Ureaplasma urealyticum – przyczyna zakażenia układu MOCZOWO-PŁCIOWEGO

2012-05-21 13:40

Ureaplasma urealyticum to drobnoustrój, który wywołuje stan zapalny układu moczowo-płciowego. Ciągle niewiele wiadomo o tej bakterii, choć zakażenie Ureaplasma urealyticum występuje dość często i dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Ureaplasma urealyticum – przyczyna zakażenia układu MOCZOWO-PŁCIOWEGO
Autor: thinkstockphotos.com Ureaplasma urealyticum to drobnoustrój, który wywołuje stan zapalny układu moczowo-płciowego.

Bakteria Ureaplasma urealyticum przenoszona jest drogą płciową. Obok zakażenia wirusem HPV oraz bakterią Chlamydia trachomatis zakażenie Ureaplasma urealyticum należy do najczęstszych zakażeń układu moczowo-płciowego.

Ureaplasma urealyticum - objawy

Zakażenie często przebiega w sposób bezobjawowy, dlatego osoba chora nie musi wiedzieć, że jest chora. W przypadku nasilenia się choroby, charakterystyczne objawy to:

  • problemy związane z oddawaniem moczu
  • ból i pieczenie w okolicy cewki moczowej
  • częste oddawanie moczu w ciągu dnia i nocy
  • silne uczucie parcia na pęcherz

Ureaplasma urealyticum - zagrożenia

Zakażenie Ureaplasma urealyticum jest bardzo niebezpieczne, a nieleczone może prowadzić do poważnych konsekwencji. U mężczyzn może przerodzić się w zapalenie gruczołu krokowego, natomiast u kobiet w zapalenie jajników, jajowodów oraz szyjki macicy. Kobiety są też narażone na ryzyko poronienia. Jeśli kobieta przechodzi infekcję w czasie ciąży to bakteria podczas porodu może zostać przeniesiona na noworodka.

Ureaplasma urealyticum - diagnoza

Bakteria ta jest trudnym w diagnostyce mikroorganizmem, wymagającym długotrwałej hodowli na specjalnych podłożach. W diagnostyce wykorzystuje się techniki PCR, które potwierdzają obecność patogenu w badanym materiale. Ureaplasma urealyticum można identyfikować w miejscowo pobranych materiałach, takich jak wymazy z cewki moczowej lub kanału szyjki macicy, a także z moczu.

Ureaplasma urealyticum - leczenie

W przypadku zakażenia tą bakterią stosuje się terapię antybiotykową, która jest bardzo skuteczna i daje szansę na całkowite wyleczenie. W leczeniu ureaplasma urealyticum stosuje się tetracykliny lub erytromycyny.

Ważne

Nasienie mężczyzn zarażonych bakterią jest mniej ruchliwe oraz zawiera większą liczbę nieprawidłowych plemników. Z dużym prawdopodobieństwem można też zauważyć związek między zakażeniami Ureaplasma urealyticum oraz kobiecą i męską niepłodnością, przedwczesnymi porodami, opóźnieniem rozwoju płodu, oraz małą masą dziecka w okresie noworodkowym.