Uczulenie na wodę, ciążę, sport? Oto najdziwniejsze alergie na świecie

2022-03-16 18:43

Najdziwniejsze alergie na świecie dotyczą (na szczęście) garstki osób. Jednak są baaaaardzo problematyczne. Poznajcie najdziwniejsze alergie na świecie.

kobieta mająca uczulenie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Uczulenie na wodę, czyli pokrzywka wodna
  2. Uczulenie na ciążę
  3. Alergia na technologię
  4. Uczulenie na sport
  5. Alergia na seks
  6. Alergia na ubranie
  7. Uczulenie na biżuterię

Uczulenie na wodę, czyli pokrzywka wodna

Pewnie spotkaliście się z uczuleniem na słońce, prawda? Wiele osób kicha, ma wysypkę, właśnie po ekspozycji na promienie słońca. Dziwne? To jeszcze nic! Medycynie znane jest uczulenie na wodę!

Teoretycznie - woda jest hipoalergiczna w takim sensie, że ma tylko dwa składniki i występuje w naszym organizmie. Ba, ciecz składająca się z tlenu i wodoru jest nam niezbędna do życia. A jak się okazuje, są tacy, których uczula!

Woda, z którą mamy kontakt, jest zanieczyszczona - zawiera domieszki różnych substancji, a reakcję uczuleniową może wywołać nawet mikroskopijna dawka alergenu.

Do objawów uczulenia na wodą zaliczamy zaczerwienienie skóry, wysypkę i swędzenie.

Uczulenie na ciążę

Bardzo, bardzo rzadko zdarza się, że organizm kobiety odrzuca płód - pojawia się choroba autoimmunologiczna zwana pemfigoidem ciężarnych, zazwyczaj w drugim lub trzecim trymestrze. Do jej objawów należą pęcherze na skórze i uporczywe swędzenie. Choroba zwiększa też ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu.

Reakcję uczuleniową wywołuje dokładnie łożysko, czyli bariera oddzielająca organizm kobiety od organizmu dziecka. Takie uczulenie medycyna zna i zna lekarstwo - podaje się sterydy.

Alergia na technologię

Poważnie - niektóre osoby źle się czują prze sprzętach elektromagnetycznych, np. telefonie czy komputerze. Taki problem nazywa się zespołem nadwrażliwości elektromagnetycznej (EHS) i cierpi na niego kilka procent ludzi na całym świecie. Objawami są reakcje alergiczne, nagłe zasłabnięcia, a także zaburzenia czynności serca, trudności z oddychaniem i bóle głowy

Badania naukowe sugerują, że alergia na technologię ma podłoże psychiczne.

Uczulenie na sport

To zaskakujące, ale tak jest - niektórzy mogą być uczuleni na ćwiczenia fizyczne, co nazywane jest w fachowej terminologii anafilaksją. Objawy są "sztampowe" dla każdego uczulenia: pokrzywka, wykwity skórne, problemy z oddechem, problemy z układu pokarmowego oraz, w najcięższym przypadku, wstrząs anafilaktyczny.

Alergia na seks

Może nie jest to stricte alergia na seks, ale alergia na spermę. Taki rodzaj uczulenia jest znany alergologom. Po kontakcie z nasieniem pojawiają się wykwity skórne, opuchlizna ciała i kłopoty z oddychaniem. W takim wypadku konieczne jest używanie prezerwatyw. O ile oczywiście nie ma współwystępującego uczulenia na lateks...

Alergia na ubranie

To wbrew pozorom bardzo częste schorzenie. Osoby mające tego typu reakcje alergiczne muszą używać odpowiednich środków piorących, jak najbardziej naturalnych. Niestety również środki chemiczne stosowane przy produkcji odzieży mogą wywoływać uczulenie. Najczęściej tego typu alergie dotyczą obuwia i bielizny.

Uczulenie na biżuterię

Alergia na biżuterię dotyczy zazwyczaj taniej biżuterii, która zawiera nikiel. Nikiel jest metalem, który bardzo często wywołuje alergie, najczęściej skórne. Objawami będą zaczerwieniona skóra, pokrzywka, świąd w okolicy noszonej biżuterii. 

Jeśli skóra w miejscu kontaktu z biżuterią zmienia kolor na ciemną zieleń, to jest bardzo prawdopodobne, że jest to wynikiem kontaktu właśnie z tym metalem. Sam kolor nie jest jednak objawem uczulenia. To naturalna reakcja utleniająca między kwasem w skórze a metalem.