka - tzw spanie na tramwajarza :D , a o kawce zapomnij na razie. Jeśli chodzi o alkohol to broń obosieczna, może szkodzi ale redukuje stres, hehe, tak samo palenie - z tego nie zrezygnowałem. Uff to tyle, prawie pracę magisterską napisałem :) Reasumując, nie lekceważ tej chrypki ,a z drugiej strony to jeszcze nic wielkiego się nie dzieje, poza tym urodziłaś niedawno dziecko, zanim organizm wróci do równowagi, musi minąć trochę czasu. W ciąży je się za dwóch, a potem ciężko wrócić do dawnych nawyków żywieniowych, szczególnie po kolejnych ciążach. Pozdrawiam, życzę powodzenia.
 
hamonyt, 22.03.2015 15.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ok rozpisałem się ostro, ale to długa i ciężka historia. Co mi pomogło? Przemyślałem swoje życie - tzn dietę, ale tak na poważnie i co się okazało, że jem jak debil - tłusto, dużo, smażone, tuż przed pójściem spać, spożywam mnóstwo kofeiny w różnej postaci - kawa wykluczona przy tej przypadłości , czekolada również, uwielbiam ostre przyprawy. Oprócz tego uprawiałem sporty siłowe, co umieszcza mnie w tej samej grupie ryzyka co śpiewaków, spiewaczki( oddychanie przeponowe, wstrzymywanie oddechu) - nie ma to jak martwy ciąg 200kg - samo zdrowie. Lubię się położyć po obiadku, no i oprócz tego pije i palę jak Pan Bóg przykazał. O stresie nie wspominam, bo kto się nie stresuje w dzisiejszych czasach. Tak więc znalazłem źródło problemu, a nie środek maskujący, który pozwoli mi robić te głupoty nadal(wziąłbym go w ciemno, ale efekty uboczne mnie zniszczyły) Zacząłem jeść małe posiłki, w ilości 6(skład to metoda prób i błędów, mądrości z internetu niestety zawiodły - odradzam np ciemnie pieczywo, w teorii samo zdrowie, tak samo ryż brązowy, zupy na początku też nie służą), trzy godziny przed snem nic nie jadłem, uniosłem wezgłowie łóżka - grawitacja w służbie człowieka, jeśli chodzi o kofeinę, to odstawiłem nawet herbatę i ulubioną Muszyniankę. Przerwałem forsowne treningi, i po drobnym kwasowym efekcie yoyo - te leki co wszyscy tak zachwalają zmniejszają wydzielanie kwasów żołądkowych o 90 procent!!!!! (po pół roku łykania takich wynalazków, człowiek praktycznie jest uzależniony do końca życia) wyszedłem na prostą po 1,5 tygodnia. W tym momencie jestem zdrów jak ryba z wyjątkiem oczywiście chorób nabytych w trakcie leczenia tymi "prazolami" - które o zgrozo można teraz kupić bez recepty. ( I tak jak w reklamie - wizyta u rodziny - ciasto, schab, kawa," prazole" i jedziemy.) Tu pojawia się pytanie zasadnicze, czy to rzeczywiście tych kwasów jest za dużo, czy też może za mało i to właśnie niestrawiony pokarm napiera na zwieracz przełyku. Zalecam chorym którzy jeszcze nie wsiąkli w leki typu inhibitor pompy protonowej, próbę zmiany diety i nawyków - co jest cholernie trudne.
 
