Porównanie leków przeciwbólowych: paracetamol, ibuprofen i aspiryna - jak działają i jakie są ich skutki uboczne?

7 komentarze
Autor: Justyna Nowicka - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Paracetamol, ibuprofen czy aspirynę można kupić w kiosku, na stacji benzynowej, przy kasie w supermarkecie. Sięgamy po nie, gdy boli głowa czy ząb. Choć są sprzedawane bez recepty, nie wolno ich łykać bez umiaru. Mimo, że wydają się podobne, wiele je różni. Jak działają najczęściej kupowane leki przeciwbólowe? Kiedy je stosować i w jakich dawkach są bezpieczne?

Paracetamol - najczęściej stosowany lek przeciwbólowy

DZIAŁANIE: przeciwbólowe i przeciwgorączkowe; w odróżnieniu od leków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie ma działania przeciwzapalnego.

DLA KOGO: dorośli i dzieci (nawet najmłodsze) FORMA: tabletki, czopki, syropy

W APTECE: Apap, Choligrip, Codipar, Coldrex, Efferalgan, Febrisan, Fervex, Gripex, Grypolek, Grypstop, Metafen (zawiera też ibuprofen), Panadol, Paracetamol, Saridon, Tabcin, Teraflu

KIEDY STOSOWAĆ: bóle mięśni, stawów, kości, zębów, głowy (w tym migrenowe), nerwobóle, bóle miesiączkowe, stany gorączkowe, a także ból po zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych. PLUSY: dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego, po 30-60 minutach osiąga maksymalne stężenie we krwi. Działanie przeciwbólowe utrzymuje się 4-6 godzin od przyjęcia leku, przeciwgorączkowe – 6-8 godzin. Lek nie zaburza krzepnięcia krwi. Jest łagodny dla błony śluzowej żołądka. Mogą go przyjmować nadciśnieniowcy, cukrzycy i astmatycy.

MINUSY: łatwo go przedawkować, a wtedy szkodzi wątrobie. Nie należy go stosować dłużej niż 5 dni. U chorych z niewydolnością nerek paracetamol kumuluje się we krwi. Wchodzi w interakcje z większością leków przeciwwirusowych. Paracetamol jest niewskazany dla osób nadużywających alkoholu.

WAŻNE! Wchodzi w skład złożonych preparatów przeciwbólowych. Zażywając więcej niż jeden taki lek, trzeba sprawdzić, które z nich zawierają paracetamol, by nie przekroczyć dopuszczalnej dawki.

Ibuprofen - działa nie tylko przeciwbólowo, ale także przeciwzapalnie

DZIAŁANIE: przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

DLA KOGO: dorośli, dzieci od 6. miesiąca

FORMA: tabletki, zawiesina, czopki, żele (w kapsułkach lub w tubie)

W APTECE: Acatar, Aprofen, Brufen, Bufenik, Dip Rilif, Dolgit, Ibalgin, Ibufen, Ibum, Ibumax, Ibupar, Ibuprofen, Ibuprom, Iburion, Kidofen, Metafen, Nurofen

KIEDY STOSOWAĆ: pomaga przy bólach miesiączkowych, głowy, zębów; jako lek przeciwzapalny polecany w chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów, po urazach i w stanach zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i torebek stawowych.

PLUSY: działa przeciwbólowo już po 30 minutach od zażycia i to działanie utrzymuje się przez 4-6 godzin. Wchłania się w żołądku i w jelicie cienkim. Maksymalne stężenie osiąga 1-2 godziny po zażyciu tabletki, a godzinę po podaniu zawiesiny. Nie kumuluje się w organizmie, w ciągu 24 godzin jest wydalany z moczem.

MINUSY: przedawkowanie może grozić krwawieniem z przewodu pokarmowego, ale nie ma ryzyka dla wątroby (jak w przypadku paracetamolu). Może pojawić się reakcja alergiczna – wysypka, nieżyt nosa, rumień, opuchlizna. Ibuprofenu nie wolno przyjmować przy czynnej chorobie wrzodowej, należy zachować ostrożność przy astmie, niewydolności nerek, wątroby i serca. WAŻNE! Alkohol nasila działanie leku. Ibuprofen podawany z innymi NLPZ może wywołać alergię krzyżową.

