Kamienie nerkowe – metody leczenia kamicy nerkowej

Konsultant: dr Mieczysław Goliński, urolog
31 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Kamienie w nerkach tworzą się trzy razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Przyczyną ich powstawania jest odkładanie się złogów w nerkach lub pęcherzu moczowym. Na szczęście jest coraz więcej sposobów ich usuwania. Kamienie można rozbić, rozpuścić, urodzić.

Kamienie w układzie moczowym powstają na skutek krystalizowania się minerałów i ich soli. Mogą tkwić np. w nerce, ale mogą się też przemieszczać - z nerek do moczowodów i do pęcherza.
Objawy kamicy nerkowej zwykle nie są bardzo dotkliwe. Odczuwamy np. lekki, tępy ból w okolicy lędźwiowej, a także częściej niż zwykle oddajemy mocz.

Kolka nerkowa

Bywa jednak, że bóle są nagłe i silne, promieniują ku przodowi do spojenia łonowego. To tzw. kolka nerkowa, której towarzyszy silne i częste parcie na pęcherz. Mocz oddajemy w małych ilościach, niekiedy zabarwiony krwią. Jeśli do kolki dołączy się zakażenie, mogą się pojawić dreszcze i gorączka. Atak łatwo wywołać ruchem (choćby tańcem). Kamień się wówczas przemieszcza i może zablokować drogi moczowe. Ból trwa od kilku minut do kilkudziesięciu godzin.

Terapia zależy od wielkości kamienia

Każdy kamień można wykryć w trakcie badania USG. Żeby się jednak przekonać, jakiego jest rodzaju, wykonuje się dodatkowo tzw. urografię, czyli 3–4 zdjęcia rentgenowskie jamy brzusznej po dożylnym podaniu płynu cieniującego (kontrastu).

Gdy kamieni na zdjęciu nie widać, to znaczy, że są moczanowe lub cystynowe. By się ich pozbyć, często wystarczy specjalna dieta i leki rozpuszczające złogi (np. cytrolit, allopurinol). Kuracja trwa 6–8 tygodni. 
Kamienie, które widać na zdjęciu, są wapniowe lub szczawianowo-wapniowe. Tych, niestety, nie da się rozpuścić i konieczny jest zabieg.
Bardzo rzadko wykonuje się klasyczną operację, czyli rozcięcie np. nerki lub moczowodu i wyjęcie kamienia. Mamy bowiem do dyspozycji techniki mało inwazyjne. Stosuje się je niemal w 85 proc. przypadków. A są to:

Ważne

Ważne

Po rozbiciu kamieni trzeba wydalić ich cząstki lub piasek wraz z moczem. Niekiedy taki “poród” następuje samoistnie, można go też sprowokować lekami. Bywa bardzo bolesny. Dolegliwości zmniejszą:
* leki przeciwbólowe i rozkurczowe (np. pyralgin, tolargin, no-spa),
* ciepła kąpiel,
* położenie na podbrzusze ciepłego termoforu lub poduszki elektrycznej,
* picie dużej ilości płynów

Litotrypsja (ESWL), czyli rozkruszanie

Wskazania: umiejscowienie kamieni w nerce oraz górnym i dolnym odcinku moczowodu.
Na czym polega? Kamienie rozbija się za pomocą fali ultradźwiękowej. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych. Nie wymaga znieczulenia. Kładziemy się na specjalnym ruchomym stole, który wjeżdża w obręcz z głowicą emitującą niesłyszalne dla nas dźwięki. Lekarz, manewrując stołem, kieruje falę dokładnie na kamień. Zna jego położenie dzięki wcześniejszym badaniom. Nie zawsze wystarczy jeden zabieg. Trzeba go powtórzyć, jeśli po kilku tygodniach kamienne okruchy nie zostaną wydalone z moczem. Wydalanie może się rozpocząć już w kilka godzin po rozkruszeniu.
Uwaga! Przeciwwskazaniem do ESWL są przeszkody uniemożliwiające wydostanie się kawałków kamienia na zewnątrz (np. duże zwężenie cewki moczowej na skutek przerostu prostaty), zaburzenia krzepliwości krwi, znaczna otyłość (gruba warstwa tkanki tłuszczowej utrudnia dotarcie fali dźwiękowej do kamienia).

