Sikasz częściej niż inni? Urolog tłumaczy, ile razy dziennie to norma

2022-10-26 14:18

Czujesz, że musisz biegać do toalety częściej niż inni? Oddawanie moczu to czynność, którą wykonujemy bez namysłu. Nie zastanawiamy się, czy ilość mikcji w trakcie doby nie jest zbyt mała ani zbyt duża. Urolog ujawnia, ile razy dziennie jest w sam raz.

Sikasz częściej niż inni? Urolog tłumaczy, ile razy dziennie to norma
Autor: Getty Images Sikasz częściej niż inni? Urolog tłumaczy, ile razy dziennie to norma

O tym, jak często w ciągu dnia oddajemy mocz zależy od wielu czynników, ale istnieją pewne normy. Dr Gregory Quayle, urolog certyfikowany przez American Board of Medical Specialties tłumaczy, ile razy na dobę jest zdrowe.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do urologa?

Jak często powinniśmy sikać?

Dr Quayale wyjaśnia, że częstotliwość oddawania moczu zależy m.in. od wielkości pęcherza. Pęcherz człowieka może pomieścić od 700 do 800 mililitrów u mężczyzn i od 500 do 600 mililitrów u kobiet. Co ciekawe, pęcherz zaczyna wysyłać sygnały, że czas iść do toalety, gdy jest zapełniony w 50 proc.

„Jeśli oddajesz mocz 4 do 12 razy dziennie i nie masz objawów, takich jak ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, dziwny zapach moczu lub zabarwienie, wtedy oddajesz mocz normalnie, a twój pęcherz prawdopodobnie jest zdrowy” - tłumaczy dr Quayle.

Jest to także zależne od ilości wypijanych w ciągu dobry płynów. Jeśli ktoś wypija co najmniej osiem szklanek wody dziennie, liczba mikcji prawdopodobnie wzrośnie. „Sportowiec, który wypija 20 szklanek wody, może oddawać mocz do 12 razy dziennie” – dodaje dr Quayle.