Kamienie nerkowe – metody leczenia kamicy nerkowej

Konsultant: dr Mieczysław Goliński, urolog
22 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Kamienie w nerkach tworzą się trzy razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Przyczyną ich powstawania jest odkładanie się złogów w nerkach lub pęcherzu moczowym. Na szczęście jest coraz więcej sposobów ich usuwania. Kamienie można rozbić, rozpuścić, urodzić.

Kamienie w układzie moczowym powstają na skutek krystalizowania się minerałów i ich soli. Mogą tkwić np. w nerce, ale mogą się też przemieszczać - z nerek do moczowodów i do pęcherza.
Objawy kamicy nerkowej zwykle nie są bardzo dotkliwe. Odczuwamy np. lekki, tępy ból w okolicy lędźwiowej, a także częściej niż zwykle oddajemy mocz.

Nie przegap

Kolka nerkowa

Bywa jednak, że bóle są nagłe i silne, promieniują ku przodowi do spojenia łonowego. To tzw. kolka nerkowa, której towarzyszy silne i częste parcie na pęcherz. Mocz oddajemy w małych ilościach, niekiedy zabarwiony krwią. Jeśli do kolki dołączy się zakażenie, mogą się pojawić dreszcze i gorączka. Atak łatwo wywołać ruchem (choćby tańcem). Kamień się wówczas przemieszcza i może zablokować drogi moczowe. Ból trwa od kilku minut do kilkudziesięciu godzin.

Terapia zależy od wielkości kamienia

Każdy kamień można wykryć w trakcie badania USG. Żeby się jednak przekonać, jakiego jest rodzaju, wykonuje się dodatkowo tzw. urografię, czyli 3–4 zdjęcia rentgenowskie jamy brzusznej po dożylnym podaniu płynu cieniującego (kontrastu).

Gdy kamieni na zdjęciu nie widać, to znaczy, że są moczanowe lub cystynowe. By się ich pozbyć, często wystarczy specjalna dieta i leki rozpuszczające złogi (np. cytrolit, allopurinol). Kuracja trwa 6–8 tygodni. 
Kamienie, które widać na zdjęciu, są wapniowe lub szczawianowo-wapniowe. Tych, niestety, nie da się rozpuścić i konieczny jest zabieg.
Bardzo rzadko wykonuje się klasyczną operację, czyli rozcięcie np. nerki lub moczowodu i wyjęcie kamienia. Mamy bowiem do dyspozycji techniki mało inwazyjne. Stosuje się je niemal w 85 proc. przypadków. A są to:

Ważne

Ważne

Po rozbiciu kamieni trzeba wydalić ich cząstki lub piasek wraz z moczem. Niekiedy taki “poród” następuje samoistnie, można go też sprowokować lekami. Bywa bardzo bolesny. Dolegliwości zmniejszą:
* leki przeciwbólowe i rozkurczowe (np. pyralgin, tolargin, no-spa),
* ciepła kąpiel,
* położenie na podbrzusze ciepłego termoforu lub poduszki elektrycznej,
* picie dużej ilości płynów

Litotrypsja (ESWL), czyli rozkruszanie

Wskazania: umiejscowienie kamieni w nerce oraz górnym i dolnym odcinku moczowodu.
Na czym polega? Kamienie rozbija się za pomocą fali ultradźwiękowej. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych. Nie wymaga znieczulenia. Kładziemy się na specjalnym ruchomym stole, który wjeżdża w obręcz z głowicą emitującą niesłyszalne dla nas dźwięki. Lekarz, manewrując stołem, kieruje falę dokładnie na kamień. Zna jego położenie dzięki wcześniejszym badaniom. Nie zawsze wystarczy jeden zabieg. Trzeba go powtórzyć, jeśli po kilku tygodniach kamienne okruchy nie zostaną wydalone z moczem. Wydalanie może się rozpocząć już w kilka godzin po rozkruszeniu.
Uwaga! Przeciwwskazaniem do ESWL są przeszkody uniemożliwiające wydostanie się kawałków kamienia na zewnątrz (np. duże zwężenie cewki moczowej na skutek przerostu prostaty), zaburzenia krzepliwości krwi, znaczna otyłość (gruba warstwa tkanki tłuszczowej utrudnia dotarcie fali dźwiękowej do kamienia).

Zabieg przezskórny (PCNL), czyli wysysanie

Wskazania: umiejscowienie kamieni w miedniczce lub dolnym kielichu nerki, co uniemożliwia ich wydostanie się na zewnątrz przez drogi moczowe.
Na czym polega? Do kamienia dociera się specjalną igłą, rozbija go i wyciąga na zewnątrz. Zabieg wykonuje się w szpitalu. Wymaga znieczulenia dolędźwiowego (tzn. tracimy czucie od pasa w dół). Układamy się na brzuchu i lekarz, pod kontrolą USG lub RTG, przez skórę pleców wprowadza do nerki długą, cienką igłę. Gdy dotknie ona kamienia, specjalista nasuwa na nią nieco grubszą igłę, a cieńszą wyciąga. Manewr powtarza kilka razy, aż igła w nerce ma średnicę palca wskazującego. Przez nią lekarz wprowadza narzędzia, którymi może wyciągnąć z nerki mały kamień. Jeżeli złóg jest duży, najpierw się go rozkrusza, a następnie wyssysa po kawałku. Zwykle wystarcza jeden zabieg.
Uwaga! W szpitalu musimy zostać 3–5 dni, by lekarze mogli w porę zapobiec ewentualnym powikłaniom.