Zabieg przezskórny (PCNL), czyli wysysanie

Wskazania: umiejscowienie kamieni w miedniczce lub dolnym kielichu nerki, co uniemożliwia ich wydostanie się na zewnątrz przez drogi moczowe.
Na czym polega? Do kamienia dociera się specjalną igłą, rozbija go i wyciąga na zewnątrz. Zabieg wykonuje się w szpitalu. Wymaga znieczulenia dolędźwiowego (tzn. tracimy czucie od pasa w dół). Układamy się na brzuchu i lekarz, pod kontrolą USG lub RTG, przez skórę pleców wprowadza do nerki długą, cienką igłę. Gdy dotknie ona kamienia, specjalista nasuwa na nią nieco grubszą igłę, a cieńszą wyciąga. Manewr powtarza kilka razy, aż igła w nerce ma średnicę palca wskazującego. Przez nią lekarz wprowadza narzędzia, którymi może wyciągnąć z nerki mały kamień. Jeżeli złóg jest duży, najpierw się go rozkrusza, a następnie wyssysa po kawałku. Zwykle wystarcza jeden zabieg.
Uwaga! W szpitalu musimy zostać 3–5 dni, by lekarze mogli w porę zapobiec ewentualnym powikłaniom.

Ureterorenoskopia (URSL)

Wskazania: małe kamienie (lub odłamki wcześniej rozkruszonych dużych złogów) w moczowodzie i pęcherzu moczowym.
Na czym polega? Kamienie lub ich odłamki wydobywa się przez cewkę moczową. Zabieg jest wykonywany w szpitalu, wymaga znieczulenia dolędźwiowego. Gdy leżymy na stole, lekarz przez cewkę wprowadza mikrogłowice, które emitują fale rozkruszające kamień. Potem kleszczykami chwyta i wyciąga odłamki. Jeśli kamień jest zablokowany w moczowodzie i nie da się go wyciągnąć przez cewkę moczową, czasem przesuwa się go sondą z powrotem do nerki, a następnie stosuje ESWL lub PCNL.
Uwaga! Zazwyczaj zostajemy w szpitalu przez 2–3 dni.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 05.04.2017 6:09
Witam w ciągu ostatniego pół roku miałam 4 razy kolke nerkowa, masakra gorsze niż poród brr do tego bakterie w moczu. Polecony został mi napar z włosów kukurydzy,dokładna nazywa znamię kukurydzy, próbował ktoś już może?
Nie zarejestrowany, 12.03.2015 12:50
Warto przeczytać opinię jednego faceta. Nie wiem czy to prawda, ale pisze tam, że ten uzdrowiciel uratował mu nerkę. Zakładka "Opinie" strona www.gc-healer.com Pozdrawiam Ewa
 

Zioła pomagają urodzić kamień

Wydalanie kamieni ułatwiają napary i wywary z ziół moczopędnych i rozkurczających błonę mięśniową moczowodu i pęcherza moczowego.

Na kamienie szczawianowe lub wapniowe:
Po 50 g korzenia mniszka, koszyczka rumianku, ziela skrzypu, ziela rdestu ptasiego, kłącza perzu. 
Wymieszaj składniki. Trzy łyżki stołowe mieszanki zalej trzema szklankami wody i gotuj przez pięć minut pod przykryciem. Przecedź wywar i pij trzy razy dziennie po szklance (najlepiej kwadrans po posiłku).

Na kamienie moczanowe:
Po 50 g ziela nawłoci i liścia mącznicy, po 30 g liścia brzozy i ziela glistnika.
Wymieszaj składniki. Łyżkę stołową mieszanki zalej szklanką wody i gotuj przez dwie minuty. Przecedź. Pij trzy razy dziennie szklankę wywaru (najlepiej między posiłkami).