hamonyt, 22.03.2015 15.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Droga spiewaczko, ja mam już czarny pas jeśli chodzi o te tematy i musze cie niestety zmartwic, ta chrypka to zapewne objaw zarzucania kwasow żołądkowych do przelyku - zgaduje że masz ją pewnie od bardzo dawna, tzn nie zniknęła jak standardowa chrypka. W moim przypadku zanim trafiłem na "w miarę" inteligentnego lekarza zaliczylem kuracje antybiotykowa, antyopryszczkowa, prześwietlenie klatki piersiowej,oraz próbę zrobienia ze mnie wariata :) dopiero lekarz nr 5 wpadł na tzw cichy refluks. Pomyślałem że to kolejny idiota, no bo przecież wiem jak wygląda refluks, zdarzyło mi się mieć kolegę chorego na tą przypadłość - bardzo nieprzyjemne - wymiociny w jamie ustnej :/ Okazuje się jednak że można mieć cichy refluks i wtedy te kwasy nie dochodzą bezpośrednio do jamy ustnej ale do gardła już tak. Stąd nieprzyjemna chrypka, odkasływanie, problemy z zębami - tymi z tyłu oraz brak typowej zgagi. Oczywiście na początku olałem tą chrypkę, ale z czasem przerodziła sie ona w kaszel. Kaszel nie do zniesienia, nie mogłem spać, nie mogłem leżeć, rzucało mną jak gruźlikiem, nie mogłem jeść w zasadzie niczego, zaskakujące ile człowiek może wytrzymać bez jedzenia. Nie radzę tego lekceważyć, no więc lekarz nr 5 dał dwie metody na sprawdzenie czy rzeczywiście z tym domykaniem jest źle, endoskopia - w moim przypadku nie było to możliwe, chyba że w narkozie lub metoda chałupnicza :) czyli wzięcie leków hamujących wydzielanie kwasów i sprawdzenie efektów. Jeśli sie poprawi tzn że jest problem :) Dostałem enamere 40 którą miałem przyjmować 3msc, poprawiło się po 2 tygodniach, lekarz nakazał kontynuować kurację no i tutaj pojawił się kolejny klops, rozwinęły się u mnie przypadłości o których wcześniej nie słyszałem - łojotokowe zapalenie skóry, niestrawność, a to co przelało czarę goryczy to gangliony na obu dłoniach. W tym momencie pomyślalem a ch..j jak ma mi znowu coś wyrosnąć (najlepiej na czole) to ja dziękuje za takie proszki. Owszem w pierwszej fazie - gdy przełyk jest uszkodzony pomogą i to bardzo - dzięki nim kwasów nie będzie w przełyku i zagoi on się, zniknie chrypka, ale nie można tego kontynuować w nieskończoność - vide mój lekarz, który powiedział że to jest lek do końca życia(ciekawe czy na szkoleniu na Majorce był) CDN
 
śpiewaczka, 11.03.2015 20.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam przepuklinę jako pozostałość po dość późnej ciąży ale nie mam czegoś takiego jak zgaga. Nie wiem nawet co to jest. Bóle minęły ale najgorsze co mi dokucza to ciągła chrypa. Bez przerwy chrząkam i pod tym względem jest coraz gorzej. Śpiewam w chórze i ta ciągła chrypa bardzo mi przeszkadza. Czy ktoś może ma jakąś radę aby pozbyć się tej chrypy. Bardzo proszę o odpowiedź.
 
Krystyna, 21.02.2015 11.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
u mnie zaczelo sie koltaniem serca zwlaszcza w nocy /fakt, ze po ogromnym stresie i bardziej podejrzewalam nerwice serca/. Zrobilam sobie holtera ekg i wyszla arytmia nadkomorowa glownie w nocy. Kardiolog skierowala mnie do gastrologa na zdiagnozowanie przepukliny rozworu przelykowego. I tyle, a ja kiepsko czuje sie, kolatania juz w dzien a do gastrologa dostac sie to utopia! Zaczelam brac nolpaze, debridat i czekam. Zbieram kase na wizyte prywatna, bo inaczej nie doczekam sie. Mozecie mi cos jeszcze poradzic, do kogo najlepiej pojsc /w Warszawie/
 
Piochu, 03.02.2015 10.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Mam ten sam problem. Zabiegowi się nie poddałem bo lekarz stwierdził że to i tak powróci po jakimś czasie. Ale nie o tym chciałem pisać. Załamany podczas ataku miałem już tak dosyć bólu i innych dolegliwości że jak to facet kupiłem 0,7 l wódki czystej wodę niegazowaną smakową i po prostu się upiłem. Rano ku mojemu zdziwieniu czułem się jak bym się na nowo narodził co prawda z kacem ale bez dolegliwości przepuklinowych.Wiem że zaraz napiszecie że alkohol powinno się wyeliminować ale od tego czasu jak nawracają objawy choroby to robię kurację alkoholową i jest OK. Zaznaczam jednak że licząc skuteczność to na pięć kuracji jedna niestety nie zadziałała. Nie wiem dlaczego. Nie namawiam do alkoholizmu oczywiście, to każdego osobista sprawa jak sobie radzi z chorobą, piszę tylko w jaki sposób ja sobie pomagam. oczywiście jak ktoś ma ataki co tydzień to lepsza będzie operacja niż wpadnięcie w nałóg. Jeżeli pomogę chociaż jednej osobie w pozbyciu się tego bólu to będę zadowolony. Ale przestrzegam nie wpadajcie w nałóg picia z powodu tej choroby.
 