Ureterorenoskopia (URSL)

Wskazania: małe kamienie (lub odłamki wcześniej rozkruszonych dużych złogów) w moczowodzie i pęcherzu moczowym.
Na czym polega? Kamienie lub ich odłamki wydobywa się przez cewkę moczową. Zabieg jest wykonywany w szpitalu, wymaga znieczulenia dolędźwiowego. Gdy leżymy na stole, lekarz przez cewkę wprowadza mikrogłowice, które emitują fale rozkruszające kamień. Potem kleszczykami chwyta i wyciąga odłamki. Jeśli kamień jest zablokowany w moczowodzie i nie da się go wyciągnąć przez cewkę moczową, czasem przesuwa się go sondą z powrotem do nerki, a następnie stosuje ESWL lub PCNL.
Uwaga! Zazwyczaj zostajemy w szpitalu przez 2–3 dni.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 12.03.2015 12:50
Warto przeczytać opinię jednego faceta. Nie wiem czy to prawda, ale pisze tam, że ten uzdrowiciel uratował mu nerkę. Zakładka "Opinie" strona www.gc-healer.com Pozdrawiam Ewa
Nie zarejestrowany, 20.12.2013 9:16
Jeśli szukasz naprawdę sprawdzonego urologa, to mogę polecić Ci ten gabinet: http://www.gabineturologicznylodz.com.pl/. Pan doktor dysponuje naprawdę świetnym sprzętem, jest miły i zna się na rzeczy. Moja mama chodzi do niego już od dłuższego czasu i bardzo go chwali.
 

Zioła pomagają urodzić kamień

Wydalanie kamieni ułatwiają napary i wywary z ziół moczopędnych i rozkurczających błonę mięśniową moczowodu i pęcherza moczowego.

Na kamienie szczawianowe lub wapniowe:
Po 50 g korzenia mniszka, koszyczka rumianku, ziela skrzypu, ziela rdestu ptasiego, kłącza perzu. 
Wymieszaj składniki. Trzy łyżki stołowe mieszanki zalej trzema szklankami wody i gotuj przez pięć minut pod przykryciem. Przecedź wywar i pij trzy razy dziennie po szklance (najlepiej kwadrans po posiłku).

Na kamienie moczanowe:
Po 50 g ziela nawłoci i liścia mącznicy, po 30 g liścia brzozy i ziela glistnika.
Wymieszaj składniki. Łyżkę stołową mieszanki zalej szklanką wody i gotuj przez dwie minuty. Przecedź. Pij trzy razy dziennie szklankę wywaru (najlepiej między posiłkami).

Na kamienie cystynowe:
Po 50 g liścia borówki brusznicy, kłącza perzu, koszyczka rumianku szlachetnego, korzenia lukrecji.
Wymieszaj składniki. Łyżkę stołową mieszanki zalej szklanką wrzątku i zostaw pod przykryciem na kwadrans. Przecedź. Pij ciepły napar trzy razy dziennie, pół godziny po jedzeniu. Za każdym razem przygotuj świeżą porcję.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: PhotoSpin

Aktualizacja: 21.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 22)
Ewa, 12.03.2015 12.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wiem czy to prawda, ale przeczytałam na stronie www.gc-healer.com, że facet uleczył komuś nerkę. Przeczytać warto Ewa
 
faraon, 11.08.2014 16.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
..od lat zajmuje sie medycyna niekonwencjonalną i wiem jak usunąć kamienie.... tak samo jak wiem jak się leczy boreliozę..... frai23@op.pl
 
Pasiu, 16.07.2014 01.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Ja miałem rok temu badanie - kamyk 3mm Dzisiaj go wydaliłem po ok 5 dniach walki:) Dodam że bezboleśnie Nie ma złotego lekarstwa, ale w moim przypadku 4 dni były walką lekami i szukaniem diet itp itd a myślałem że to już mój koniec:) - ból jak wszyscy wiedzą jest niezbyt łatwo określany - każdego w kolce nerkowej boli jakos inaczej Metodą okazała się całodzienna praca fizyczna wspomagana wodą i piwem i oczywiscie nospa max, a rano paracetamol bo to było rozrywką codzienną :) Wieczorem zauważyłem jak coś wyskoczyło podczas oddawania moczu ale nic nie poczułem oprócz ulgi Metody może nie polecam ale szczerze po wtłoczeniu 8 albo 9 bro plus delikatny obiadek w postaci zupki dla rocznej córki i rozrywkowej pracy - czytaj zapiernicz na maxa przez ok 9h później spacer i rower - wszystko na nospie i środkach znieczulających oczywiście... sie chyba udało, pozostał lekki ból który właśnie ustaje Jestem na ten czas szczęśliwy - pozostaje teraz dobór spokojnej diety... Pozdrawiam i życzę powodzenia w tej jakże ciężkiej walce - da się ogarnąć jeśli odpowiednio szybko się zareaguje
 