Na kamienie cystynowe:
Po 50 g liścia borówki brusznicy, kłącza perzu, koszyczka rumianku szlachetnego, korzenia lukrecji.
Wymieszaj składniki. Łyżkę stołową mieszanki zalej szklanką wrzątku i zostaw pod przykryciem na kwadrans. Przecedź. Pij ciepły napar trzy razy dziennie, pół godziny po jedzeniu. Za każdym razem przygotuj świeżą porcję.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Gubienie moczu - wstydliwy, kobiecy problem

Gubienie moczu - wstydliwy, kobiecy problem

INFEKCJE DRÓG MOCZOWYCH - jak uniknąć kłopotu

INFEKCJE DRÓG MOCZOWYCH - jak uniknąć kłopotu

Kamica układu moczowego: przyczyny, objawy, leczenie

Kamica układu moczowego: przyczyny, objawy, leczenie

7 rad, które chronią pęcherz przed infekcją

7 rad, które chronią pęcherz przed infekcją

CHOROBY NEREK rozwijają się w ukryciu

CHOROBY NEREK rozwijają się w ukryciu

Zdjęcia: PhotoSpin

Aktualizacja: 21.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 31)
Iwona, 27.03.2017 15.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
podaj gdzie można nabyć tą miksturę bo mój mąż właśnie cierpi
 
Maks, 19.01.2017 13.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niedawno miałem trudny przypadek .Trzy kamienie od 4 mm do 6mm zaklinowaly się w wejściu do pęcherza przez 4 miesiace stosowałem leki rozkurczowe i moczopędne. Nospa max fitolizyna rovatinex wyciąg z żurawiny i do tego duża ilość wody.niestety nic nie pomagało .W końcu dotarłem do lekarza który zlecił wykonanie specjalnej mikstury.mikstura ta nadała poślizgu dla układu moczowego i po dwóch dniach wszystkie 3 kamienie wylądowały w laboratorium.
 
piotr, 31.12.2016 12.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
trafiłem do elitarnej grupy dokładnie w Szczepana... obudziłem sie nagle z niesaowitym bólem... myslałem ze może z przejedzenia świątecznego... ból w prawej nerce, na wylot, nie pomagała ani nospa, ani leki przeciwbólowe, tylko 3 krotna wizyta na pogotowiu co kilkanascie godzin, dokładne usg przez odbyt wykazało ze jest kamyczek 6mm, teraz napady rzadsze, co kilkanascie godzin, to już trwa 6 dzień, dużo wody ŻRÓDLANEJ i skakanka lub chodzenie po schodach, ale jaka DIETA??
 
netka67, 07.11.2016 14.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
miasłam 4 dni temu rozbijany kamień na lewej nerce 8 mm....wczesniej na prawej urodziłam sama 5 mm ból był straszny.Teraz po 4 dniach coś zaczyna sie dziac znowu ból ...nie nwiem czy dam rade..bo juz 1 miesiac cały cierpiałam...Czy wydalanie samego pisaku tez tak boli??? prosze napiszcie..
 
daniel, 16.04.2016 18.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
przepraszam że chaotycznie ale piszę raz bez poprawki tekstu, jestem w wieku prawie 30lat, kilka razy miałem kolkę nerkową nieraz konieczność była Pogotowia R. Pierwszy raz najbardziej zabolało (to jest raczej atak bólowy, dreszcze, zimne poty) 4lata temu wieczorem Pogotowie zabrało do Szpitalu po prześwietleniu diagnoza lekarzy złogi w nerkach. Zwykła recepta po kroplówce i badaniu moczu zalecenia dużo pić a przy tym nieraz piwa, jak zaboli to no-spa (prawie identyczne forte lub extra) + coś przeciwbólowego. I Był spokój lecz atak bólowy odnowił się chwytał co kilka miesięcy z rożnym nasileniem aż dziś 16 kwietnia dzień wcześniej szarpnęło mną w czasie tego bólu i ustąpiło- wiedziałem że się przemieścił dalej w stronę wydalania z moczem, i wtedy ból ustąpił a rano po raz pierwszy z moczem wyleciał uformowany złóg rozmiaru: 0,5 x 1,3 cm (tak prawie 13mm długi) prawie bez żadnego dużego bólu i oporu, wcześniej był tylko poprzedzający krwiomocz jak nieraz w czasie tych bólów. Pozostało mi go zdiagnozować teraz i myśleć że oby to ostatni i największy, bo na ostatnim usg Lekarz nic nie wyłapał : / wcześniej jak mnie bolało . Babia miała kamieni kilka na nerkach jak opowiadała operacyjnie wyjęte wielkość małych kasztanków..
 