M, 26.01.2015 23.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Koniecznie stosuj dobre probiotyki, dopiero dietetyk zwrócił mi na nie uwagę i czuję się obecnie znacznie lepiej (męczę się z przepukliną od 3 miesięcy, również w wyniku stresu, treningów oraz jedzenia w wiecznym pośpiechu). Po jedzeniu różnych lekarstw przez jakieś półtora miesiąca dochodzę do wniosku, że mogłem ich wcale nie brać, jedyna słuszna metoda walki to odpowiednia dieta. W unikanie smażonego jedzenia nie wierzę, wystarczy smażyć na oliwie z oliwek. Jem codziennie smażone jedzenie i czuję się coraz lepiej, poza tymi momentami, gdy pozwolę sobie na "zbyt dużo" lub "niezdrowego" jedzenia.
 
mostal, 24.01.2015 15.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, 2 tyg temu zdiagnozowano u mnie przepuklinę przełyku podczas gastro. W tej chwili leczę się controloc 40 plus tribux forte 2xdziennie. Dolegliwości bólowe znacznie się zmniejszyły, ale nie ustały. Cały czas musze uważać na to co jem. U mnie przyczyna to przede wszystkim sport i stres. Czyli po raz kolejny sport wyszedł na zdrowie. Pozdr.
 
art, 09.01.2015 16.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
U mnie zaczęło się jakiś rok temu, ale ostatni miesiąc to jakaś masakra. Najgorzej jest godzinę po głównym posiłku - lekki dyskomfort w brzuchu, cofanie treści pokarmowej do gardła, bóle pleców i łopatek, ale najgorsze są ,,wędrujące z dołu do góry'' bóle szyi i głowy (po lewej stronie) oraz duszności. Myślicie że to też od tego czy może być jakaś inna przyczyna? Tak czy inaczej wszystko mija po około 3-4 godzinach po głównym posiłku. Gastroskopię i kolonoskopię mam dopiero pod koniec marca, ale to chyba to.
 
następne »
strona 1 z 4
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kamienie żółciowe, czyli złogi w WORECZKU ŻÓŁCIOWYM Kamienie żółciowe, czyli złogi w WORECZKU ŻÓŁCIOWYM

Możesz podejrzewać, że w twoim woreczku żółciowym utworzyły się kamienie, jeśli często pobolewa cię...

więcej

35138

Dieta przy biegunce. Co jeść, gdy masz biegunkę? Dieta przy biegunce. Co jeść, gdy masz biegunkę?

Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna i bogata w rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego,...

więcej

32522

Woreczek żółciowy - dlaczego powstają kamienie? Objawy i leczenie kamicy żółciowej Woreczek żółciowy - dlaczego powstają kamienie? Objawy i leczenie kamicy żółciowej

Kamica żółciowa to dość powszechna i uciążliwa choroba. Może przebiegać bezobjawowo, ale częściej...

więcej

34665

Przepuklina pachwinowa. Jakie objawy świadczą o tym, że masz przepuklinę pachwinową? Przepuklina pachwinowa. Jakie objawy świadczą o tym, że masz przepuklinę pachwinową?

Przepuklina pachwinowa rozwija się powoli, a jej objawy narastają w czasie. Pierwsze objawy...

więcej

44889

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Nie badano skuteczności jednoczesnego stosowania tabletek antykoncepcyjnych i "zabezpieczenia". Z tego powodu nie można podać, jaka jest szansa na ciążę. Mogę jedynie napisać, że skuteczność...

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną nie powinny przekraczać jednorazowej dawki 1000 mg witaminy C.

Nie wiadomo, który to ząb. Czy pacjentka ma wszystkie trzonowce? To może być przeciążenie w zgryzie albo mikropęknięcie korzenia. Przeciążenie w zgryzie jest najczęstszym powodem odcementowania się...

Grupy wsparcia
data

Marzec 31, 2015

ja dopiero mam dostac te tabletki. jak to jest prawda to wszystko co tu pisza ze nie dziala to sie powiesze z rzalu :(

data

Marzec 30, 2015

Moja siostra to stosowała i nic nie pomagało. To chyba tylko placebo ;]

data

Marzec 30, 2015

no wszystko zależy od potrzeb :) zanim się zacznie coś brać to warto poczytać. Ważna jest długość brania - zarzucanie czegoś po tygodniu, bo jest nieskuteczne to kpina...

data

Marzec 30, 2015

Witam. Niezależnie od tego, czy ktoś stosuje jakąś dietę, czynie, warto wspomóc swój organizm odpowiednią suplementacją diety. Ze swojej strony mogę polecić Błonnik Witalny. Błonnik jest substancją włóknistą, która wspomaga proces trawienia. Pomaga oczyścić organizm z toksyn i złogów,...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.