Agata, 26.11.2013 13.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja miałam drobny kamień, ale sama sobie wkręciłam schiz że pewnie konieczny będzie zabieg. a tak się bałam... na szczęście kamień udało się wydalić bez tego, zażywałam tylko tabletki (chyba te nefrotabs o których tu już wspominano, takie w biało zielonym/niebieskim opakowaniu) i teraz już jestem po
 
Hania, 06.10.2013 21.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To nieprawda, że kamieni wapniowych nie da się rozpuścić za pomocą leków! Ja miałam drobny kamień wapniowy, lekarz kazał mi zażywać tabletki nefrotabs i wyleczyłam się w ten sposób! Teraz wciąż je biorę, jestem w trakcie kuracji profilaktycznej mającej zapobiec nawrotom kamicy.
 
emnemnem, 20.09.2013 16.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja polecam nefrotabs, mój chłopak dzięki tym tabletkom wyleczył się z kamicy, są dużo lepsze niż rowitanex
 
kamienie , 09.03.2013 21.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam nerkowców , mam ten sam problem co większośc komentujących , moje problemy z kamieniami zaczeły się rok i dwa miesiące temu , właśnie znowu czytam co robić ponieważ pojawiają mi się bóle (obecnie w pęcherzu co chwila latam oddawać mocz ) także obawiam się najgorszego , nie chce mieć bólu jak w zeszłym roku po którym trafiłem do szpitala . w którym dostawałem leki rozkurczowe w kroplówce scopolan , no spa , przeciwbólowe pyralgina , w ekstremalnych bólach głupi jasiek w tyłek . masakra współczuje wszystkim cierpiącym na tą chorobę pozdrawiam trzymajcie się :)
 
karolina, 13.02.2013 18.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam tez jestem umowiona na czwartek do certusa na usuniecie kamienia i ciekawa jestem ile ta przyjemnosc bedzie mnie kosztowala?moze ktos wie?mam 5 mil kamien na nerce
 
d..., 21.01.2013 11.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Oczywiście, po burakach sika się na czerwono a np.po witaminie B compleks na żółto.Wydaje mi się że jednak jakiś problem jest .Dwa dni to trochę za póżno.Zrobić badanie moczu i wszystko się wyjaśni,przynajmniej w podstawowym zakresie
 
tcm, 13.04.2012 12.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam jestem lekarzem chinskiej medycyny studiowałem w Chinach Problem kamieni można rozwiązać z powodzeniem za pomocą chinskiej medycyny Osoby zainteresowane mogą się ze mną kontaktować: www.tcm-online.com.pl dziękuje Tomasz
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nietrzymanie moczu - badania, ćwiczenia, leczenie Nietrzymanie moczu - badania, ćwiczenia, leczenie

Tylko co piąta kobieta cierpiąca na nietrzymanie moczu zgłasza się do lekarza. Nie czekaj, wykonaj...

więcej

9695

NIETRZYMANIE MOCZU (NTM) można skutecznie wyleczyć NIETRZYMANIE MOCZU (NTM) można skutecznie wyleczyć

Większość wstydzi się mówić o nietrzymaniu moczu z bliskimi, a nawet z lekarzem. Cierpią latami, bo...

więcej

16474

Niewydolność nerek - objawy i leczenie Niewydolność nerek - objawy i leczenie

Niewydolność nerek to choroba bardzo niebezpieczna dla źycia i zdrowia każdego człowieka. Jeśli...

więcej

37510

NIETRZYMANIE MOCZU pomoże operacja NIETRZYMANIE MOCZU pomoże operacja

Nietrzymanie moczu (NTM) zwane również bardziej elegancko - inkontynencją - to nie tylko krępująca...

więcej

9508

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną nie powinny przekraczać jednorazowej dawki 1000 mg witaminy C.

W badaniu ogólnym moczu można stwierdzić cechy stanu zapalnego w drogach moczowych. Posiew doprecyzuje, czy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną oraz zidentyfikuje drobnoustroje.

Przedstawione przez panią wyniki badań mieszczą się w granicach normy. Nie radzę samej się diagnozować. Nic pani z tego nie przyjdzie, ponieważ wyniki badań należy zawsze interpretować łącznie z...

Grupy wsparcia
data

Marzec 31, 2015

Mój dietetyk poradził mi abym napisała do tej strony: http://lipocut.pl/ bo dietetyk czytał pozytywne opinie w Glamour i jakiś jeszcze innych czasopisamach.

data

Marzec 31, 2015

za zwyczaj pierw się traci wodę nie kg :-)

data

Marzec 30, 2015

Moja siostra to stosowała i nic nie pomagało. To chyba tylko placebo ;]

data

Marzec 31, 2015

Dobra dieta, odżywianie regularne, spanie regularne, ograniczyć alkohol, dużo seksu i będziesz smukła i piękna na kolejne 40 lat :)

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.