Lukasz, 16.02.2016 10.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cos zrobiłaś ze ich teraz nie masz?
 
po zabiegu, 20.01.2016 20.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czytam i piszecie bzdety,jestem po usunięciu kamieni laserowo czyli rozbicie .Żadne sranie w banie nie pomoże.Pozdrawaim
 
mat, 19.11.2015 12.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej.miałem kamień 5 milimetrow. pół roku bez mięsa.10 dniowa głodówka i zioła.po kamieniu ani ślady.przed i po robiłem dokładne usg trzeba trochę pracy.najgorsze to zadać się z lekarzami.my mamy największa siłę w swoich rękach.
 
krzychoo, 31.05.2015 20.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak czytam wszystkie wypowiedzi nt kamyczka w nerce i jestem coraz bardziej spanikowany. Zupełnie przypadkowo ,przy usg robionym z zupełnie innego powodu okazało się że w lewej nerce siedzi kamyczek 4mm. Żadnych objawów (np bólowych) na dzień dzisiejszy jeszcze nie zauważam. Panika moja spowodowana jest b.przykrymi doświadczeniami z procesu usuwania woreczka żółciowego w którym znalazł się kamyczek 18 mm. Wtedy do szpitala trafiłem w trybie awaryjnym (ratunkowym) - 8 lat temu. Nie bardzo wiem od czego zacząć .
 
kol, 21.04.2015 09.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja tez miałem atak kolki na początku lekki bul w okolicy nerki potem potem już porządny atak i pogotowie. tam przeciwbólowe i rozkurczowe kroplóweczki do domu piwko i woda na przemian do tego gorące kąpiele albo termofor (wygodniejszy) no i oczywiście jak zaczyna boleć przeciwbólowe (mocne przeciwbólowe np ketonal) tak dwa dni i jak już nie potrzebowałem przeciwbólowych to znak że już po. Bez żadnego bólu przy oddawaniu moczu (tego bałem się też cholernie) potem urolog prywatnie usg i diagnoza "już po" Tak więc życze wam powodzenia
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kamica nerkowa – rodzaje, objawy, leczenie

Kamica nerkowa to cztery schorzenia układu moczowego o podobnych objawach, ale innych przyczynach....

więcej

239

ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - zapobieganie i leczenie ZAPALENIE PĘCHERZA moczowego - zapobieganie i leczenie

Zapalenie pęcherza lubi kobiety - wynika to z naszej budowy anatomicznej. Jednak jest wiele...

więcej

236

Niewydolność nerek - objawy i leczenie Niewydolność nerek - objawy i leczenie

Niewydolność nerek to choroba bardzo niebezpieczna dla źycia i zdrowia każdego człowieka. Jeśli...

więcej

228

Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu? Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu?

Częstomocz to objaw chorobowy, który może mieć wiele przyczyn. Częste oddawanie moczu zwykle jest...

więcej

223

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Krwawienie, które pojawiło się podczas przyjmowania Vibin mini to nie miesiączka, a nieprawidłowe krwawienie. Miesiączką należy nazwać krwawienie, które pojawiło się podczas przyjmowania tabletek...

W pierwszym etapie sugeruję natłuszczanie bazami dermatologicznymi lub emolientami dostępnymi w aptece. Jeśli takie postępowanie nie jest wystarczające, należy rozważyć dołączenie preparatów...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.