Aspiryna

DZIAŁANIE: przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, a przy długotrwałym stosowaniu również przeciwzakrzepowe – hamuje zdolność płytek krwi do agregacji i tworzenia skrzepów. Zaliczany jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

DLA KOGO: dorośli, dzieci od 12. roku życia

FORMA: tabletki, tabletki musujące i tabletki dojelitowe W APTECE: Acard, Acesan, Alka Prim, Alka Seltzer, Aspirin, Bestpirin, Cardiopirin, Encopirin, Etopiryna, Polocard, Polopiryna, Salpirin, Upsarin, Tabletki przeciw grypie

KIEDY STOSOWAĆ: gorączka, bóle mięśni i stawów, bóle zębów, głowy. Małe dawki stosuje się w zawale serca, chorobie wieńcowej, udarze mózgu. PLUSY: wszechstronne działanie (uśmierza ból, zmniejsza gorączkę, leczy stan zapalny). Lek wchłania się częściowo z żołądka, w większości w jelicie cienkim. Działa już po 15-30 minutach od zażycia, działanie utrzymuje się przez 4-6 godzin.

MINUSY: by chronić żołądek, zaleca się stosowanie w najmniejszych dawkach, lek zakazany dla osób z wrzodami żołądka lub dwunastnicy, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia wydzielania przez ściany żołądka ochronnego śluzu, a także tych z zaburzeniami krzepnięcia krwi, chorobami krwotocznymi (np. hemofilią). Należy zachować ostrożność przy przewlekłych chorobach układu oddechowego, alergicznym katarze i polipach w nosie. Leku nie wolno stosować jednocześnie z metotreksatem w dawce ponad 15 mg tygodniowo, u cukrzyków leczonych doustnie sulfonylomocznikami i osób leczących się na dnę moczanową.

WAŻNE! Lek trzeba odstawić na tydzień przed planowanym zabiegiem operacyjnym, by zdolność płytek do agregacji wróciła do stanu pierwotnego, czyli łatwego krzepnięcia.

Ocena: 3.4
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 27.06.2017

Komentarze (1 - 7 z 7)
Kisieq, 08.02.2018 20.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Z artykułu wynika, że Ibuprofen jest najbezpieczniejszy, najszybszy i w ogóle super
 
Kasia, 25.10.2017 11.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wydaje mi sie ze w artykule nie trzeba podpierac sie badaniami naukowymi gdyz nie jest to praca naukowa. Oczywiscie dobrze by bylo ale jest to tylko artykul.
 
metamizol, 28.09.2017 16.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Z tymi "cywilizowanymi" krajami to warto sobie przemyśleć, bo to właśnie najświeższe badania sugerują, że jednak nie ma połączenia między metamizolem (pyralgina) i tymi niebezpiecznymi zmianami. Nie mam zdania, bo nie prowadzę tych badań, ale warto się orientować i nie siać paniki. W Niemczech dla przykładu metamizol to podstawowy lek przeciwbólowy na wszystko, łykają jak aspirynę - przy każdej okazji.
 
po leczeniu, 23.03.2017 11.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie prawda że, lek odstawić dwa tygodnie przed zabiegiem ! Ja miałem zabeg w zabrzu i kilkaneście godzin przed zabiegiem podano mi tabletkę polokard, to jest tabletka zawierająca acetylosalicylum jak aspiryna !
 
Kwasek, 24.03.2016 21.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nierzetelny artykuł, niepoparty żadnymi dowodami. Pewnie pisany z ulotek firm farmaceutycznych.
 
chemik, 14.11.2015 23.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie wymieniono, gdyż pyralgina, a dokładniej metamizol jest substancją dość niebezpieczną. wycofana w większości cywilizowanych krajów, bądź dostępna tylko na receptę. jej długie stosowanie może doprowadzić do zmian w szpiku kostnym. lepiej uważać :)
 
pyrek, 29.04.2015 23.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mojego leku nie wymieniono w zestawieniu, dlaczego? ja używam pyralginy. Jest bardzo dobra, redukuje ból natychmiast, a do tego kosztuje niewiele.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12 WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12

Witamina B12 to związek, którego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Witamina B12 koi...

więcej

532

OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego

Olej z czarnuszki ma wiele właściwości zdrowotnych, dzięki czemu znalazł zastosowanie jak środek...

więcej

419

WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej...

więcej

344

Szałwia lekarska: zastosowanie, działanie i właściwości Szałwia lekarska: zastosowanie, działanie i właściwości

Szałwię lekarską stosuje się nie tylko do produkcji kosmetyków i jako przyprawę poprawiającą smak...

więcej

289

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Płyn w szyjce macicy może być wynikiem nadmiernej produkcji śluzu, stanu zapalnego lub być spowodowany obecnością przeszkody utrudniającej odpływ wydzieliny.

Pani Anito, żeby Pani pomóc konieczna jest konsultacja logopedycza, może także psychologiczna oraz postawienie dokładnej diagnozy, jaki to rodzaj niepłynności mowy, o jakim natężeniu. Dopiero wtedy...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.